PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Jakiego psa dla starszej osoby wybrać?

sie 26, 2022 | Obowiązki Opiekuna, Typy Opieki, Warto wiedzieć

Pies to dobry towarzysz człowieka na każdym etapie życie. Nie bez powodu mówi się, że jest on jego najlepszym przyjacielem. Zapewnia właścicielowi wiele korzyści emocjonalnych i zdrowotnych. Dodatkowo konieczność zajmowania się pupilem i wyprowadzania go na spacery sprawia, że senior utrzymuje dobrą kondycję fizyczną, ma poczucie obowiązku, a także ma szansę na kontakty z innymi. Jeżeli senior jest w dobrej kondycji fizycznej warto pomyśleć o psie dla osoby starszej.

Dlaczego warto adoptować lub kupić psa dla osoby starszej?

Czworonożny przyjaciel to doskonały kompan, szczególnie dla osób samotnych. Badania pokazują, że seniorzy, którzy mają psy, chodzą średnio o 22 minuty więcej dziennie niż osoby bez psów. Dodatkowo codzienne spacery z psem to doskonała okazja do spotykania się z innymi, nawiązywaniem nowych kontaktów, a także spędzania czasu na świeżym powietrzu. Konieczność karmienia, a także wyprowadzania zwierzaka wprowadza do życia osoby starszej rytm, ponieważ musi się trzymać określonego harmonogramu, w ten sposób lepiej funkcjonuje. Posiadanie psa to wiele korzyści, ale także ogromny obowiązek, dlatego decydując się na adopcję lub zakup psa dla osoby starszej trzeba zastanowić się czy senior będzie w stanie odpowiednio się nim zająć. Warto jego wymagania, potrzeby i rozmiar dopasować do możliwości seniora.

Pies dla osoby starszej – kundel, a może pies rasowy?

Wybór psa to poważna decyzja, która powinna być przemyślana. Rozważmy warunki mieszkaniowe, miejsce zamieszkania, a także możliwości finansowe osoby starszej. Pies wymaga odpowiedniego żywienia, dodatkowo należy dbać o jego szczepienia, odrobaczenia, a także wizyty u weterynarza. Dodatkowo wybierając psa dla seniora warto zwrócić uwagę na jego wielkość, a także ilość ruchu, której potrzebuje. Dla seniora warto wybrać spokojnego psa, który nie potrzebuje dużej ilości ruchu, jest spokojny i o łagodnym usposobieniu. Charakter psa jest indywidualny dla każdego czworonoga, jednak przedstawiciele psów rasowych wykazują określone cechy wspólne oraz temperament. Jakiego psa dla osoby starszej wybrać?

Pies dla osoby starszej – czym się kierować przy wyborze?

Podczas wyboru warto zwrócić uwagę na kilka cech, które mogą determinować wybór określonego psa:

  • Aktywność,
  • Wielkość,
  • charakter i temperament,
  • pielęgnacja,
  • spodziewana długość życia.

Shih-tzu – radosny pies dla osoby starszej

Shih-tzu to mały pies rasowy o pogodnej naturze. Waży od 4,5 do 9 kilogramów. Dodatkowo jego długość życia wynosi od 10 do 16 lat. Shih-tzu to doskonały pies dla osoby starszej – lubi dzieci, jest wesoły, przyjacielski, akceptuje inne zwierzęta domowe, a także lubi spacery. Shih-tzu to psy, które znacznie mniej chorują, a także są inteligentne.

Pekińczyk – zrównoważony i spokojny pies dla osoby starszej

Pekińczyk to jedna z najstarszych ras świata. Jedną z istotniejszych kwestii w zakresie pielęgnacji pekińczyka jest troska o jego sierść. Pekińczyk to pies dla seniora, ale należy pamiętać, że są dość uparte, pewne siebie, niezależne i potrafią postawić na swoim. Same nie inicjują pieszczot od obcych osób. Są jednak bardzo przywiązane do swojego opiekuna i wyłącznie od niego oczekują bardzo wiele czułości. Pekińczyk to spokojny pies, który nie przepada za nadmierną aktywnością fizyczną, dlatego będzie spokojnym psem dla osoby starszej.

Maltańczyk – otwarty i towarzyski

Maltańczyki to rasa znana z przyjaznego usposobienia. Psy te są otwarte, towarzyskie, łagodne i wykazują się dużym przywiązaniem do opiekunów. Maltańczyki to dobry pies dla osoby starszej, który nawiązuje dobre relacje z dziećmi, a także dobrze traktują obecność innych czworonogów.  Maltańczyki są żywe i energiczne, ale nie mają wielkich wymagań pod względem ruchu. Maltańczyki charakteryzują się także długowiecznością, zazwyczaj żyją ok. 12-15 lat.

Zobacz także: Gry i zabawy dla seniora

facebook