Dieta u osób zmagających się z różnymi rodzajami chorób odgrywa kluczową rolę. Także w chorobie Parkinsona dieta ma duże znaczenie. Choroba Parkinsona dotyczy ośrodkowego układu nerwowego i powoduje obumieranie komórek nerwowych znajdujących się w części mózgu zwanej istotą czarną. Należy do grupy schorzeń o charakterze neurozwyrodnieniowym z przebiegiem objawów takich jak: spowolnienie ruchowe, sztywność czy drżenia. Największą rolę w leczeniu choroby Parkinsona odgrywa farmakoterapia, jednak odpowiednia dieta także wpływa na samopoczucie osoby chorej.
Choroba Parkinsona, a dieta
W początkowym stadium choroby zaleca się stosowanie diety opartej na zdrowym odżywianiu. Jeżeli pojawią się nasilone objawy w postaci spowolnienia i drżenia rąk wprowadza się dietę, w której ogranicza się spożycie niektórych pokarmów.
Co powinna zawierać dieta przy chorobie Parkinsona
Dieta w chorobie Parkinsona powinna być bogata w witaminy oraz niektóre składniki:
- witaminy A, C, E,
- betakaroten,
- likopen, który znajdziemy w pomidorach,
- sulfoforan zawarty w brokułach, kalafiorze, kapuście,
- wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3,
- białko,
- błonnik pokarmowy.
Dieta przy chorobie Parkinsona powinna być zbilansowana i bogata w różnego rodzaju produkty. Powinna uwzględniać stan chorego, jego potrzeby, apetyt, a także problemy z połykaniem oraz zaparciami.
Problemy z połykaniem i zaparciami, a żywienie w chorobie Parkinsona
Choroba Parkinsona często występuje z wieloma innymi schorzeniami. Niektóre mogą dotyczyć problemów z połykaniem oraz zaparciami. Jak radzić sobie z tymi problemami?
- Unikaj podawania osobie chorej produktów twardych i przyklejających się do podniebienia,
- staraj się, aby produkty nie były zbyt suche,
- niektóre produkty lub dania możesz podawać w formie zup kremów, musów, puree,
- unikaj stosowania różnych tekstur w daniach.
Jeżeli senior ma problemy z zaparciami , a jest osobą chorą na Parkinsona jego jadłospis powinien zawierać produkty bogate w błonnik pokarmowy. Pobudzający wpływ na perystaltykę jelit mają także: kompoty z suszonych owoców, sok z buraków, lekkie zupy jarzynowe, maślanka, kefir i jogurt naturalny i czarna kawa.
Dieta w chorobie Parkinsona, a zażywane leki
W diecie przy chorobie Parkinsona ogromne znaczenie ma spożywanie białka. Białko po strawieniu rozkładane jest do aminokwasów, które po wchłonięciu w jelicie i przetransportowaniu do krwi, dostają się do mózgu. Tę samą drogę przemierza lewodopa, czyli lek powszechnie stosowany w chorobie Parkinsona. Posiłek bogaty w białko opóźnia wchłanianie leku nawet o 3 godziny. Nie zależy jednak wykluczać białka z diety przy chorobie Parkinsona. Zaleca się przyjmowanie leku 30 minut przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku i popijanie go wodą.
Dobre samopoczucie przy chorobie Parkinsona, dieta to nie wszystko
Farmakoterapia i dieta pozytywnie wpłyną na samopoczucie osoby chorej na Parkinsona. Jednak oprócz żywienia, duży wpływ ma także ruch osoby chorej. Aktywność fizyczna dopasowana do możliwości osoby chorej zapobiega rozwojowi chorób przewlekłych (m.in. chorób układu krążenia, cukrzycy, osteoporozie), a także pozwala dłużej zachować sprawność. Zarówno odpowiednia dieta w chorobie Parkinsona, jak i dawka ruchu mają pozytywny wpływ na samopoczucie chorego.
Zobacz także: Dlaczego się starzejemy?