PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Jak podnosić osobę starszą?

lip 30, 2021 | Obowiązki Opiekuna

Podczas sprawowania opieki nad osobą leżącą, zadaniem Opiekunki jest wspieranie podopiecznego w czynnościach, które wymagają aktywizacji nóg. To jedna z najbardziej wymagających i trudnych czynności. Warto znać odpowiednie techniki podnoszenia osoby starszej, by uniknąć przeciążeń lub kontuzji u siebie i seniora. Z tego powodu należy również dbać o komfort zarówno podopiecznego, jak i własny.

Przenoszenie chorych

Transfer podopiecznego jak sama nazwa wskazuje, wiąże się z koniecznością przenoszenia chorego, który nie wstaje i nie porusza się samodzielnie. Najczęściej jest to przenoszenie z łóżka, fotela czy toalety na wózek inwalidzki i odwrotnie. Na zleceniach gdzie podopieczny potrzebuje transferu, wymagana jest nie tylko dobra sprawność fizyczna, ale także konkretna wiedza i umiejętności ze strony Opiekunki. Przy niektórych czynnościach porannych bądź wieczornych możemy liczyć na wsparcie zewnętrznej opieki medycznej lub innego domownika. W większości sytuacji podopieczny jest jednak zależny od Opiekunki. Jak podnosić osobę starszą? Dużą rolę w przemieszczaniu seniora odgrywa dostosowanie warunków w mieszkaniu. Przestrzeń domowa powinna być tak przystosowana, żeby nie utrudniała przenoszenia chorego niezdolnego do samodzielnego ruchu. Należy zwrócić uwagę m.in. na takie kwestie jak: odpowiednie umiejscowienie mebli i innych rzeczy, dobre oświetlenie, zainstalowanie dodatkowych uchwytów i poręczy, zastosowanie mat antypoślizgowych w kuchni i w łazience. Doskonałym ułatwieniem, zarówno dla Opiekunki, jak i podopiecznego, będzie korzystanie z pomocniczych sprzętów, do których należą: łóżko dla seniora, podnośnik, przenośna toaleta, krzesełko kąpielowe, wózek inwalidzki, rolator czy krzesło schodowe.

Jak przesunąć chorego na łóżku?

Umiejętna zmiana pozycji osoby chorej na łóżku jest niezwykle istotna. Nie tylko, aby zapewnić podopiecznemu komfort, ale także podczas wymiany np. pieluchomajtek i podkładu. Jak przesunąć chorego na łóżku? Stosując odpowiednią technikę, jedna osoba może bez trudu ułożyć chorego na boku, nawet z nadwagą. Jeżeli nie mamy wiedzy oraz umiejętności warto zapoznać się z dostępnymi w Internecie filmami, które krok po kroku opisują w jaki sposób zmienić pozycję chorego. Pamiętajmy jednak, aby wykonaniem jakiejkolwiek czynności poinformować seniora.

Zasady podnoszenia i przemieszczania pacjentów

W podnoszeniu chorego, który nie jest zdolny do samodzielnego ruchu, kluczowe jest przyjęcie odpowiedniej postawy przez Opiekunkę. Jak podnosić osobę starszą? W żadnym wypadku nie można unosić go, mając zgięte plecy. W związku z tym powinno się pamiętać o pozycji nóg – uginać je w kolanach podczas wykonywania ruchu unoszenia. Należy stać pewnie i stabilnie, mieć obuwie, które jest płaskie i wygodne. Podopiecznego nie można szarpać za ubrania, chwytać pod pachy czy łapać za żebra. Z kolei senior nie powinien chwytać Opiekunki za kark, to powoduje zbyt duże obciążenie dla kręgosłupa szyjnego. Właściwym rozwiązaniem będzie poproszenie podopiecznego o złapanie Opiekunki za pas. Ponadto, warto mówić osobie starszej o krokach, jakie podejmiemy w jej kierunku. Opisywanie i tłumaczenie każdej podejmowanej przez nas czynności podczas przenoszenia chorego zapewnia większe poczucie bezpieczeństwa oraz komfortu osobie niezdolnej do samodzielnego ruchu. Pozwala też na lepszą współpracę i włączenie seniora do aktywności, na tyle, na ile jest to możliwe. W przypadku kiedy czujemy, że nie jesteśmy w stanie samemu poradzić sobie z podnoszeniem, należy poprosić kogoś o wsparcie. Nie róbmy nic na siłę! Nie narażajmy ani siebie, ani podopiecznego na kontuzję. Pamiętajmy, że jedną z najczęstszych przyczyn urazów u Opiekunek jest właśnie nieprawidłowe przenoszenie chorego. Dbajmy o siebie nawzajem!

Zobacz także: Jak umyć głowę osobie leżącej?

 

facebook