PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Jak zostać opiekunem osób starszych?

paź 14, 2022 | Jak Zostać Opiekunem, Opieka Nad Seniorem, Warto wiedzieć

Europejskie społeczeństwo z szybkim tempie się starzeje, dlatego zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych jest coraz większe. Nie jest to jednak praca łatwa i wymaga określonych cech charakteru, a także umiejętności od opiekuna. Jakie warunki należy spełnić, aby pracować jak opiekun dla osoby starszej? Jakie kursy i szkolenia należy ukończyć?

Praca jako opiekun w Niemczech

Osoba, która chce podjąć pracę jako opiekun w Niemczech musi spełniać szereg wymagań. Zależny jest on jednak od konkretnej agencji opiekunek. Najczęściej od kandydata wymaga się, aby znał język niemiecki w stopniu komunikatywnym. Chociaż nie jest to wymagane, warto, aby kandydat miał doświadczenie, a także ukończone kursy, a nawet studia medyczne, które nie tylko znacznie ułatwią mu pracę, ale także pozwolą na wybranie ofert z wyższym wynagrodzeniem. Warto znać także schorzenia, z którymi najczęściej zmagają się osoby starsze, to pozwoli nam w szybkim zaobserwowaniu zmian w zachowaniu, a także ułatwi odpowiednią opiekę nad seniorem. Opiekun dla osoby starszej powinien być wyrozumiały, kontaktowy, kreatywny, zorganizowany, gotowy do działania, a także asertywny. Należy pamiętać, że nie każdy senior chętnie współpracuje z opiekunem, szczególnie na początku współpracy, dlatego empatia, a także asertywność pozwolą na wyznaczanie granic. Praca jako opiekun osoby starszej jest wymagająca nie tylko pod względem psychicznym, ale często także fizycznym, ponieważ niektóre osoby wymagają pomocy w codziennej higienie.

Zobacz także: Jakie są najczęstsze potrzeby osób starszych?

Praca dla mężczyzn jako opiekun w Niemczech

Chociaż praca jako opiekun osób starszych głównie kojarzy się z zawodem dla kobiet często wykonują ją także mężczyźni. Zazwyczaj mają oni więcej siły, dlatego łatwiej przychodzi im opieka nad seniorami leżącymi oraz tymi, których poruszanie się jest utrudnione. Dodatkowo na pracę dla mężczyzn jako opiekun w Niemczech decydują się panowie, którzy wcześniej pracowali w placówkach medycznych, np. jako pielęgniarz, pomocnik medyczny, ratownik medyczny.

Wykształcenie w pracy jako opiekun osób starszych

Nadal wiele osób uważa, że aby pracować jako opiekun osób starszych należy posiadać wykształcenie medyczne. Jeżeli chodzi o pracę jako opiekun w Niemczech nie trzeba posiadać wykształcenia, ani ukończonych kursów i szkoleń jeżeli podejmujemy się opieki nad seniorem w jego domu. Inaczej wygląda sprawa pracy jako opiekun osoby starszej w domu opieki. W takich placówkach zatrudniane są wyłącznie profesjonalne opiekunki osób starszych – określane jako Altenpflegerin. Tytuł zawodowy Altenpflegerin (Pflegefachkraft) w Niemczech zyskuje się po ukończeniu 3-letniego szkolenia.

Pożądane umiejętności w pracy jako opiekun osoby starszej

W pracy opiekuna osób starszych ważne są umiejętności oraz predyspozycje. Praca jako opiekun osób starszych wymaga dużej cierpliwości, empatii, rozumienia drugiej osoby, jej potrzeb, spokoju w każdej sytuacji, ponieważ panika lub dezorientacja może udzielać się podopiecznemu. Ważne w pracy jako opiekun osób starszych jest pozytywne nastawienie, a także chęć budowania relacji z seniorem i jego rodziną. Warto dbać o dobry kontakt z osoba starszą, a także budowanie przyjaźni i zdobycie zaufania. Oprócz cech charakteru i usposobienia ważne, aby opiekun osoby starszej wiedział jak postępować w różnego rodzaju sytuacjach, także zagrożenia życia.

Szukasz pracy jako opiekun w Niemczech? Zgłoś się do Arkadia Care!

Arkadia Care to doświadczona agencja opiekunek osób starszych w Niemczech. Dbamy o komfort i bezpieczeństwo zarówno osób starszych, jak i opiekunek. Oferujemy zatrudnienie oparte na legalnej umowie. Dodatkowo wydajemy formularz A1 oraz Kartę Ekuz. Na naszej stronie znajdziesz wiele ofert pracy jako opiekun dla osoby starszej.

Zobacz także: Osoby starsze w społeczeństwie – Jak zbudować dobre relacje z seniorem?

facebook