Popularne zwyczaje świąteczne w niemieckich domach

Święta Bożego Narodzenia to szczególny okres w ciągu roku, na który czeka większość z nas. W różnych kulturach obchodzi się je na swój sposób. Każde państwo ma swoje tradycje, które lubi kontynuować i celebrować. Również u naszych zachodnich sąsiadów możemy spotkać się z innymi  zwyczajami świątecznymi, niż Polsce.

Czas Adwentu i symbole świąteczne

Adwent w Niemczech jest o wiele bardziej widoczny niż w naszym kraju. W większości domów pojawiają się wtedy adwentowe wieńce ze świecami. Dekoracja zrobiona jest zazwyczaj z gałązek jodłowych i przystrojona wstążkami i innymi dodatkami świątecznymi. Jest to bardzo ważny symbol dla Niemców. W każdą kolejną niedzielę Adwentu zapala się następną świecę – w naszym kraju zwyczaj ten możemy zaobserwować jedynie w kościołach. Kolejną atrakcją jest kalendarz adwentowy, który chce mieć każde dziecko. Najczęściej możemy spotkać kalendarze w kształcie domku z 24 oknami. Nie można również zapomnieć o ubieraniu choinki. Zwyczaj ten także został rozpowszechniony za sprawą Niemców. Na choince możemy znaleźć charakterystyczną bombkę w kształcie ogórka. Ten kto pierwszy zauważy tą ozdobę, ma mieć powodzenie w nowym roku. Bardzo popularne są też jarmarki bożonarodzeniowe, które budowane są już w listopadzie. Obecne są organizowane w każdym większym niemieckim mieście i rokrocznie ściągają miliony turystów z całego świata.

Okres świąteczny

Niemcy, podobnie jak Polacy, spędzają Święta w gronie rodzinnym. Nie mają jednak w zwyczaju łamać się opłatkiem podczas kolacji wigilijnej, dawać sianka pod stół czy zostawiać pustego miejsca dla niespodziewanego gościa. Każdy z biesiadników ma jednak pod swoim talerzem monetę, symbolizującą szczęście i dostatek w nowym roku. Przy niemieckim wigilijnym stole śpiewa się też kolędy i inne pieśni świąteczne. Prezenty są przynoszone przez św. Mikołaja lub Dzieciątko Jezus, a rózgi Knecht Ruprecht.  Podarki nie są jednak umieszczane pod choinką lecz na stole. W Niemczech Wigilia nie jest obchodzona tak odświętnie i wystawnie jak w Polsce. Większość osób jest jednak obecna w tym dniu na mszy i na Pasterce.

Dania świąteczne

Niemcy słyną z umiłowania do mięsa, więc nie może go zabraknąć w czasie Świąt. 25 i 26 grudnia jedzą przeważnie gęsinę, kaczki i inną dziczyznę. Bardzo popularnym daniem jest też strucla bożonarodzeniowa, czyli ciasto z bakaliami. Podczas wigilijnej kolacji, która nie zawiera postnych potraw, nie może zabraknąć sałatki kartoflanej czy kiełbasy. Dzieci dostają też talerz z bakaliami i ciastami.

facebook