PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Choroba Alzheimera

sie 10, 2021 | Choroby

Choroba Alzheimera jest jedną z najpopularniejszych chorób otępiennych w dzisiejszych czasach. Według badań, schorzenie dotyka ludzi już po 65 roku życia. Początki Alzheimera są powolne, stopniowo choroba przechodzi w kolejne stadia. Mając pod opieką podopiecznego, który cierpi na to schorzenie, należy zastosować się do odpowiednich zaleceń dotyczących wsparcia i codziennego dozoru. 21 września obchodzimy Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera.

Objawy choroby Alzheimera

Objawy Alzheimera są charakterystyczne, jednak we wczesnym stadium łatwo je zbagatelizować. Senior, cierpiący na tę chorobę, poza problemami z pamięcią i koncentracją, często odczuwa jest zdezorientowany i odczuwa irytację przez nierozumienie tego, co się dzieje w jego środowisku. Osoba starsza ma także trudności z wykonaniem prostych, codziennych czynności, wysławianiem się i reagowaniem na bodźce z otoczenia. W dalszych etapach Alzheimera dochodzą kolejne symptomy, tj. nierozpoznawanie bliskich osób, problemy z poruszaniem się i przełykaniem pokarmu, inkontynencja, czy większa podatność na infekcje.

Rola Opiekuna w zajmowaniu się seniorem z Alzheimerem

Opiekun podopiecznego cierpiącego na chorobę Alzheimera powinien przede wszystkim zadbać o podtrzymywanie dobrych relacji z seniorem. Socjalizacja i wsparcie psychiczne są bardzo istotnym elementem terapii. Sporo pracy należy poświęcić nad odpowiednią komunikacją z podopiecznym. Opiekun powinien wykazać się cierpliwością i empatią. W opiece nad seniorem z chorobą Alzheimera należy zwrócić uwagę na takie aspekty, jak:

  • ton, którym zwracamy się do podopiecznego,
  • mowa ciała,
  • utrzymywanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą,
  • formułowanie prostych zdań – rzeczowość,
  • zachęcanie do dialogu,
  • w razie problemów z rozmową lepiej z niej zrezygnować i przenieść zainteresowanie na realizację innych czynności.

Nie zapominajmy o tym, że pomimo problemów z funkcjonowaniem mózgu, osoba starsza jest w stanie wyczuć nasze zdenerwowanie lub ignorancję, dlatego trzeba ją traktować z szacunkiem. Senior w zaawansowanym stadium choroby Alzheimera wymaga wzmożonej troski i zainteresowania. Warto też zadbać o właściwą strukturyzację i rytm dnia, aby niwelować poczucie dezorientacji. Pamiętajmy o tym, aby w razie wybuchów złości podopiecznego lub sytuacji, w których czuje się zagrożony, uspokajać go nie tylko słowami – skoncentrujmy się wtedy na uczuciach i zapewnieniu bliskości.

Ostatnie wpisy

facebook