PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Jak umyć głowę osobie leżącej?

mar 25, 2022 | Opieka Nad Seniorem

Opieka nad osobą, która przebywa w pozycji leżącej nie jest prosta, szczególnie dla początkujących opiekunów. Jedną z najbardziej wymagających czynności jest zadbanie o higienę pacjenta leżącego. Pomijanie codziennych kąpieli może przyczynić się do powstawania problemów skórnych oraz zdrowotnych. Dodatkowo osoby leżące narażone są na powstawanie odleżyn. Jak umyć głowę osobie leżącej?

Zobacz także: Odleżyny u osób starszych

Jak umyć włosy osobie leżącej?

Aby kąpiel oraz mycie głowy osobie leżącej przebiegły sprawnie oraz bez komplikacji należy odpowiednio się przygotować. Zadbaj o zestaw do mycia głowy osoby leżącej:

  • miskę z ciepłą wodą – możesz wybrać klasyczną lub miskę pneumatyczną do mycia głowy w pozycji leżącej,
  • delikatny szampon,
  • miska lub wiadro z czystą wodą,
  • kubeczek do spłukiwania mydlin z głowy podopiecznego,
  • ręcznik oraz suszarka (nie pozostawiaj mokrych włosów, ponieważ są podłożem do rozwijania się bakterii, a także mogą doprowadzić do przeziębienia).

Podczas mycia głowy osoby leżącej bądź delikatny, nie trzyj skóry głowy, wykonuj delikatny masaż. Przed oraz po myciu rozczesz dokładnie włosy, szczególnie jeśli są długie. Po umyciu odsącz włosy z nadmiaru wody i wysusz je przy użyciu suszarki. Włosy możesz umyć w zwykłej misce, jednak wybór miski pneumatycznej do mycia głowy w pozycji leżącej będzie najlepszym rozwiązaniem. Przy jej użyciu zabiegi są bardziej komfortowe dla pacjenta oraz opiekuna. Pamiętaj, aby podczas mycia włosów osoby leżącej nie zamoczyć łóżka, a także zadbać o komfortową pozycję pacjenta.

Jak umyć głowę osobie leżącej w misce?

Włosy osobie leżącej można myć w misce, jednak o wiele lepszym wyborem będzie miska lub basen pneumatyczny, który znacznie ułatwi codzienną higienę. Miska do mycia głowy w pozycji leżącej wykonana jest z tworzywa sztucznego, ma nadmuchiwane brzegi z wycięciem na szyję oraz odpływ wody w postaci rurki. Często sprzedawana jest także z prysznicem, który znacznie ułatwia mycie włosów osoby leżącej. Basen pneumatyczny w sklepach ze sprzętem medycznym kosztuje od 50 do 100 zł. Miska pneumatyczna posiada profilowaną budowę, która zapewnia doskonałe podparcie głowy oraz ramion osoby leżącej. Jest to produkt dmuchany, co ułatwia podłożenie go pod głowę pacjenta.

Mycie głowy osobie leżącej

Mycie głowy osoby leżącej nie musi być punktem każdej kąpieli, należy jednak dopasować częstotliwość do potrzeb pacjenta. Należy pamiętać, że w okresie letnim występuje większa potliwość skóry, która wymusza częstsze mycie włosów. Oprócz przygotowania miski do mycia głowy w pozycji leżącej zaopatrz się także w środki, które pomogą uniknąć zachlapania łóżka oraz szyi i dekoltu. Podczas mycia włosów osoby leżącej w misce należy zadbać o komfort podopiecznego, podeprzeć głowę ręcznikiem, a także zadbać o odpowiednią temperaturę wody. Mycie głowy osoby leżącej to wyzwanie dla początkującego opiekuna, jednak odpowiednie doświadczenie, technika oraz zaopatrzenie się w przydatne narzędzia, takie jak miska do mycia głowy w pozycji leżącej sprawią, że codzienna higiena będzie stawała się coraz bardziej komfortowa zarówno dla podopiecznego, jak i opiekuna.

Warto wiedzieć: Opieka nad osobą leżącą

facebook