Cechy dobrego Opiekuna

Opieka nad Seniorami to zajęcie dobre dla osób otwartych na nowe znajomości, które dobrze odnajdują się w obcym otoczeniu. Istotnymi cechami są też: wyrozumiałość, cierpliwość oraz znajomość języka obcego w stopniu komunikatywnym.

Zdecydowanie i zaangażowanie
Opiekun jadący na zlecenie do Niemiec powinien być przede wszystkim w pełni zmotywowany do podjęcia tej pracy. Nie ma tu miejsca na żadne wątpliwości. Senior i jego najbliżsi będą bowiem oczekiwali pełnej dyspozycyjności i rzetelnego wykonywania obowiązków. W tym przypadku pewność siebie i pełne zaangażowanie będą wyłącznie działać na korzyść Opiekuna.

Cierpliwość i zrozumienie
Równie ważne w pracy za granicą jest to, aby wiedzieć jak postępować z nowopoznaną osobą i jak szybko poradzić sobie w nowych sytuacjach, których z pewnością nie zabraknie. Komunikatywność i zdolność szybkiej adaptacji w nowym otoczeniu zwiększą komfort pracy. Tak jak i zrozumienie drugiej osoby, jej przyzwyczajeń oraz tradycji kulturowych. Do tego dochodzi cierpliwość. Warto wziąć pod uwagę, że Podopieczni często mają problemy z pamięcią, koncentracją i orientacją czasowo-przestrzenną. Dlatego tu przydaje się umiejętność łatwego wczuwania się w sytuacje i emocje Podopiecznego. Dobrze jest bowiem rozumieć to, co on czuje, ale bez ulegania jego emocjom. Empatia i sympatia wobec osób starszych to cechy niemalże konieczne, by dobrze wykonywać ten zawód.

Język niemiecki w stopniu komunikatywnym
Wyjeżdżając do pracy za granicą dobrze jest też znać, choćby w stopniu podstawowym, język niemiecki. Po pierwsze – uławia on komunikowanie się między Opiekunem a Seniorem i jego rodziną. Po drugie – zwiększa komfort pracy i usprawnia działania w momentach, gdy np. trzeba wezwać pomoc czy zrobić zakupy. Dużym atutem Opiekuna znającego j. niemiecki jest też to, że może on liczyć na ciekawsze, a przede wszystkim lepiej płatne oferty pracy. To z pewnością ma spore znaczenie.

facebook