PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Całodobowa opieka nad osobami starszymi – czym jest 24 Stunden Pflege?

wrz 11, 2022 | Obowiązki Opiekuna, Typy Opieki, Warto wiedzieć

24 Stunden Pflege to niemiecki określenie na całodobową opiekę nad osobami starszymi. To termin, który bardzo często jest błędnie postrzegany zarówno przez opiekunki osób starszych, jak i ich rodziny. Opieka całodobowa rozumiana jest jako zajmowanie się seniorem przez 24 godziny na dobę bez możliwości odpoczynku oraz wyjścia na zewnątrz.

Czym właściwie jest całodobowa opieka nad osobami starszymi?

Termin całodobowa opieka oznacza opiekę nad seniorem w jego środowisku naturalnym, czyli domu. Opiekunka pracuje w normalnych godzinach pracy i przejmuje obowiązki związane z prowadzeniem domu, takie jak: sprzątanie, gotowanie, robienie prania, zakupy itp. Do całodobowej opieki nad osobami starszymi zalicza się także codzienna higiena, pomoc w zażywaniu leków oraz wsparcie podczas jedzenia i picia. Opiekunka podejmująca się całodobowej opieki nad seniorem w domu ma prawo do 8 godzin snu oraz czasu wolnego w ciągu dnia.

Dlaczego całodobowa opieka nad osobami starszymi, nie trwa całą dobę?

Całodobowa opieka nad seniorem w domu jest niemożliwa do wykonania, nie tylko ze względu na prawo, ale także zwykle, fizyczne potrzeby organizmu. Zmęczona i niewyspana opiekunka nie wykona swoich obowiązków na 100%. Dodatkowo zwiększa się także ryzyko ewentualnych błędów i zaniedbań. W praktyce całodobowa opieka nad osobami starszymi oznacza nadzór nad osobą starszą w ciągu doby. Opiekunka układa harmonogram dnia w taki sposób, aby spełnić wszystkie swoje obowiązki, a także znaleźć czas dla siebie i odpowiednią ilość godzin na sen. Opieka całodobowa pozwala na ciągłą bliskość opiekunki, ponieważ mieszka ona z seniorem. Takie rozwiązanie ma duże znaczenie dla komfortu i samopoczucia osoby starszej, która może pozostać w swoim środowisku naturalnym.

Kiedy zdecydować się zatrudnienie opiekunki całodobowej dla osoby starszej?

Opieka całodobowa nad osobami starszymi zazwyczaj wymagana jest w przypadku osób, które nie są samodzielne i wymagają pomocy w codziennych czynnościach. W takim wypadku opiekunka mieszka z seniorem i pomaga mu nie tylko w domowych czynnościach, ale także podczas jedzenia, picia, przyjmowania leków oraz higieny. Dodatkowo opiekunka całodobowa dla osoby starszej jest odpowiedzialna za organizację czasu wolnego seniora, a także dbałości o jego komfort psychiczny. To dobra alternatywa dla osób, które nie mogą zajmować się swoim bliskim przez cały dzień. Zatrudniając opiekunkę mamy pewność, że bliska osoba uzyska pomoc wtedy, kiedy będzie jej potrzebowała.

Zobacz także: Co należy do zakresu obowiązków opiekunki osoby starszej?

facebook