By miło spędzać czas wolny

Organizacja czasu wolnego seniora to nie lada wyzwanie. Jednak jeżeli uda nam się dopasować zajęcia do zainteresowań, umiejętności oraz sprawności seniora, to możemy być pewni, że będą to mile spędzone chwile. A takich aktywności jest naprawdę wiele.

Przede wszystkim spacery. Seniorzy bardzo je lubią. Poza tym, że wpływają pozytywnie na ich psychikę i kondycję, to są także znakomitą okazją, by „wyciągnąć” podopiecznego z domu. Idąc dalej – jeżeli senior ma siłę i chęci, to doskonałą rozrywką będzie wizyta u znajomych lub w pobliskiej restauracji. Warto o tym pomyśleć i raz na jakiś czas zaproponować takie wyjście. On z pewnością będzie zachwycony.
Przy czym pamiętajmy, że i tak większość czasu będziemy spędzać z seniorem w domu. W takich okolicznościach najbardziej sprawdzają się proste aktywności, takie jak: gra w karty, gry planszowe, rozwiązywanie krzyżówek, łamigłówek, czytanie książek lub poezji. To zajęcia, które pobudzą koncentrację i pamięć starszej osoby, a przy okazji sprawią jej wiele przyjemności.
Poza tym, poszukując dodatkowych aktywności warto mieć na uwadze fakt, że wielu seniorów chętnie wraca myślami do swojej młodości. Dlatego poprośmy go o album i wspólnie pooglądajmy zdjęcia lub po prostu porozmawiajmy o jego życiu i zainteresowaniach. Ta wiedza bardzo nam się przyda. Jeżeli bowiem okaże się, że senior lubi malować bądź robić na drutach – to mamy kolejne pomysły na zagospodarowanie czasu wolnego naszego podopiecznego. Oczywiście są też osoby, które bardzo lubią poznawać nowe rzeczy. Dlatego nie zdziwmy się, jeżeli podopieczny poprosi nas byśmy pokazali mu, jak korzystać z komputera, wysłać maila czy wyszukać coś w Internecie.
Pamiętajmy jednak, by w ramach możliwości wszelkie aktywności jakie proponujemy sprawiały choć trochę przyjemności również nam. Wtedy i my z tego skorzystamy.

facebook