PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Opieka nad osobą leżącą

sie 9, 2021 | Opieka Nad Seniorem

Opieka nad osobą leżącą wymaga dużego doświadczenia ze strony opiekuna. Taki podopieczny, zazwyczaj z powodu paraliżów, nie jest w stanie samodzielnie nic zrobić. Główny nacisk kładzie się wtedy na pielęgnację ciała i zapobieganie odleżynom, ale warto też pamiętać, że osoba, która wie, że resztę życia spędzi w łóżku potrzebuje także dużego wsparcia psychicznego. Oczywiście nie każdy senior „leżący” jest całkowicie bezwładny – czasami osoby starsze nie mają po prostu energii na aktywność ruchową i wolą oszczędzać siły lub z powodu depresji nie mają ochoty opuszczać swojej sypialni. Warto wtedy wiedzieć jak powinno postępować się z takim człowiekiem i jak można zapewnić mu bezpieczną opiekę.

Łóżko dla obłożnie chorego

Aktualnie istnieje wiele specjalistycznych przyrządów wspomagających opiekę nad osobą leżącą, a zwłaszcza jej transferowanie. Do podstawowego wyposażenia dla podopiecznego zalicza się łóżko specjalistyczne z materacem przeciwodleżynowym. Aby zapewnić pacjentowi leżącemu optymalną opiekę, należy wybrać taki model łóżka, który będzie najlepiej spełniał wszelkie jego potrzeby. Odpowiednie łóżko dla osoby obłożnie chorej to gwarancja bezpieczeństwa i komfortu samego użytkownika oraz jego opiekuna. Na łóżko warto zakupić nieprzemakalne podkłady i prześcieradła wielokrotnego użytku. To doskonałe rozwiązanie dla osób cierpiących na nietrzymanie moczu, zarówno mobilnych jak i niesamodzielnych. Dodatkowo instalowane są lifty, podnośniki, dodatkowe uchwyty, czy przycisk alarmowy. Ważne jest też dostosowanie warunków mieszkalnych dla seniora, tak aby nie miał problemów podczas poruszania się na wózku inwalidzkim. W domu nie powinno być progów w drzwiach, ani mebli czy sprzętów zaburzających ciąg komunikacyjny.

Zadania opiekuna w opiece nad osobą leżącą

Opiekunka, która pod swoimi skrzydłami ma osobę leżącą, powinna wiedzieć w jaki sposób najbezpieczniej zapewnić jej kompleksowe wsparcie. Chodzi tu m.in. o takie czynności, jak:

  • odpowiednia pielęgnacja, zwłaszcza tych części ciała, które narażone są na problemy skórne;
  • higiena osób starszych i wiedza na temat sposobów jej wykonywania w łóżku;
  • ćwiczenia/gimnastyka wykonywane zgodnie z zaleceniami lekarza;
  • wsparcie procesów fizjologicznych organizmu – kiedy ciało jest w spoczynku przez cały czas, różne procesy życiowe ulegają zaburzeniom, dlatego opiekunka powinna je monitorować i wspomagać dostępnymi metodami, np. robienie lewatywy dla wsparcia wypróżniania;
  • bezpieczne podawanie pokarmu i dopasowanie diety do leżącego trybu życia podopiecznego. Często zdarza się jednak, że osoba leżącą nie chce jeść. Na poradzić sobie z ty problemem? Brak apetytu może wskazywać na poważną chorobę, dlatego warto skontaktować się z lekarzem. Starać się podawać posiłki w formie płynnej i przystępnej dla chorego. Zmniejszyć porcję, ale zwiększyć częstotliwość karmienia.

Pamiętajmy również o zapewnieniu wsparcia psychicznego seniorowi. Osoba leżąca, która nie wychodzi z domu, często czuje się odizolowana od świata. Sprzyja to powstawaniu negatywnych zmian w obszarze pracy układu nerwowego i chorób otępiennych. Dlatego też senior „leżący” mimo wszystko powinien zachować aktywność umysłową. Opiekunka powinna angażować go w procesy myślowe, prowadzić z nim rozmowy, zadawać pytania. Jeżeli podopieczny ma sprawne dłonie można zachęcać go do gier, rozwiązywania krzyżówek lub przeglądania gazet.

Udogodnienia w opiece nad osobą leżącą

Osoba starsza, która ze względu na swoje problemy zdrowotne musi przez cały czas przebywać w pozycji leżącej wymaga zaawansowanej pomocy drugiego człowieka. Z reguły w opiece nad takim seniorem pomaga zewnętrzna opieka medyczna, czyli Pflegedienst, która wspiera opiekuna w dziennych czynnościach, np. przy myciu, pielęgnacji, przebieraniu, aplikowaniu leków, czy zmianie opatrunków.

Zobacz także: Jak umyć głowę osobie leżącej?

 

facebook