PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Brak sił u osoby starszej – jak wzmocnić organizm seniora?

mar 8, 2024 | Choroby, Opieka Nad Seniorem, Warto wiedzieć

Zmiany, które stopniowo obejmują cały organizm są nieuniknionym elementem starzenia się, nawet u osób, które całe życie dbały o swoje zdrowie i pozostawały aktywne fizycznie. Z pewnością takie osoby dłużej utrzymuję pełnię sił i niezależność, jednak z czasem każdy senior zauważa u siebie osłabienie i brak sił.

Dlaczego starsza osoba słabnie?

W dojrzałym wieku osoby starsze stają się bardziej podatne na działanie czynników zewnętrznych. Niepozorne przeziębienie lub uraz mogą negatywnie wpłynąć na samopoczucie seniora. Taki stan nazywamy zespołem słabości. Dodatkowo osoby starsze często zmagają się z zawrotami głowy, mają problem z równowagą, częściej upadają i są narażeni na urazy. Osłabienie organizmu u osób starszych może wynikać także z problemów ze snem, nadmierną sennością, dużą ilością drzemek lub niewsypaniem. Jeżeli senior często czuje się osłabiony, a także ma problemy z wysypianiem się warto zwrócić się do lekarza. Warto pamiętać, że silne lub nagłe osłabienie u osoby starszej może wiązać się z chorobą, dlatego nie należy go bagatelizować.

Najczęstsze przyczyny osłabienia organizmu w starszym wieku:

  • niewłaściwa dieta,
  • brak apetytu,
  • stres,
  • brak ruchu,
  • choroby przewlekłe,
  • długotrwałe przyjmowanie leków,
  • problemy ze snem,
  • zanieczyszczenie środowiska.

Jak zapobiegać silnemu osłabieniu u osoby starszej?

Seniorzy często zmagają się z mniejszą ilością sił i większą potrzebą odpoczynku, nie oznacza to jednak, że całe dnie powinni spędzać na kanapie. Obecnie wielu seniorów jest aktywnych, zarówno fizycznie, jak i zawodowo. Spędzają czas na podróżach, spotkaniach, próbowaniu i nauce nowych rzeczy, a także zajęciach. Wiele ośrodków oferuje zajęcia dla seniorów, mogą oni także korzystać z siłowni (czasem nawet za darmo).

Warto wiedzieć: Zajęcia relaksacyjne dla seniorów – sposób na odprężenie i stres

Osłabienie organizmu w starszym wieku, a dieta

Jak zapobiegać nadmiernemu osłabieniu organizmu u osób starszych? Z wiekiem zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze zmienia się. Dieta seniora powinna być pełnowartościowa, a także lekkostrawna, ciężkie posiłki mogą powodować senność i brak sił. Komponując dietę dla seniora warto zadbać o odpowiednią ilość warzyw i owoców, a także wody. Należy zwrócić uwagę na choroby, z którymi zmaga się senior, ponieważ mogą powodować wprowadzenie specjalnych rozwiązań do codziennej diety. Posiłki dla seniora powinny być dobrze dopasowane do jego potrzeb, powinny wyróżniać się wysoką gęstością odżywczą – w małej objętości dostarczać znacznych ilości wszystkich makro- i mikroskładników odżywczych. O czym pamiętać podczas komponowania diety dla seniora:

  • Białko – jeden z najważniejszych składników diety. Jego podaż w diecie dla osób po 60 roku życia powinna być większa. Zawarte w białkach aminokwasy są istotne dla budowy oraz prawidłowej pracy mięśni.
  • Wapń – mała ilość tego składnika niesie ze sobą ryzyko osteoporozy i osłabienia struktur kości. Zawierają je takie produkty jak: produkty mleczne, jajka, zielone warzywa czy nasiona roślin strączkowych.
  • Witamina D – naturalnie witamina D wytwarzana jest przez nasz organizm podczas słonecznych dni, jednak ze względu na panujący klimat jesteśmy pozbawieni wystarczającego nasłonecznienia, dlatego warto pamiętać o suplementacji witamy D.
  • Witamina B6 – wiele leków przyjmowanych przez seniorów może obniżać jej wchłanianie, dlatego warto zadbać o odpowiednią ilość produktów zawierających witaminę B6 w ciągu dnia, takich jak: ziemniaki, produkty zbożowe, nabiał, mięso, ryby oraz jajka.
  • Witamina B12 – witamina wspomaga pracę układu nerwowego. Zawierają ją głównie produkty pochodzenia zwierzęcego.

Osłabienie u osoby starszej – rola aktywności fizycznej

Regularna aktywność fizyczna poprawia stan układu sercowo-naczyniowego, obniża ciśnienie krwi, pomaga kontrolować masę ciała i pozytywnie wpływa na samopoczucie. Dodatkowo ruch to doskonała okazja do poznania nowych osób i walkę z samotnością. Pozytywnie wpływa nie tylko na wygląd fizyczny, ale także zdrowie psychiczne. Jeżeli starsza osoba słabnie warto zadbać o zwiększenie ruchu. Dla seniorów dostępnych jest wiele zajęć, mogą zapisać się na basen lub poznać zalety nordic walking. Regularne ćwiczenia pozwalają na wzmocnienie mięśni i walkę z bólami, np. pleców.

Zobacz także: Chudnięcie w starszym wieku – dieta seniora

facebook