PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Pomysły na kreatywne spędzanie czasu z seniorem w domu

kwi 6, 2022 | Czas Wolny Seniora, Opieka Nad Seniorem, Warto wiedzieć, Zajęcia dla Seniora

Opiekun osoby starszej pomaga w wykonywaniu codziennych czynności, jest jednak także odpowiedzialny za organizację czasu wolnego seniora. Ciepłe i słoneczne pory roku pozwalają na spacery i inne aktywności na zewnątrz. Co jednak robić gdy za pogoda z oknem nie sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu lub senior nie może wychodzić z domu? Dowiedz się jak ciekawie zorganizować czas wolny seniorów.

Zajęcia manualne dla osób starszych

Pomysłów na organizację czasu wolnego seniorów jest wiele. Ważne, aby dopasować je do zainteresowań oraz kondycji fizycznej seniora, aby uniknąć kontuzji lub szybkiego zniechęcania się.

Prace manualne dla seniorów

Zajęcia manualne dla osób starszych to doskonała forma organizacji wolnego czasu. W ten sposób można połączyć przyjemne z pożytecznym – tworzenie ciekawych i niepowtarzalnych rzeczy, a także pracaę nad koncentracją oraz skupieniem się. Wspólne stworzenie tematycznych stroików lub ozdób, np. na choinkę lub Wielkanoc to jedna z form zajęć manualnych dla seniora. W sklepach dostępnych jest wiele produktów, które mogą służyć do wykonywania różnego rodzaju stroików. Zajęcia manualne dla osób starszych nie wymagają umiejętności oraz zdolności manualnych, dodatkowo są doskonałą okazją do stworzenia upominków dla najbliższych, a także tematycznego ozdobienia domu.

Prace plastyczne dla seniorów

Wielu z nas kojarzy prace plastyczne z przedszkolem lub pierwszymi klasami szkoły podstawowej, jest to jednak doskonała forma na spędzanie wolnego czasu z seniorem. Prace plastyczne pozwalają na ekspresję, a także stanowią doskonałą formę zabawy. Jakie prace plastyczne dla seniora wybrać? Oprócz najprostszego malowania oraz rysowania można stworzyć witraże i lampiony. Można także wykorzystać stare gazety i stworzyć z nich ciekawą wyklejankę.

Zobacz także: Aktywny senior

Prace ręczne dla seniorów

Prace ręczne dla seniorów pozytywnie wpływają na zachowanie sprawności intelektualnej oraz zapobiegają występowaniu demencji starczej. Jeżeli posiadamy wiedzę oraz umiejętności możemy zachęcić seniora do wyszywania. Jednym z rodzajów prac ręcznych dla seniorów jest haftowanie – w sklepach oraz Internecie dostępnych jest wiele haftowanek przeznaczonych dla dzieci, które mogą być jednak wykorzystane dla seniorów ze względu na ich minimalny poziom trudności, a także brak skomplikowanych wzorów.

Organizacja czasu wolnego seniorów

Powyższe przykłady pokazują jak kreatywnie spędzać wolny czas z seniorem, istnieje jednak wiele pomysłów na zajęcia dla seniorów. Jednym z najprostszych pomysłów jest rozmowa na różne tematy – dotyczące życia codziennego, hobby, pasji, zainteresowań oraz wspomnień, które można połączyć z oglądaniem zdjęć. Osoby starsze, nawet jeżeli mają problemy z pamięcią krótkotrwałą, doskonale pamiętają wydarzenia z przeszłości i chętnie o nich opowiadają. Czas wolny seniorów można spędzać także grając w karty, szachy, układając puzzle lub rozwiązując krzyżówki. Te zajęcia doskonale wpływają na umysł seniora, koncentrację, pamięć i logiczne myślenie. Wybierając prace ręczne dla seniorów należy pamiętać, że niektóre prace manualne mogą sprawić zbyt dużo problemów, które doprowadzą do osiągnięcia efektu odwrotnego od zamierzonego. Czas wolny z osobą starszą można spędzać na wiele sposobów. Warto dbać o różnorodność zajęć, a także dopasowanie ich do pasji i możliwości seniora.

Zobacz także: Ćwiczenia na pamięć dla seniora

facebook