PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Na co zwrócić uwagę podczas zakupów dla seniora?

sie 24, 2022 | Obowiązki Opiekuna, Typy Opieki, Warto wiedzieć

Robienie zakupów dla seniora może być jednym z obowiązków opiekunki osoby starszej. Jest to zadanie, które może być wyzwaniem, ponieważ warto wybierać produkty zdrowe, bogate w odżywcze składniki i witaminy. Dodatkowo nie możemy zapominać o potrzebach seniora, jego przyzwyczajeniach i jedzeniowych zachciankach. Warto kierować się kilkoma zasadami, które sprawią, że zakupu dla seniora będą spełniały jego oczekiwania, a żaden z produktów się nie zmarnuje.

Zakupy dla osoby starszej zgodne z jego oczekiwaniami

Jednym z największych błędów osób, które podejmują się opieki nad osobami starszymi jest zmiana dotychczasowych rytuałów i przyzwyczajeń. Jeżeli zmiany nie są podyktowane zaleceniami lekarza nie powinniśmy narzucać ich seniorowi. Osoby starsze mają swój świat, rytuały i przyzwyczajenia, dzięki którym czują się lepiej. Podczas robienia zakupów dla osób starszych powinniśmy kierować się jego wytycznymi lub rodziny. Osoby starsze mają ulubione produkty i marki, szczególnie jeżeli chodzi o chemię, po które najczęściej sięgają.

Zdrowe zakupy dla seniora

Dieta seniora powinna być odpowiednio zbilansowana i zawierać odpowiednią ilość witamin i składników odżywczych, dlatego warto podawać mu jak największą ilość warzyw oraz owoców. Warto także dbać o to, aby dieta była lekkostrawna, szczególnie u seniorów, którzy mają problemy gastryczne. Warto jednak słuchać seniora i jeżeli ma na coś ochotę należy spełnić jego zachciankę. Podczas zakupów kierujemy się głównie zaleceniami lekarza lub opiekunki osoby starszej, a także wskazówkami rodziny oraz samego seniora. Robiąc zakupu należy przede wszystkim mieć na uwadze budżet, który często jest ograniczone. Ekonomiczne zakupy dla seniora, szczególnie w obecnych czasach, są dużym wyzwaniem.

Robienie zakupów dla osób starszych w sklepach internetowych

Obecnie dobrym rozwiązaniem są także zakupy internetowe, dzięki którym wszystkie produkty zostaną dostarczone pod nasze drzwi. Dotyczy to wszystkich rodzajów zakupów, także spożywczych. Nie jest to budżetowe rozwiązanie, jednak niezwykle wygodne, pozwalające zaoszczędzić czas. To także dobre rozwiązanie, ponieważ senior ma pełną kontrolę nad zakupami i może sam wybrać produkty. Jednak zakupy dla osób starszych w internecie to najlepsze rozwiązanie jeżeli zależy nam na zakupie droższych produktów, np. telewizora, telefonu lub kuchenni mikrofalowej. Dzięki temu możemy porównać ceny i wybrać najbardziej korzystną ofertę.

Na co zwrócić uwagę podczas robienia zakupów osobom starszym w Internecie?

Jak robić bezpieczne zakupy dla seniora w Internecie? Warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:

  • zakupy tylko u sprawdzonych sprzedawców z dużą ilością pozytywnych opinii;
  • jeżeli masz wątpliwości co do rzetelności sprzedawcy, wybierz inny sklep;
  • sprawdź ceny produktu u różnych sprzedawców;
  • wybieraj tylko sprawdzone metody płatności;
  • zwróć uwagę czy dane do przelewu zgadzają się z danymi sprzedawcy;
  • nie podawaj numeru kart bankowych.

Zobacz także: Jakie są najczęstsze potrzeby osób starszych?

facebook