PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Zajęcia relaksacyjne dla seniorów – sposób na odprężenie i stres

mar 14, 2023 | Czas Wolny Seniora, Warto wiedzieć, Zajęcia dla Seniora

Stres i napięcie może towarzyszyć osobom w każdym wieku. Ma on znaczący wpływ na samopoczucie i jakość naszego życia. Dlatego wprowadzenie do codziennej rutyny ćwiczeń relaksacyjnych dla seniorów to doskonały sposób na spędzenie czasu, a także zachowanie spokoju ducha, poprawę samopoczucia i wzrost pewności siebie. Dlaczego warto wykonywać ćwiczenia relaksacyjne dla seniorów?

Ćwiczenia relaksacyjne dla seniorów – dlaczego warto?

Ćwiczenia relaksacyjne dla seniorów nie tylko pomagają w walce ze stresem i napięciem, posiadają także wiele innych zalet:

 • wspomagają układ krwionośny;
 • wykonywane regularnie, doprowadzają do normalizacji rytmu serca i uregulowania krążenia krwi,
 • pomagają w wyciszeniu się, zrelaksowaniu, redukcji napięcia mięśni,
 • poprawiają jakość snu,
 • zmniejszają częstotliwość występowania bólów głowy.

Zajęcia relaksacyjne dla seniorów są również polecane osobom cierpiącym na nerwicę, ponieważ przyczyniają się do poprawy samopoczucia, a także zmniejszają rozdrażnienie. Stan układu nerwowego jest ważnym czynnikiem, który wpływa na samopoczucie. Warto więc o niego zadbać za pomocą ćwiczeń relaksacyjnych.

Jakie ćwiczenia relaksacyjne dla seniorów wykonywać?

Ćwiczenia relaksacyjne dla seniorów opierają się na spokojnych ruchach, dlatego mogą wykonywać je wszyscy. Jakie ćwiczenia relaksacyjne dla seniorów wykonywać w domu?

 • Rozciąganie – to rodzaj ćwiczeń, który nie tylko dobrze wpływa na kondycję seniora, ale także pomaga w zrelaksowaniu się. Wykonując ćwiczenia relaksacyjne dla seniorów należy pamiętać o stopniowym, bezpiecznym rozciąganiu określonych partii ciała.
 • Bardzo skuteczne są także ćwiczenia rozluźniające. Możemy wykonywać je siedząc na krześle, najlepiej przed lustrem. Jednym z przykładów ćwiczeń relaksacyjnych dla seniorów jest obszerne ruchy szyją raz w jedną i drugą stronę.
 • Po wykonaniu rozciągania i ćwiczeń rozluźniających należy wykonać ćwiczenia oddechowe. Nieprawidłowe lub zaburzone oddychanie jest przyczyną wielu dysfunkcji zarówno fizycznych, jak i psychicznych, dlatego warto wykonywać ćwiczenia, które nauczą nas prawidłowego oddychania.

Regularnie zajęcia relaksacyjne dla seniorów w dużej mierze poprawią jakość życia oraz zapewnią dobre samopoczucie na długie lata. Ten rodzaj ćwiczeń zapobiega różnorodnym chorobom. Dodatkowo wysiłek fizyczny poprawia samopoczucie i pozytywnie wpływa na samopoczucie.

Zajęcia relaksacyjne dla seniorów – joga

Joga to zajęcia ruchowo-relaksacyjne, które pozwalają na rozciągnięcie mięśni, odprężenie, a także osiągnięcie harmonii ciała i umysłu. Joga pozytywnie wpływa na postawę, zapobiega bólom kręgosłupa i problemom z zasypianiem. Ten rodzaj ćwiczeń relaksacyjnych dla seniorów uczy relaksacji i medytacji.

Zobacz także: Jakie ćwiczenia dla seniorów na kręgosłup wybrać?

Techniki relaksacyjne dla seniorów – jak radzić sobie ze stresem?

Istnieje wiele sposobów radzenia sobie ze stresem. Warto pamiętać, że każdy, niezależnie od wieku powinien zadbać o swój spokój i dobre samopoczucie. Jakie są zajęcia relaksacyjne dla seniorów?

 • Spędzanie czasu na świeżym powietrzu – kontakt z naturą obniża poziom stresu.
 • Ćwiczenia fizyczne – aktywność fizyczna pozwala na redukcję stresu, wyzbycie się negatywnych emocji i poprawę samopoczucia.
 • Słuchanie muzyki – muzyka uspokaja, poprawia nastrój i pozwala na wyrażenie siebie (czyt. Zalety muzykoterapii dla seniorów).
 • Techniki relaksacyjne dla seniorów: skupienie się na oddechu, ćwiczenie mindfulness, trening Jacobsona, trening autogenny Schultza.

Techniki relaksacyjne dla seniorów – trening Jacobsona

Jedną z technik relaksacyjnych dla seniorów, która przynosi pozytywne efekty w walce ze stresem jest trening Jacobsona, zwany Progresywną Relaksacją Mięśni. Jacobson w latach 30. ubiegłego wieku stworzył zestaw ćwiczeń relaksujących mięśnie, pozwalający na poprawę stanu psychicznego dzięki pracy nad rozluźnieniem napiętego ciała. Trening Jacobsona jest metodą relaksacji chętnie stosowaną przez fizjoterapeutów i często polecaną przez psychoterapeutów, ze względu na jej pozytywne efekty.

Techniki relaksacyjne dla seniorów – trening autogenny Schultza

Trening autogenny Schultza złożony jest z sześciu faz lub elementów:

 • uczucie ciężaru,
 • uczucie ciepła,
 • regulacja pracy serca,
 • regulacja swobodnego oddychania,
 • uczucie ciepła w splocie słonecznym,
 • uczucie chłodu na czole.

Celem tej metody jest zrelaksowanie się, odzyskanie spokoju i równowagi oraz bycie gotowym do działania pełnym energii.

Zobacz także: Ćwiczenia ogólnousprawniające dla osób starszych – zadbaj o dobre samopoczucie!

facebook