PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda?

cze 12, 2022 | Jak Zostać Opiekunem, Obowiązki Opiekuna, Opieka Nad Seniorem, Warto wiedzieć

Branża opiekunek w Niemczech od lat przyciąga wysokimi zarobkami i atrakcyjnymi formami zatrudnienia. Dla wielu osób może stanowić dodatkowe zajęcie, np. podczas wakacji. Opiekunka osób starszych chcąca podjąć pracę w Niemczech może zatrudnić się w domu opieki lub podjąć się pracy w prywatnym domu seniora. Oba rozwiązania mają wady oraz zalety. Jak jednak wygląda praca w domu opieki w Niemczech?

Praca w domu opieki w Niemczech – wymagania

W tym miejscu pojawia się znacząca różnica pomiędzy opieką nad seniorem w domu, a pracą w domu starców. W Niemczech zawód opiekunki jest zawodem regulowanym, dlatego, aby go wykonywać niezbędne jest odpowiednie wykształcenie. W domach starców w Niemczech zatrudniane są wyłącznie profesjonalne opiekunki osób starszychokreślane jako Altenpflegerin, dlatego nie każda opiekunka może zostać zatrudniona w domu opieki. Tytuł zawodowy Altenpflegerin (Pflegefachkraft) w Niemczech zyskuje się dopiero po ukończeniu szkolenia, które trwa 3 lata. Zgodnie z obowiązującym prawem, kandydatka na opiekunkę musi odbyć szkolenie pielęgniarskie. Po ukończeniu kursu opiekunka może podjąć się pracy nie tylko w domu opieki, ale także klinikach rehabilitacyjnych, przychodniach, szpitalach, hospicjach oraz prywatnych domach. Ważne, aby pamiętać, że wykształcenie zdobyte w Polsce (np. podczas kursów na opiekuna osób starszych) nie uprawnia do wykonywania wolnego zawodu Altenpflegerin (Pflegefachkraft).

Obowiązki podczas pracy w domu opieki w Niemczech

Obowiązki opiekunki pracującej w domu starców w Niemczech nie różnią się znacząco od obowiązków opiekunki seniora w domu. Do jej zadań należy:

  • wspieranie seniora podczas wykonywania podstawowych czynności, takich jak jedzenie, codzienna pielęgnacja, chodzenie,
  • wykonywanie podstawowych czynności medycznych,
  • dbanie o komfort psychiczny i dobre samopoczucie seniora,
  • organizacja czasu wolnego seniora,
  • udzielanie porad rodzinie seniora w zakresie opieki nad krewnym.

Wady i zalety pracy w domu opieki w Niemczech

Największą zaletą pracy w domu opieki jest oddzielenie życia zawodowego od prywatnego. Opiekunki nie śpią w placówce, w przeciwieństwie do osób świadczących prywatną opiekę w domu seniora. Dodatkowo praca w domu starców w Niemczech jest zmianowa, dzięki czemu opiekun ma czas na inne aktywności w ciągu dnia. W domach opieki w Niemczech dba się o komfort i dobre samopoczucie osób starszych. Dużą wadą pracy w domu starców jest posiadanie kilku podopiecznych, którymi zajmuje się opiekun, dlatego nie ma on czasu na utworzenie więzi emocjonalnej z seniorem. Dodatkowo opiekunka posiada harmonogram, którego musi ściśle przestrzegać, dlatego podczas wykonywania różnych czynności czas mocno ją ogranicza.

Praca w domu opieki w Niemczech – zarobki

Jedną z najważniejszych kwestii, która interesuje osoby decydujące się na pracę opiekunki w Niemczech są zarobki. Nadal są one wyższe niż w przypadku pracy na tym samym stanowisku w Polsce. Nie są one jednak jednolite. W przypadku opieki nad seniorem w domu wiele zależy od jego stanu zdrowia, miejsca zamieszkania, doświadczenia opiekunki, posiadania prawa jazdy i znajomości języka niemieckiego. Najczęściej oferty wahają się od 1200 do 1600 euro na rękę za miesiąc. Opiekunka pracująca w domu opieki w Niemczech zarobki około 2000 euro brutto.

Zostań opiekunką osób starszych z Arkadia Care!

facebook