PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Samotność seniorów

lip 30, 2021 | Zajęcia dla Seniora

Samotność seniorów – jak sobie z nią poradzić?

Samotność seniorów to niezwykle częsty problem i nie dotyczy jedynie osób, które nie posiadają bliskich. To jedna z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Skutki długotrwałej samotności osób starszych są różne, nie wpływają jedynie na samopoczucie, ale także kondycję. Jak radzić sobie z samotnością seniorów?

Samotność osób starszych – skąd się bierze?

Najczęściej wpływ na samotność ma samotne mieszkanie, a także brak zainteresowania ze strony rodziny, brak rozmów oraz kontaktów towarzyskich. Bliscy osoby starszej nie poświęcają jej wystarczającej ilości czasu oraz uwagi, co skutkuje poczuciem samotności, brakiem chęci do życia, a nawet depresją. Gdy samotny senior zbyt długo przebywa bez pomocy i towarzystwa innych osób zaczyna podupadać na zdrowiu. Samotna starość to obawa wielu osób, które boją się, że nikt im nie pomoże, gdy będą tego potrzebowały.

Zobacz także: Osoby starsze w społeczeństwie – Jak zbudować dobre relacje z seniorem?

Samotność starszych ludzi, a depresja

Samotni starsi ludzie to powszechny problem. Często samotność nie jest wyborem samego seniora, a wpływ na nią miała śmierć współmałżonka oraz obojętność rodziny. Samotność i osamotnienie osób starszych często prowadzi do depresji, która nie jest właściwie diagnozowana, a złe samopoczucie zrzucane jest na starość oraz schorzenia. Seniorzy często zmagają się z samotnością, poczuciem zagrożenia więzi z innymi, frustracją, dolegliwościami powodowanymi przez różnego rodzaju choroby oraz zobojętnieniem. Wszystkie te odczucia mogą prowadzić do depresji, która utrudnia kontakt z seniorem, powoduje obojętność i negatywnie wpływa na rehabilitację oraz leczenie.

Jak radzić sobie z samotnością seniorów?

Najlepszym sposobem na samotność seniorów jest pamięć o tych osobach, częste odwiedziny oraz rozmowy. Czasem jeden telefon w ciągu dnia może diametralnie zmienić sytuację, dlatego opiekun osoby starszej powinien dbać o dobre relacje w rodzinie. Samotny senior nie ma chęci do wykonywania nawet codziennych czynności. Opiekun osoby starszej powinien dbać także o organizację czasu wolnego seniora. Wolny czas wypełniać rozmowami oraz wspólnym spędzaniem czasu. Spacery, gimnastyka i zajęcia dla seniora to także doskonała okazja do kontaktów towarzyskich. Sposobem na samotność osób starszych są także kluby seniora, w których osoby starsze spotykają się, aby porozmawiać, a także spędzić czas z innymi, grając w gry, śpiewając, a także uczestnicząc w różnego rodzaju wydarzeniach. Samotne osoby starsze często obawiają się samotnych świąt, istnieje jednak wiele instytucji, które organizują wigilie dla osób samotnych, podczas których mogą spotkać się z innymi. Najczęściej wigilie dla samotnych organizują parafie, ale także stowarzyszenia, a nawet miasta. Na choroby dotykające osoby starsze nie zawsze mamy wpływ, jednak samotność osób starszych to problem, któremu w łatwy sposób możemy zapobiec.

Warto wiedzieć: 5 najciekawszych niemieckich zwyczajów wielkanocnych

 

facebook