PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Nadmierna senność u osób starszych – jak sobie z nią poradzić?

paź 21, 2022 | Choroby, Warto wiedzieć

Nadmierna senność u osób starszych to powszechnie zjawisko, które często wynika z braku wystarczającej ilości snu w ciągu nocy. Sen nocny może zostać zakłócony przez złe nawyki, bolesność, a także zażywane leki. Nadmierna senność u osób starszych w ciągu dnia może wskazywać na zaburzenia snu, dlatego warto podjąć odpowiednie kroki, które pomogą seniorowi.

Przyczyny nadmiernej senności u osób starszych w ciągu dnia

Dorosła osoba potrzebuje od 7 do 9 godzin snu dziennie, aby jego organizm prawidłowo funkcjonował. Objawy nadmiernej senności u osób starszych mogą pojawić się już po jednej nocy, w której sen trwał poniżej 6 godzin. Bezsenność może być powodem traumatycznych wydarzeń i stresu, wtedy problemy ze snem mogą trwać nawet kilka tygodni. Powodem nadmiernej senności u starszych ludzi może być także bezsenność przewlekła, która trwa nawet miesiąc, a czasem dłużej. Brak odpowiedniej ilości snu nie tylko wpływa na nadmierną senność w ciągu dnia, ale ma także negatywny wpływ na samopoczucie, jakość życia i zdrowie.

Nadmierna senność u starszych ludzi, a leki

Senność u osób starszych w ciągu dnia może być skutkiem przyjmowania niektórych leków farmakologicznych działających na ośrodkowy układ nerwowy. Na nadmierną senność w ciągu dnia mogą wpływać, np. leki na nadciśnienie, beta-blokery oraz leki na alergię.

Choroby, a patologiczna senność u osób starszych

Patologiczna senność u osób starszych może być także objawem niektórych z chorób:

  • Niedoczynność tarczycy – nadmierna senność, uczucie zmęczenia i nietolerancja wysiłku mogą wskazywać na chorobę tarczycy.
  • Cukrzyca – jednym z pierwszych objawów objawów cukrzycy jest nadmierna senność i zmęczenie.
  • Obturacyjny bezdech senny – to choroba charakteryzująca się epizodami bezdechów, które prowadzą do wybudzeń w ciągu nocy. Efektem nadmierna senność u osób starszych w ciągu dnia.
  • Zaburzenia na tle psychicznym – wiele zaburzeń psychicznych, w tym depresja, może prowadzić do problemów ze snem w ciągu nocy. Skutkiem tego jest nadmierna senność w ciągu dnia, a także brak energii i zmęczenie.
  • Zespół przewlekłego zmęczenia – cechuje się występowaniem nadmiernej senności, a także uczuciem zmęczenia, które nie ustępuje nawet pod odpoczynku.

Jak radzić sobie z nadmierną sennością u osób starszych?

Leczenie nadmiernej senności w ciągu dnia zależy od przyczyny. Jeżeli powodem jej występowania są zażywane leki należy skontaktować się z lekarzem. Najczęściej jednak przyczyną nadmiernej senności jest bezsenność, dlatego warto zadbać o odpowiednią „higienę snu:”

  • Sypialnia powinna przewietrzona, a temperatura powietrza nie powinna być za wysoka,
  • Zadbaj o odpowiednie zaciemnienie i wyciszenie,
  • Nie pozwól seniorowi objadać się na noc,
  • Przypilnuj także, aby przed snem nie spożywał kofeiny oraz cukru,
  • Ogranicz korzystanie z telefonu i oglądanie telewizji przed snem.

Podczas starzenia się dochodzi do spadku produkcji hormonu snu – melatoniny, dlatego warto rozważyć jego suplementację.

Zobacz także: Dlaczego się starzejemy?

facebook