PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Higiena seniora – problemy z kąpielą u osób starszych

lip 8, 2022 | Obowiązki Opiekuna, Opieka Nad Seniorem, Warto wiedzieć

Kąpiel przynajmniej raz dziennie jest dla nas standardem i podstawą higieny. Zdarza się jednak, że osoby starsze nie chcą się kąpać i nie czują potrzeby codziennego dbania o higienę. Jak sobie poradzić z problemem kąpieli osoby starszej?

Przyczyny niechęci osób starszych do kąpieli

Kąpiel seniora nierzadko staje się problemem. Osoby starsze odmawiają kąpieli, nie czują potrzeby codziennego dbania o swoją higienę, pojawiają się także problemy z higieną jamy ustnej. Należy pamiętać, że higiena seniora jest bardzo ważna, ponieważ pozwala uchronić go przed chorobami skórnymi, odparzeniami związanymi z noszeniem np. pieluchy, a także dyskomfortem związanym z nieprzyjemnym zapachem. Jakie są powody niechęci do kąpieli u osób starszych?

Skrępowanie przed rozebraniem podczas kąpieli seniora

Opiekunka osoby starszej jest dla niej osobą obcą, przy której nie czuje się w pełni komfortowo, z czasem blokady mogą znikać, jednak nie możemy naruszać strefy komfortu seniora. Jeżeli nie wymaga naszej pomocy pozwólmy jej samej wziąć kąpiel. Możemy zadbać o to, aby łazienka była odpowiednio przystosowana: prysznic z niskim brodzikiem, krzesełko, odpowiednie uchwyty i maty antypoślizgowe. Jeżeli twoja obecność jest konieczna podczas kąpieli osoby starszej postaraj się, aby to doświadczenie było dla niej jak najbardziej komfortowe. Jeżeli kąpiel będzie wiązała się ze skrępowaniem oraz wstydem będzie odwlekała ją w czasie.

Demencja, a kąpiel osoby starszej

Demencja może wpłynąć na brak kąpieli seniora. W jaki sposób? Osoba starsza może nie pamiętać dlaczego znalazła się w łazience, skoro nie odczuwa żadnej potrzeby. Dodatkowo, w sensie technicznym, może nie pamiętać na czym polegają dane czynności, dlatego jeżeli zauważymy, że po raz kolejny senior wychodzi z łazienki suchy i bez zmienionych ubrań powinniśmy wspomóc go podczas codziennej kąpieli. W zaawansowanym stadium demencji osoba starsza może bać się kąpieli. Senior może cierpieć na zwidy, które podczas codziennej kąpieli się nasilają. Widzi on postaci, które szydzą z niego, dodatkowo chcą zrobić mu krzywdę, dlatego warto zadbać o jego komfort psychiczny i sprawić, aby kąpiel kojarzyła mu się pozytywnie.

Higiena jamy ustnej u seniorów

Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna, szczególnie u seniorów, którzy często zmagają się z bólami zębów, ich wypadaniem i bolesnością dziąseł. Sprawmy, aby ta czynność była dla nich jak najbardziej komfortowa. Jeżeli senior skarży się na ból podczas mycia zapewnijmy mu miękką szczotkę oraz odpowiednią pastę. Higiena jamy ustnej u seniorów obejmuje także dbanie o protezę zębową, która musi być odpowiednio pielęgnowana.

Problemy higieniczne osób starszych

Higiena osób starszych jest niezwykle ważna i nie może być opuszczana. Chociaż jedno ustępstwo sprawi, że senior będzie unikał kąpieli. Kluczem do sukcesu jest rutyna i odpowiedni harmonogram dnia. Osoby starsze, które mają jasno ustalony harmonogram dnia funkcjonują lepiej, także te z demencją. Jeżeli codzienna kąpieli seniora i higiena jamy ustnej osoby starszej będą się do niego zaliczały nie będziemy się spotykali z odmowami i unikaniem.

Zobacz także: Jak umyć głowę osobie leżącej?

facebook