PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Choroba Alzheimera

sie 10, 2021 | Choroby

Choroba Alzheimera jest jedną z najpopularniejszych chorób otępiennych w dzisiejszych czasach. Według badań, schorzenie dotyka ludzi już po 65 roku życia. Początki Alzheimera są powolne, stopniowo choroba przechodzi w kolejne stadia. Mając pod opieką podopiecznego, który cierpi na to schorzenie, należy zastosować się do odpowiednich zaleceń dotyczących wsparcia i codziennego dozoru. 21 września obchodzimy Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera.

Objawy Alzheimera

Objawy choroby Alzheimera są charakterystyczne, jednak we wczesnym stadium łatwo je zbagatelizować. Senior, cierpiący na tę chorobę, poza problemami z pamięcią i koncentracją, często jest zdezorientowany i odczuwa irytację przez nierozumienie tego, co się dzieje w jego środowisku. Objawem Alzheimera jest także problem z wykonaniem prostych, codziennych czynności, wysławianiem się i reagowaniem na bodźce z otoczenia. W dalszych etapach Alzheimera dochodzą kolejne symptomy, tj. nierozpoznawanie bliskich osób, problemy z poruszaniem się i przełykaniem pokarmu, inkontynencja, czy większa podatność na infekcje.

Etapy Alzheimera

Długość trwania poszczególnych etapów choroby Alzheimera zależy od wielu czynników. Sama choroba rozwija się powoli i choć ma charakter postępujący może trwać od 4 do nawet 20 lat lub dłużej od jej rozpoznania.

  1. Wczesne objawy choroby Alzheimera są niezauważalne. Dopiero po latach od wystąpienia choroby obserwowane są pierwsze objawy Alzheimera. Obserwuje się stopniowe pogorszenie funkcjonowania mózgu, z początku w formie zaburzeń pamięci krótkotrwałej, trudnościami w znalezieniu słów czy powtarzanie opowiadanych historii.
  2. W następnych etapach choroby rozwijają się zaburzenia organizacji życia codziennego oraz zaburzenia zachowania i nastroju, których wynikiem może być utrata masy ciała. Osoba chora nie rozpoznaje znanych miejsc i osób, występuje u niej lęk, drażliwość, objawy psychotyczne, agresja i pobudzenie.

Leczenie choroby Alzheimera

Nie ma obecnie metod leczenia, które pozwoliłyby na całkowite wyleczenie Alzheimera. Możliwe jest jedynie spowolnienie jej przebiegu i łagodzenie niektórych objawów poprzez farmakoterapię. Postępowanie choroby Alzheimera jest stopniowe i nieuniknione. Średnia długość życia osoby z chorobą Alzheimera wynosi ok. 8 lat, ale są także pacjenci, którzy od momentu diagnozy żyją przez 20 lat lub dłużej. Najważniejsze jest szybkie rozpoznanie choroby i wprowadzenie odpowiedniego leczenia.

Rola opiekuna w zajmowaniu się seniorem z Alzheimerem

Opiekun podopiecznego cierpiącego na chorobę Alzheimera powinien przede wszystkim zadbać o podtrzymywanie dobrych relacji z seniorem. Socjalizacja i wsparcie psychiczne są bardzo istotnym elementem terapii. Sporo pracy należy poświęcić na odpowiednią komunikacją z podopiecznym. Opiekun powinien wykazać się cierpliwością i empatią. W opiece nad seniorem z chorobą Alzheimera należy zwrócić uwagę na takie aspekty, jak:

  • ton, którym zwracamy się do podopiecznego,
  • mowa ciała,
  • utrzymywanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą,
  • formułowanie prostych zdań – rzeczowość,
  • zachęcanie do dialogu,
  • w razie problemów z rozmową lepiej z niej zrezygnować i przenieść zainteresowanie na realizację innych czynności.

Nie zapominajmy o tym, że pomimo problemów z funkcjonowaniem mózgu, osoba starsza jest w stanie wyczuć nasze zdenerwowanie lub ignorancję, dlatego trzeba ją traktować z szacunkiem. Senior w zaawansowanym stadium choroby Alzheimera wymaga wzmożonej troski i zainteresowania. Warto też zadbać o właściwą strukturyzację i rytm dnia, aby niwelować poczucie dezorientacji. Pamiętajmy o tym, aby w razie wybuchów złości podopiecznego lub sytuacji, w których czuje się zagrożony, uspokajać go nie tylko słowami – skoncentrujmy się wtedy na uczuciach i zapewnieniu bliskości.

Zobacz także: Opieka nad osobą z demencją starczą

 

facebook