Samotność seniorów stanowi poważny problem i niestety dotyka wielu z nich. Samotni seniorzy często tracą poczucie sensu życia, są apatyczni, a także zmagają się z depresją. Często samotność seniora związana jest z brakiem towarzystwa, utratą bliskiej osoby, a także brakiem rodziny. Często jednak samotni seniorzy posiadają rodzinę, która nie może poświecić jej wystarczającej ilości uwagi. Jak zapobiegać samotności seniorów?
Samotność i osamotnienie osób starszych
Samotność oraz osamotnienie często stosowane są jako synonimy, nie są to jednak terminy, które oznaczają to samo. Samotność może być świadomym wyborem osoby starszej, który daje jej radość i poczucie spełnienia. Osamotnienie to odczucie, które towarzyszy także osobom, które mają w swoim otoczeniu osoby, którym ufają i są dla nich ważne. Osamotnienie postrzegane jest negatywnie, jako coś przykrego i mającego zły wpływ na samopoczucie.
Opiekunka osoby starszej – sposób na samotność seniora
Samotny senior często nie czuje potrzeby wychodzenia z domu, zamyka się w sobie i nie szuka kontaktów z innymi ludźmi. W tym wieku o wiele ciężej poznać nowe osoby i utrzymywać stałe kontakty towarzyskie, dlatego doskonałym rozwiązaniem jest zatrudnienie opiekunki osoby starszej, która nie tylko zapewni rozrywkę i towarzystwo, ale także przekona seniora do częstszego wychodzenia z domu. Opiekunka osoby starszej wie jak postępować z seniorami, także tymi opornymi. Wie także jak zapewnić im dopasowaną do ich potrzeb rozrywkę, która nie tylko pozytywnie wpłynie na jego samopoczucie, ale także zdolności intelektualne. Opiekunka osoby starszej może także pokazać samotnemu seniorowi i zachęcić go do udziału w różnego rodzaju zajęciach dla seniorów, na których ma okazję poznać inne osoby w podobnym wieku.
Samotność seniorów, a terapia zajęciowa
Terapia zajęciowa to doskonały sposób na zapobieganie samotności seniorów. Pozwoli mu nie tylko na poprawę kondycji fizycznej oraz psychicznej, ale także zwiększy pewność siebie i poszerzy grono znajomych. Wyróżniamy różne rodzaje terapii zajęciowej:
- Ergoterapia – terapia wykorzystująca zajęcia manualne, np. krawiectwo, stolarstwo, ogrodnictwo, ceramikę i hafciarstwo.
- Socjoterapia – terapia wykorzystująca spotkania grupowe, np. terapia ruchem i ludoterapia.
- Arteterapia – terapia sztuką, np. rysunek, malarstwo, taniec, muzyka, film, teatr, rzeźba.
Samotni seniorzy, a zwierzęta
Dla seniora zmagającego się z samotnością doskonałym rozwiązaniem będzie także czworonożny przyjaciel, który nie tylko wprowadzi radość do codzienności, ale zmusi seniora do opieki, organizacji dnia, a także częstszego wychodzenia (w przypadku psa). Jeżeli zdrowie osoby starszej pozwala na opiekę nad zwierzęciem warto zachęcić go do adopcji.
Zobacz także: Jakiego psa dla starszej osoby wybrać