PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Jak poprawić pamięć osoby starszej? Zestaw ćwiczeń pamięci dla seniorów

paź 3, 2022 | Czas Wolny Seniora, Warto wiedzieć, Zajęcia dla Seniora

Pogarszanie się pamięci to nieunikniony proces, który postępuje wraz z wiekiem. Warto jednak zadbać o to, aby umysł był jak najdłużej sprawny. Trening pamięci dla seniora to doskonałe rozwiązanie, które pozwoli nie tylko na zorganizowanie wolnego czasu, dostarczenie rozrywki, ale przede wszystkim utrzymaniem sprawności umysłu. Jaki zestaw ćwiczenia pamięci dla seniorów przygotować?

Trening pamięci dla seniora – dlaczego mózg się starzeje?

Starzenie się mózgu jest nieuniknione, zwłaszcza po 65 roku życia. U większości osób proces ten nie wpływa znacząco na komfort życia, jednak z czasem seniorzy skarżą się na problemy z pamięcią i koncentracją. Warto wykonywać ćwiczenia mózgu dla seniorów, aby poprawić komfort życia oraz nie doprowadzić do chorób neurodegeneracyjnych (np. choroby Alzheimera, demencji).

Na czym polegają ćwiczenia pamięci dla seniorów?

Trening pamięci dla seniorów jest bardzo ważny, szczególnie u osób, które przechodzą na emeryturę i chcą odpocząć od pracy umysłowej. Warto pamiętać, że im lepiej wyćwiczony umysł będzie we wczesnych latach, tym lepiej będzie funkcjonował na starość. Ćwiczenia pamięci dla seniorów nie muszą być restrykcyjne, powinny sprawiać osobie starszej radość. Może to być nauka nowych rzeczy, np. języka obcego. Doskonale jako trening pamięci dla seniorów sprawdzi się także opowiadanie bajek. Zarówno ich zapamiętywanie jak i wymyślanie. Ta umiejętność szczególnie przyda się podczas opieki nad wnukami.

Zobacz także: Pomysły na zajęcia z seniorami

Gotowy zestaw ćwiczeń pamięci dla seniorów

W pracy opiekuna osoby starszej niezwykle ważna jest kreatywność i umiejętność organizacji czasu wolnego. W przypadku seniorów warto połączyć gimnastykę mózgu z zabawą. Doskonale sprawdzą się popularne gry i zabawy:

  • Gry memory,
  • poszukiwanie różnić pomiędzy obrazkami,
  • rozwiązywanie krzyżówek i sudoku,
  • gry na spostrzegawczość,
  • gra w skojarzenia,
  • gra w zapamiętywanie słów,
  • wymienianie słów na daną literę alfabetu,
  • gra w państwa-miasta,
  • teleturnieje wymagające odpowiedzi na pytania.

Dodatkowo warto zachęcić seniora do wykonywania różnych prac manualnych – malowania, szycia itp. Doskonałym ćwiczeniem mózgu dla seniorów są także zakupy. Zachęćmy seniora do zapamiętania jak największej ilości pozycji z listy i zrobienia zakupów „z pamięci”. Oczywiście, aby nie pominąć żadnych produktów powinniśmy nadzorować seniora. Warto rozważyć także zajęcia dla seniorów organizowane w domach kultury, podczas których osoby starsze zdobywają nowe umiejętności, np. pracy na komputerze. Mają także okazję do spędzenia czasu z innymi. Dobrą formą ćwiczeń umysłowych dla seniorów jest muzykoterapia oraz choreoterapia.

Czy warto wykonywać ćwiczenia umysłowe dla osób starszych?

Mózg jest narządem plastycznym i zdolnym do regeneracji, dlatego zdrowy tryb życia, odpowiednia dieta, ilość ruchu, duża dawka snu sprawią, że będziemy mogli zapobiec procesom starzenia. Należy pamiętać, że trening umysłu warto wykonywać już na wczesnym etapie życia, by mózg wolniej się starzał po 65 roku życia. Warto uświadomić seniorowi, że emerytura to doskonały czas na rozwój i zdobywanie nowych umiejętności, a także naukę poprzez zabawę z rodziną i znajomymi.

Zobacz także: Zajęcia dla seniora

facebook