Starość to etap życia, którego obawia się każdy z nas. Zmienia się nie tylko nasze ciało, ale także umysł i dotychczasowe życie. Wraz z przejściem na emeryturę ilość wolnego czasu się zwiększa, a energia i kondycja fizyczna maleje. Często osoby starsze nie potrafią zaakceptować zmian jakie zachodzą w ich ciele, dlatego niezwykle ważna jest przystosowanie się do nowej sytuacji i czerpania radości z życia. Jak starzeje się człowiek?
Objawy starości
Proces starzenia się dotyczy każdego z nas, dlatego warto już w młodym wieku podjąć kroki, które pozwolą nam cieszyć się okresem starości jak najdłużej. Proces starzenia się to zmiany powstające w organizmie. Proces ten jest nieodwracalny i nieuchronnie prowadzi do pogorszenia funkcji narządów oraz zmniejszenia zdolności adaptacyjnych. Najczęstsze objawy starości:
- obniżenie się elastyczność mięśni, stawów i ścięgien,
- pogorszenie wzroku i słuchu,
- problemy z trawieniem,
- pogorszenie pamięci,
- nietolerancje pokarmowe,
- problemy z chodzeniem,
- pogorszenie procesów myślowych,
- mniejsze odczuwanie pragnienia.
Oznaki starości widoczne są także w wyglądzie fizycznym: pochylenie sylwetki, zmiana koloru włosów, utrata elastyczności skóry.
Zobacz także: Choroby starcze
Proces starzenia się – od czego zależy
Objawy starości pojawiają się u różnych osób w odmiennym czasie. Dodatkowo nie wszystkie osoby zmagają się z tymi samymi dolegliwościami. Proces starzenia się zależny jest od:
- czynników genetycznych,
- przebytych chorób,
- urazów,
- diety i stylu życia,
- pracy w szkodliwych warunkach,
- wyłączenia z życia społecznego.
Dlaczego się starzejemy? W 1965 roku dwaj amerykańscy lekarze odkryli, że komórki ludzkiego ciała nie mogą dzielić się w nieskończoność. Komórki dzielą się przez całe swoje życie, jednak po dokonaniu pewnej ustalonej liczby podziałów uruchamiają się w nich mechanizmy prowadzące do obumierania.
Jak opóźnić proces starzenia organizmu?
Proces starzenia można opóźnić, dlatego warto podejmować aktywności, które pomogą w opóźnieniu objawów okresu starości:
- aktywność umysłowa – gry logiczne, czytanie gazet, dyskusje,
- aktywność fizyczna,
- prawidłowa dieta, w tym picie dużej ilości płynów, szczególnie wody,
- czynny udział w życiu rodziny,
- utrzymywanie kontaktów towarzyskich,
- rozwój zainteresowań.
Kiedy człowiek się starzeje?
Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO o starości w przypadku kobiet i mężczyzn mówimy średnio od 60. roku życia. Jest to jednak umowna granica, która jest zależna od wielu czynników.obieganiu odwodnienia u osoby starszej.
Proces starzenia się skóry
Proces starzenia się skóry rozpoczyna się już ok. 25 roku życia. Najszybciej widocznym objawem starzenia się skóry jest pojawienie się zmarszczek. Dlaczego skóra się starzeje? Wpływ na to ma ubytek kolagenu – jest to główne białko tkanki łącznej. Skóra właściwa aż w 70-85% składa się z kolagenu i to dzięki niemu zachowuje swoją spójność, gęstość, sprężystość i elastyczność. Skóra mężczyzn starzeje się później od kobiet. Objawy starzenia się mężczyzn są później zauważane niż u kobiet, ponieważ ich skóra posiada wi1)ęcej gruczołów łojowych. Dodatkowo kobiety są narażone na większy ubytek masy mięśniowej.
Starzenie się człowieka
Pierwszymi objawami starości są zmiany na skórze oraz w mózgu. Dlatego niezwykle ważna jest dbałość o ciągły trening mózgu – czytanie, rozwiązywanie krzyżówek i łamigłówek. Należy także zadbać o towarzystwo dla seniora, ponieważ długotrwała samotność prowadzi do wielu problemów zdrowotnych, zobojętnienia, braku chęci, a nawet depresji.
Zobacz także: Ćwiczenia na pamięć dla seniora