Domowe sposoby na zaparcia u osób starszych
By uporać się z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi, warto na początek skorzystać z alternatywnych rozwiązań. Istnieją pewne domowe sposoby na zaparcia u osób starszych, które skutecznie mogą wpłynąć na uregulowanie procesu trawiennego i poprawy jakości życia:
- Dieta przy zaparciach u osób starszych – Najlepsza będzie w tym przypadku dieta bogatoresztkowa – wysokobłonnikowa, która zawiera większe niż tradycyjna dieta ilości nie trawionych w przewodzie pokarmowym polisacharydów roślinnych (błonnika, ligniny, pektyn hemicelulozy i gum). Na takiej diecie dla seniora zaleca się przyjmowanie większej ilości suszonych owoców (np. suszonych śliwek), pieczywa ciemnego, ryżu brązowego, kasz i makaronów.
- Zwiększenie przyjmowania płynów – (do 2L dziennie), jeśli za zaburzenia defekacji odpowiedzialna jest zwolniona perystaltyka jelit.
Jakie płyny są najlepsze na przewlekłe zaparcia u osób starszych? Idealne domowe sposoby na zaparcia u osób starszych to woda z cytryną i miodem, soki warzywne, na przykład sok z suszonych śliwek, ale także każdy sok warzywny, napoje mleczne oraz herbata zielona lub ziołowa. Trzeba wziąć pod uwagę to, że herbata zielona czy ziołowa często działa przeczyszczająco, co może prowadzić do odwodnienia seniora, zaburzeń równowagi elektrolitowej, obrzęków i chorób jelit.
- Ruch – Zwiększenie aktywności fizycznej – najskuteczniejszym domowym sposobem na zaparcia u osób starszych jest regularne uprawnianie gimnastyki. Jeśli senior jest osobą sprawną fizycznie to zwykły godzinny spacer może pobudzić układ pokarmowy do sprawnego funkcjonowania, a także wpłynąć na poprawę koncentracji i nastroju.
Zobacz także: Gimnastyka dla seniorów
Zaparcia u osób starszych – czym są?
Zaparciami u seniorów nazywa się zbyt rzadkie wizyty w toalecie (wypróżnianie się) czyli 1-2 razy w tygodniu lub sytuacje, gdy starsza osoba nie może oddać stolca. Zaparciami możemy nazwać też inne dolegliwości typu:
- Oddawanie suchego stolca
- Trudności w zapoczątkowaniu defekacji
- Uczucie niepełnego wypróżnienia i konieczność nadmiernego parcia
Uporczywe zaparcia u osób starszych są najczęstszą przyczyną dolegliwości ze strony układu pokarmowego, z którymi borykają się osoby w podeszłym wieku. Przyczyn zaparć u seniorów jest naprawdę wiele, począwszy od siedzącego trybu życia po brak aktywności fizycznej i złą dietę.
Uporczywe zaparcia u osób starszych leżących – kiedy skontaktować się z lekarzem?
Do lekarza warto udać się wtedy, gdy oprócz braku stolca u osoby starszej leżącej pojawiają się inne dolegliwości, takie jak nasilone pragnienie, częste oddawanie moczu, ospałość, zmęczenie, osłabienie, utrata lub przybieranie na wadze. Jeśli te objawy wystąpią bez żadnej zrozumiałej przyczyny lub problemy z pamięcią i koncentracją, wówczas zaparcia u osoby starszej leżącej mogą być jednym z objawów choroby.
Leki na zaparcia u osób starszych – kiedy domowe sposoby nie pomagają
Leki na zaparcia u osób starszych powinny być ostatecznością, jeśli dolegliwości pojawiają się sporadycznie i nie są dużym problemem. W sytuacji, gdy występują stosunkowo często lub dotyczą osób starszych leżących, które nie mogą wykonywać żadnej aktywności fizycznej, albo przyjmować niektórej żywności ważnej w zbilansowanej diecie, konieczne jest udanie się do specjalisty i zażywanie odpowiednich leków na zaparcia u osób starszych leżących. Apteki oferują wiele preparatów mających na celu regulację cyklu wypróżnień.