Czym jest niewydolność nerek u starszej osoby?
Niewydolność nerek to upośledzenie czynności tych narządów. Oznacza to, że nerki przestają pełnić swoje funkcje, w tym najważniejszą, czyli filtrację krwi. Według statystyk już 11% Polaków ma choroby nerek natomiast u osób powyżej 65 roku życia wartość ta wynosi 30%.
Niewydolność nerek u osób starszych – jak się objawia?
Niewydolność nerek u osób starszych zależy głównie od przyczyny, która doprowadziła do uszkodzenia nerek oraz od nasilenia przewlekłej choroby nerek. Jeżeli przyczyną jest nadciśnienie tętnicze lub cukrzyca, to pierwszym objawem, jakiego możemy się spodziewać jest pojawienie się małej ilości albuminy w moczu oraz podwyższone ciśnienie krwi. Może wystąpić także częstsze niż zazwyczaj oddawanie moczu, szczególnie w nocy. Natomiast jeśli przyczyną jest pierwotna choroba nerek, np. kłębuszkowe zapalenie nerek, to pojawia się białkomocz, krwiomocz, a w niektórych przypadkach obrzęki i wysokie ciśnienie krwi.
Ogólne objawy niewydolności nerek u osób starszych:
- Utrata masy ciała
- Sucha i blada skóra
- Krwawienie z nosa i układu pokarmowego
- Bóle kości i stawów
- Nadciśnienie
- Osłabienie
- Zaburzenia akcji serca
- Duszności
Dieta nerkowa dla seniora w przeciwdziałaniu niewydolności nerek u osób starszych
Celem Diety nerkowej jest osiągnięcie i utrzymanie możliwie optymalnego wyrównania metabolicznego poprzez ograniczenie w diecie składników pokarmowych, zaburzających pracę nerek, które prowadzą do powstawania toksycznych produktów przemiany materii.
Dieta a niewydolność nerek u osób starszych:
- Ograniczenie sodu w diecie
Dieta na chore nerki powinna uwzględniać o wiele mniejsze ilości soli niż przyjmuje zdrowa osoba. Należy więc praktycznie wyeliminować sól oraz produkty zawierające duże ilości soli z jadłospisu.
- Ograniczenie ilości białka w diecie
Zapotrzebowanie na białko u osoby dorosłej to (ok. 1 g/kg masy ciała na dobę). Jeśli przesączenie kłębuszkowe nerek jest większe niż ok. 30-40 ml/min, dochodzi do niewydolności nerek u osoby starszej, a więc konieczne jest ograniczenie spożycia białka do 0,6-0,8 g/kg na dobę.
- Ograniczenie fosforu w diecie
W niewydolności nerek zmniejsza się zdolność wydalania fosforu. Większość produktów z dużą ilością wapnia posiada fosfor, dlatego należy zwrócić uwagę na ich przyjmowanie. Nadmiar fosforu jest szkodliwy dla seniora cierpiącego na choroby nerek.
- Zmniejszenie ilości potasu w diecie
Wraz z pogarszającą się funkcją nerek należy ograniczyć potas w diecie, czyli produkty typu: czekolada, kakao i inne wyroby czekoladowe, nasiona roślin, śliwki, banany, orzechy, pomidory, ziemniaki.
Zobacz także: Jadłospis dla seniora, czyli co powinno znaleźć się w diecie osoby starszej