Dobre relacje z seniorem

Przed wyjazdem do pracy wiele opiekunek zastanawia się, jak będzie wyglądała ich relacja z seniorem. Czy uda się znaleźć wspólny język, czy przypadną sobie do gustu. Wiadomo bowiem, że dobre relacje z podopiecznym sprawiają, że praca staje się przyjemnym obowiązkiem. W innym przypadku może być tak, że już od przyjazdu będziemy odliczać dni do końca zlecenia. Warto zatem od początku pracować nad budowaniem dobrych relacji.

Po pierwsze pozytywne nastawienie. Pamiętajmy bowiem, że optymizm jest zaraźliwy i bardzo dobrze odbierany przez osoby starsze, a to z pewnością pomoże nam przełamać „pierwsze lody” z podopiecznym i jego rodziną. Poza tym nie zapomnijmy, że jesteśmy u kogoś w domu, kto mieszka w nim od lat, dlatego lepiej nie wprowadzać żadnych zmian, czy jakichkolwiek przemeblowań. Także nie zmieniajmy przyzwyczajeń podopiecznego i zasad jakich przestrzega. Osoby starsze tego nie lubią, mogą potraktować takie zachowanie jako atak na ich osobę. Poza tym szanujmy prywatność seniora, darząc go szacunkiem bez względu na stan jego zdrowia. Z pewnością to doceni i odwzajemni uśmiechem i serdecznością.

Nie zapomnijmy też na początku ustalić z seniorem i jego rodziną zakresu swoich obowiązków oraz zadań do wykonania. Dobrze bowiem mieć jasność co do tej kwestii, która nierzadko staje się „kością niezgody” między stronami. Nie pozwólmy się wykorzystywać, jednak swoje obowiązki wykonujmy z największą starannością. Nie nadużywajmy też dobroci ani seniora, ani jego rodziny. W końcu jesteśmy w pracy. Jednak niech cały czas towarzyszy nam uśmiech i anielska cierpliwość, która pomoże pokonać wszelkie ewentualne trudności i wprowadzić miłą atmosferę w domu.

facebook