PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Kwas arachidonowy w diecie osoby chorej na reumatyzm

lip 14, 2022 | Choroby, Warto wiedzieć

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest układową chorobą tkanki łącznej o przewlekłym charakterze. Atakuje nie tylko stawy, ale także narządy, wpływając negatywnie na codzienny komfort życia pacjenta. Głównymi objawami reumatyzmu są obrzęki, sztywność, ograniczenie ruchomości, a także dolegliwości bólowe stawów rąk i nóg. Nieleczona choroba, znacznie upośledza sprawność i prowadzi do przedwczesnej śmierci. Najważniejsza w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów jest farmakoterapia, jednak duży wpływ na samopoczucie chorego i postęp choroby ma odpowiednia dieta.

Dieta przy reumatyzmie – czy ma znaczenie?

Oprócz czynników genetycznych na rozwój RZS ma ogromny wpływ dieta, a także styl życia, znacznie częściej pojawia się ono u osób, które są palaczami. W reumatyzmie dieta powinna być bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i składniki mineralne, białko roślinne oraz probiotyki.

Czego należy unikać w diecie dla chorych na reumatyzm?

Oficjalnie nie istnieje grupa produktów i składników, które są zakazane przy RZS, jednak warto wziąć je pod uwagę i unikać w swoim codziennym jadłospisie, aby czuj się jak najlepiej. Osoby chore na reumatyzm powinny unikać:

  • Tłustych mięs,
  • wędlin,
  • dań typu fast food,
  • chipsów
  • i słodyczy.

Jednym z najsilniej wzmagających zapalenie przekaźników jest kwas arachidonowy. Zawierają go takie produkty spożywcze jak: smalec wieprzowy, tłuste mięso, indyk i żółtko. Chude mięso spełnia się znacznie lepiej w diecie reumatyków. Także kwas linolowy w dużych dawkach może działać zapalnie, przyczynia się on także do powstawania kwasu arachidonowego w organizmie. Zaleca się ostrożność przy stosowaniu oleju z kiełków słonecznika, ryżu i pszenicy oraz margaryn. Dodatkowo osoby chore na reumatyzm w swojej diecie powinny unikać picia mocnej herbaty, kawy i alkoholu. Dieta dla chorych na reumatyzm nie powinna zawierać także cytrusów, roślin strączkowych, ostrych przypraw, czekolad, napojów gazowanych i syropów owocowych.

Co powinna zawierać dieta dla reumatyków?

Wiemy już, że osoby chore na RZS powinny przede wszystkim unikać produktów zawierających kwas arachidonowy. W jakie produkty powinna być bogata dieta dla reumatyków? Dieta dla chorych na reumatyzm powinna zawierać produkty bogate w witaminę D – ryby morskie, jaja, pełne mleko i produkty mleczne, oleje roślinne (oliwa z oliwek, olej lniany i rzepakowy). Dieta w reumatyzmie powinna być bogata w ryby, które zawierają kwasy omega-3 niwelujące stany zapalne. Osoby chore na RZS powinny spożywać także produkty bogate w żelazo: jaja, czerwone mięso, szpinak, por, brokuły. Dobrym wyborem będą też orzechy laskowe, migdały, pistacje oraz produkty pełnoziarniste. Wiele osób chorych na reumatyzm stosuje dietę Dąbrowskiej. Polega na wykluczeniu produktów mięsnych, nabiału, strączków, olejów roślinnych i zwierzęcych, orzechów produktów mącznych oraz cukrów prostych. Dopuszczalne jest spożywanie niektórych owoców i warzyw w formie surowej, gotowanej lub pieczonej. Dieta Dąbrowskiej na reumatyzm nie powinna być długotrwała. To krótkotrwały sposób żywienia, który ma na celu aktywacje mechanizmów samoleczących w organizmie.

Do kogo zwrócić się o dietę dla reumatyków?

Warto pamiętać, że dieta dla chorych na reumatyzm polega na wykluczeniu składników, które wspomagają stany zapalne w organizmie, szczególnie te zawierające kwas arachidonowy. Jeżeli nie potrafimy ułożyć osobie starszej diety w taki sposób, aby była zbilansowana warto zwrócić się do specjalisty, który pomoże nam w ułożeniu odpowiedniego żywienia. Dobrze ułożona dieta przy reumatyzmie sprawi, że istniejące stany zapalne nie ulegną zaostrzeniu, a z czasem zostaną wyciszone, co sprawi, że chory poczuje się lepiej, a choroba nie będzie znacznie utrudniała mu życia codziennego.  

Zobacz także: Brak apetytu u osób starszych – czym jest spowodowany?

facebook