PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Dieta odchudzająca dla seniora – jadłospis dla osoby starszej

lip 10, 2022 | Choroby, Warto wiedzieć

Odchudzanie seniora to skomplikowany proces. Przemiana materii u osób starszych jest powolniejsza, dodatkowo mają ograniczoną ilość ruchu. Dlatego proces odchudzania osoby starszej powinien być kompleksowy i zawierać większą aktywność oraz dietę odchudzająca dla seniora. Jadłospis należy dopasować do problemów pokarmowych osoby starszej, a także chorób z którymi się zmaga.

Dieta dla seniora na odchudzanie, na co zwrócić uwagę?

Komponując jadłospis diety odchudzającej dla seniora powinniśmy przestrzegać kilku zasad, które pomogą mu w schudnięciu i utrzymaniu odpowiedniej masy ciała:

  1. Dieta odchudzająca dla seniora powinna być bogata w białko. Dzięki temu, że białko długo się trawi, zapewnia uczucie sytości na dłużej.
  2. Warto ograniczyć węglowodany w diecie. W szczególności dotyczy to cukrów prostych, które stanowią źródło tak zwanych pustych kalorii.
  3. Dieta odchudzająca dla seniorów powinna być bogata w warzywa i owoce, które stanowią źródło błonnika pokarmowego. Są także bogate w witaminy i substancje odżywcze.
  4. Nie zapominaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Seniorzy często zapominają o piciu odpowiedniej ilości płynów, a także zmagają się z problemem nietrzymania moczu.  
  5. Regularne posiłki. Stały harmonogram w życiu seniora jest kluczowy. Dzięki temu spożywa on posiłki o regularnej porze i nie ma problemów z jedzeniem oraz innymi, codziennymi czynnościami, np. kąpielą.  
  6. Postaw na dietę lekkostrawną – smażenie zamień na gotowanie oraz pieczenie. Wyklucz z posiłków produkty ciężkostrawne i wzdymające, dzięki temu pozbawisz seniora dyskomfortu.

Dieta odchudzająca dla seniora opiera się głównie na zdrowym odżywianiu i różnorodnych posiłkach. Jadłospis w diecie odchudzającej dla seniora powinien zawierać posiłki bogate w różnego rodzaju witaminy, składniki odżywcze oraz zdrowe tłuszcze. Nie należy stosować restrykcyjnych diet i głodówek.

Dieta odchudzająca dla seniora – jadłospis na jeden dzień

Dieta odchudzająca dla seniora powinna opierać się na jadłospisie dopasowanym do potrzeb, wymagań, ilości ruchu i chorób seniora. Możemy korzystać z gotowych pomysłów na posiłki, jednak powinniśmy je odpowiednio modyfikować. Jadłospis diety odchudzającej dla seniora, przykład:

  1. Śniadanie: pieczywo razowe z szynką z indyka,  liść sałaty, papryka, dodatkowo herbata
  2. Drugie śniadanie: koktajl z 300 ml kefiru naturalnego i malin lub truskawek
  3. Obiad: pieczone lub gotowane udka kurczaka i sałatka z sałaty, ogórków świeżych, pestek dyni, przypraw oraz oliwą z oliwek
  4. Kolacja: kanapki z ciemnego pełnoziarnistego pieczywa, pasta jajeczna (z jogurtem naturalnym), pomidor, szczypiorek i woda lub herbata do picia

Dieta odchudzająca dla osób starszych i aktywność fizyczna

W procesie odchudzania osób starszych istotna jest nie tylko dieta, ale także aktywność fizyczna. Ruch nie musi kojarzyć się tylko z ciężkim wysiłkiem fizycznym. W przypadku osób starszych wystarczy codzienna gimnastyka, taniec, spacery. Pomysłów na zajęcia dla seniorów, także w domu jest wiele.

Zobacz także: Pomysły na kreatywne spędzanie czasu z seniorem w domu

facebook