PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Jakie są przyczyny obrzęku nóg u starszej osoby?

mar 20, 2024 | Choroby, Opieka Nad Seniorem, Warto wiedzieć

Obrzęki nóg to powszechne schorzenie, z którym na co dzień zmagają się osoby starsze. Obrzęk utrudnia włożenie buta, funkcjonowanie, nierzadko sprawia ból. Objawem jakich chorób może być obrzęk nóg u osób starszych? Jak sobie z nim radzić?

Przyczyny puchnięcia nóg u osób starszych

Obrzęk nóg to stan, w którym dochodzi do gromadzenia się płynu tkankowego w przestrzeniach międzykomórkowych, poza naczyniami krwionośnymi i limfatycznymi. Obrzęki nóg u osób starszych nie są chorobą, ale objawem. Co może być przyczyną puchnięcia nóg u osób w podeszłym wieku?

  • Zastoje limfatyczne – zaburzenia przepływu chłonki. Najczęściej jest efektem wad wrodzonych, urazów, infekcji, chorób nowotworowych, ale może dochodzić do nich także na skutek przeciążeń, małej ilości ruchu.
  • Przewlekła niewydolność żylna – wiele osób po 60. roku życia zmaga się z tą dolegliwością. Wiąże się ona z nieprawidłowym przepływem krwi w żyłach kończyn dolnych.
  • Zakrzepica żył głębokich – polega na tworzeniu się zakrzepów w żyłach, które utrudniają przepływ krwi. Seniorzy zmagający się z zakrzepicą skarżą się na duży ból, który ustępuje po podniesieniu nogi do góry.
  • Inne powody obrzęku nóg u osób starszych: niewydolność serca, choroby nerek, cukrzyca, zaburzenia pracy tarczycy, niedożywienie i dieta bogata w dużą ilość soli.

Obrzęk nóg u starszej osoby leżącej

Obrzęki nóg to częste dolegliwości, które pojawiają się u osób z zaawansowanymi chorobami, także u leżących seniorów. Aby uniknąć obrzęków nóg u osoby starszej leżącej należy zastosować ułożenia przeciwobrzękowe – kończyna powinna znajdować się ponad poziomem serca. Powinno się także wykonywać ćwiczenia z chorym, także w pozycji siedzącej lub leżącej. Jeżeli stan chorego na to pozwala warto wdrożyć drenaż limfatyczny lub masaż. Najlepiej tę decyzję skonsultować z lekarzem i fizjoterapeutą. Jeżeli osoba starsza leżąca zmaga się z obrzękiem nóg, a inne sposoby nie przynoszą efektów warto rozważyć kompresoterapię, czyli bandażowanie kończyny specjalnymi bandażami.

Objawy obrzęku nóg u starszej osoby

Oprócz widocznego obrzęku nóg mogą wystąpić także inne objawy:

  • Uczucie ciężkości nóg,
  • Zespół niespokojnych nóg,
  • Zwiększona twardość skóry wokół obrzęku,
  • Zmiana kolorytu skóry,
  • Dyskomfort w trackie chodzenia,
  • Pajączki na nogach.

Jak leczyć puchnięcie nóg w starszym wieku?

Leczenie obrzęku nóg u starszych osób zarówno leżących, jak i aktywnych zazwyczaj nie jest problemem samym w sobie, to objaw choroby. Dlatego należy rozpocząć je od diagnostyki i wykonania badań kontrolnych, m.in. morfologii, analizy próbki moczu, lipidogramu i OC. Warto także rozważyć diagnostykę pod kątem chorób serca oraz oceny drożności naczyń.

Leczenie obrzęku nóg u starszej osoby powinno przede wszystkim opierać się na leczeniu schorzenia, które jest jego przyczyną. Należy także zadbać o aktywność fizyczną, ograniczyć spożycie soli, zwiększyć podaż białka oraz prawidłowo się nawadniać. Może rozważyć także masaże oraz zakup odzieży kompresyjnej.

Zobacz także: Jak sobie radzić z bólem kolan u starszej osoby?

facebook