5 najciekawszych niemieckich zwyczajów wielkanocnych

Wielkanoc to czas, który większości z nas kojarzy się z wiosną, zielenią przyrody oraz ucztowaniem z naszymi bliskimi. Każde Święta mają też swoje tradycje i obrządki, które z chęcią kultywujemy. Podobnie jest w Niemczech, gdzie zwyczaje świąteczne są nieco inne niż w Polsce, ale warto je poznać, ponieważ są bardzo ciekawe i silnie związane z barwną niemiecką kulturą.

Zajączek wielkanocny
Zwyczaj dawania dzieciom prezentów wielkanocnych przez Zajączka pochodzi właśnie z Niemiec. W Niedzielę Wielkanocną, po uroczystym śniadaniu, dzieci szukają w ogrodach przygotowanych koszyczków z niespodziankami. Zwyczaj ten z czasem przejęły inne państwa, w Polsce również coraz częściej słyszy się o prezentach właśnie od Zajączka. To zwierzę jest niewątpliwie najpopularniejszym symbolem Świąt Wielkanocnych w Niemczech.

Bukiet wielkanocny
Dekoracje wielkanocne to kolejna ważna kwestia związana ze Świętami. U naszych zachodnich sąsiadów w każdym domu nie może zabraknąć bukietu wielkanocnego, czyli wiązanki z gałązek, na których wiszą kolorowe pisanki. W rodzinach wielodzietnych, gdzie można liczyć na sprawnie działającą produkcję pisanek, domownicy przystrajają nimi również drzewka i krzewy w ogrodzie. Efekt takiej dekoracji jest niezwykły, potrafi mocno przyciągać uwagę i cieszyć oko przechodniów.

Zielony Czwartek
Wielki Czwartek nazywany jest w Niemczech Zielonym Czwartkiem, czyli Gründonnerstag. To dzień, w którym królować ma zieleń, zwłaszcza na stołach. Jajka maluje się na zielono i każdy powinien też zjeść coś zielonego. W regionie Hesji, zwłaszcza w Frankfurcie dużą sławą cieszy się frankfurcki zielony sos, którego bazą jest siedem zielonych ziół: szczypiorek, rzeżucha, natka pietruszki, ogórecznik lekarski, trybula, szczaw i krwiściąg mniejszy.

Cichy Piątek
Wielki Piątek, który Niemcy nazywają również Cichym Piątkiem, to okres kiedy post nie obowiązuje, a dzień ten jest wolny od pracy we wszystkich landach. Dzięki temu wszyscy wierzący mogą uczestniczyć w nabożeństwach i agapach, czyli skromnych poczęstunkach organizowanych przez duchownych. Obowiązuje też wtedy zakaz organizowania imprez i wydarzeń społeczno-kulturowych oraz sportowych.

Święcenie ognia
W Niemczech nie ma zwyczaju święcenia pokarmów, ale za to święci się ogień. W sobotni wieczór przed kościołami rozpalane są wielkie ogniska, symbolizujące radosne wydarzenie Zmartwychwstania Jezusa. W niektórych rejonach Niemiec zapala się drewniane Koła Wielkanocne. Po poświęceniu ognia, wierni mogą zapalić nim swoje świece, by święty płomień mógł towarzyszyć domownikom przez cały okres Świąt.

facebook