PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Opieka nad osobami starszymi w domu czy w domu opieki – co wybrać?

cze 9, 2022 | Jak Zostać Opiekunem, Obowiązki Opiekuna, Opieka Nad Seniorem, Warto wiedzieć

Opieka nad seniorem to niezwykle odpowiedzialne oraz wymagające zajęcie. Osoby starsze często są schorowane, nie radzą sobie z czynnościami dnia codziennego i wymagają stałej uwagi, dlatego rodziny często decydują się na wynajęcie opiekunki, która zajmuje się opieką nad seniorem w domu. Równie często wybieraną opcją jest umieszczenie seniora w domu opieki. W obecnych czasach członkowie rodziny nie mają możliwości zapewnić opieki i towarzystwa osobie starszej w wystarczającym stopniu. Opieka nad osobami starszymi w domu czasem ogranicza się jedynie do wykonania kilku czynności, np. ugotowanie obiadu, sprzątanie, a czasem wymaga opieki przez całą dobę. Rodziny, które nie mogą zapewnić wystarczającej opieki seniorowi zastanawiają się, czy wybrać opiekę nad seniorem w domu, czy dom opieki.

Opieka nad seniorem w domu – zalety

Opieka nad osobą starszą w domu ma wiele zalet, największą z nich jest brak konieczności zmiany miejsca zamieszkania seniora. Opiekunka opiekuje się seniorem w jego domu, miejscu, w którym czuje się komfortowo i pewnie. Dodatkowo umieszczenie osoby starszej w domu opieki często odbierane jest jako chęć pozbycia się seniora. Opieka nad seniorem w domu nie wymusza na nim zerwania więzi społecznych, dodatkowo rodzina, jeżeli mieszka blisko, może go nadal często odwiedzać. Te aspekty są niezwykle ważne, ponieważ samotność wśród seniorów jest powszechnym zjawiskiem prowadzącym do depresji i problemów zdrowotnych. Opieka domowa dla seniora to także zapewnienie mu odpowiedniego towarzystwa, często opiekunki mieszkają z seniorami, którzy wymagają większej opieki, a także są odpowiedzialne za organizację czasu. Obecnie istnieje wiele zaufanych agencji pracy dla opiekunek, które zatrudniają wyszkolone osoby z doświadczeniem. To kolejna zaleta domowej opieki nad osobami starszymi. Opiekunka osób starszych to osoba, która posiada doświadczenie i odpowiednią wiedzę, dodatkowo wyróżnia ją szereg cech, które ułatwiają pracę z osobą w podeszłym wieku. Opiekunki domowe pozostają także w stałym kontakcie z rodziną podopiecznego, którą na bieżąco informują o jego stanie zdrowia oraz ewentualnych potrzebach. Zapewnienie opieki domowej osobie starszej to komfort psychiczny zarówno dla samego seniora, jak i dla jego rodziny. Opieka domowa seniora to niezwykle popularne rozwiązanie w Niemczech oraz innych krajach.

Opieka domowa seniora – zakres obowiązków

Zakres obowiązków osoby podejmującej się opieki nad osobą starszą w domu powinien być jasno określony na początku zlecenia. Czasem opieka nad seniorem w domu obejmuje wykonywanie prostych czynności kilka razy w tygodniu, innym razem wymaga codziennego zaangażowania w pomoc w codziennych czynnościach, może także wymagać całkowitej pomocy osobie starszej, która nie jest w stanie sama o siebie zadbać. Bardzo często osoby podejmujące się opieki nad osobami starszymi w domu mieszkają seniorem, dzięki czemu zawsze są w stanie pomóc. W Arkadia Care zawsze dostępne są informacje o wieku, stopniu niepełnosprawności i chorobach, z którymi się zmagają. Dodatkowo dokładnie opisane jest, czy opiekunka posiada własny pokój i łazienkę. Dzięki temu osoba podejmująca się opieki nad osobą starszą w domu wie jaki jest zakres jej obowiązków.

Podjęcie decyzji o opiece nad seniorem w domu

Podejmując decyzję o zatrudnieniu osoby, która będzie opiekowała się osobą starszą w domu należy brać pod uwagę przede wszystkim komfort seniora. Pozostanie w domu sprawia, że czuje się on pewnie, może utrzymywać kontakty ze znajomymi i nie musi zmieniać swoich codziennych rytuałów. Opieka domowa dla seniora to doskonałe rozwiązanie, które zapewnia komfort psychiczny rodzinie, która nie musi się martwić o osobę starszą, ponieważ powierza opiekę nad nią profesjonaliście. Opiekunka osób starszych nie tylko pomaga w codziennych czynnościach, jest odpowiedzialna także za organizację czasu wolnego seniora. Niektóre z opiekunek posiadają wykształcenie pielęgniarskie, dlatego podczas opieki domowej mogą zapewnić odpowiednią opiekę medyczną.

Zostań opiekunką osób starszych z Arkadia Care!

facebook