PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Gimnastyka poranna dla seniora – jakie ćwiczenia wykonywać po przebudzeniu?

mar 6, 2023 | Czas Wolny Seniora, Warto wiedzieć, Zajęcia dla Seniora

Pośpiech z rana, szybkie śniadanie, kawa i wyjście do pracy sprawiają, że większość z nas nie ma czasu na poranne ćwiczenia, które niezwykle pozytywnie wpływają na samopoczucie i dobry humor na resztę dnia. Seniorzy ze względu na brak konieczności wyjścia do pracy, czy odprowadzenia dzieci do przedszkola lub szkoły mają ranem znacznie więcej czasu, dlatego mogą poświecić go na wykonanie ćwiczeń i rozgrzanie organizmu.

Zalety porannej gimnastyki dla seniorów

Nie bez powodu na siłowniach rano możemy spotkać wiele osób. Poranny trening działa pobudzająco, dodatkowo wyzwala endorfiny i daje lepsze samopoczucie na resztę dnia. Dodatkowo z rana mamy o wiele więcej energii i chęci. Nie czujemy się zmęczeni i ociężali, np. po obfitym posiłku. Poranna gimnastyka dla seniora działa pobudzająco, pozwala na rozbudzenie ciała i umysłu, zwiększa przemianę materii, pozwala na rozgrzanie mięśni i stawów oraz uniknięcie kontuzji.

Jakie ćwiczenia wykonywać podczas gimnastyki porannej dla seniora?

Poranna gimnastyka dla seniora powinna być przede wszystkim lekka i przyjemna, nie zależy nam na zbyt mocnym forsowaniu organizmu, a pobudzeniu i rozgrzaniu ciała. Poranną gimnastykę dla seniora możemy rozpocząć już podczas leżenia w łóżku unosząc jedną nogę do góry i kreśląc nią kółka w powietrzu. Siedzą możemy wykonywać powolne skłony, a następnie krążenie głową oraz ramionami. Po wstaniu z łóżka możemy wykonać kilka ćwiczeń rozciągających. Należy pamiętać, że poranna gimnastyka dla seniora powinna być wykonywana powoli, bez nagłych ruchów i zbyt dużego obciążenia. Po porannej gimnastyce nie możemy zapominać o śniadaniu.

Poranna gimnastyka dla seniorów nie tylko w domu

W miesiące, w których temperatura pozwala na aktywność na świeżym powietrzu możemy wykonywać poranną gimnastykę dla seniorów na zewnątrz. Doskonale sprawdzi się do tego spacer lub nordic walking. Dawka ruchu oraz uzupełnienie witaminy D3 pozytywnie wpłyną na samopoczucie. Aby zachęcić seniora do codziennej aktywności, także rano, możemy zaproponować adopcję lub zakup pupila. Oczywiście, decyzja ta musi zostać uzgodniona z seniorem, a jego ogólna kondycja musi pozwalać na opiekę nad psem.

Zobacz także: Jakiego psa dla starszej osoby wybrać?

Gimnastyka poranna seniora – codzienna aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna dla seniora jest niezwykle ważna, ponieważ regularnie wykonywane ćwiczenia pozwalają na utrzymanie dobrej kondycji, szczupłej sylwetki, a także sprawnego umysłu i mięśni. Gimnastyka poranna seniora rozgrzewa mięśnie, umysł i daje dobre samopoczucie.

Zobacz także: Gimnastyka dla seniorów – jak zachęcić osobę starszą do aktywności?

facebook