Zawroty głowy u osób starszych – dlaczego występują?
Czym są zawroty głowy u osób starszych? Są to zaburzenia czynności układu przedsionkowego (równowagi). Jest to stosunkowo częsta dolegliwość, występująca u osób starszych. W sytuacji, gdy zawroty głowy u seniora pojawiają się z dużą częstotliwością, należy udać się do lekarza, ponieważ mogą być oznaką wielu chorób.
Przyczyny zawrotów głowy u seniorów
Najczęstszymi przyczynami zawrotów głowy u osób starszych są dwie grupy schorzeń, czyli choroby neurologiczne oraz laryngologiczne. Najczęstszymi chorobami przez, które mogą pojawić się zawroty głowy to:
- Migrena
- Padaczka
- Udary w tylnej części czaszki
- Guzy zlokalizowane wewnątrzczaszkowo
- Zaburzenia krążenia mózgowego
- Choroby Uszu
- Urazy błędnika
Do najczęstszych przyczyn zawrotów głowy u seniorów zalicza się:
- Zatrucie lekami
- Nowotwory
- Zaburzenia snu
- Depresję
- Niedociśnienie tętnicze
Zawroty głowy u starszej osoby to niespecyficzny objaw, który może być przejawem występowania wielu poważniejszych chorób. W niektórych sytuacjach jest to alarm do działania i zwrócenia się do lekarza.
Co na zawroty głowy u osób starszych?
Leki, które zalecane są pacjentom w przypadku nieustępujących zawrotów głowy, należą do różnych grup lekowych. Oznacza to, że nie ma jednego uniwersalnego leku na zawroty głowy u starszej osoby. Często dobranie skutecznego dla danego pacjenta leku może zająć długi okres czasu. Leki jakie mogą być stosowane doraźnie w leczeniu zawrotów głowy u osób starszych to m.in.:
- Preparaty z grupy antagonistów wapnia
- Hydroksyzyna
- Środki przeciwhistaminowe
- Betahistyna
- Neuroleptyki
Wcześniejszą decyzję o podjęciu jakiejkolwiek suplementacji czy doraźnego przyjmowania lekarstw, należy podjąć w oparciu o konsultację z właściwym lekarzem.
Warto wiedzieć: Lepsza odporność u seniora – jak ją nabyć i utrzymać