PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Gimnastyka dla seniorów – jak zachęcić osobę starszą do aktywności?

lis 18, 2022 | Czas Wolny Seniora, Warto wiedzieć

Wśród osób po 60 roku życia większość nie uprawia żadnej aktywności fizycznej. Ma to negatywny wpływ na samopoczucie, pogorszenie się stanu zdrowia i ogólnej sprawności fizycznej. Bez systematycznych ćwiczeń i gimnastyki elastyczność mięśni, ścięgien oraz więzadeł ulega pogorszeniu. Zmniejsza się także gęstość i wytrzymałość kości, przez co wzrasta ryzyko wystąpienia poważnego urazu. Bez gimnastyki dla seniorów zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej. Pojawiają się zmiany zwyrodnieniowe i obniża się wydolność oddechowa oraz pogarsza funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Jak zachęcić seniora do gimnastyki?

Jak wprowadzić do codzienności gimnastykę dla seniora?

Gimnastyka dla seniora powinna być dopasowana do jego kondycji fizycznej oraz chorób, z którymi się zmaga. Nie możemy przygotować dla osoby starszej mającej problem ze stawami ćwiczeń, które będą je mocno obciążały. Warto pamiętać, że dla seniora gimnastyka powinna być przede wszystkim przyjemnością i dobrą zabawą, w innym przypadku szybko się zniechęci. Jeżeli nie mamy doświadczenia w przygotowaniu gimnastyki dla seniora warto skontaktować się z lekarzem lub rehabilitantem, który pomoże nam w ułożeniu bezpiecznego zestawu ćwiczeń.

Jaką gimnastykę dla seniorów 60 plus wybrać?

Najlepszą formą gimnastyki dla seniorów 60 plus są spacery, ponieważ nie obciążają znacząco całego organizmu. To doskonała okazja do spotkania się z innymi seniorami, spędzenia czasu na świeżym powietrzu i rozmowy. Wśród seniorów dobrze sprawdzają się zajęcia grupowe:

 • ćwiczenia rozciągające,
 • ćwiczenia aerobowe,
 • ćwiczenia wzmacniające,
 • ćwiczenia izometryczne,
 • ćwiczenia siłowe,
 • ćwiczenia wytrzymałościowe,
 • basen.

Doskonale sprawdzi się także terapia zajęciowa, m.in. choreoterapia. Seniorzy bardzo często zmagają się z samotnością i depresją, dlatego warto inicjować kontakt z innymi poprzez zajęcia.

Nordic walking – doskonała gimnastyka dla seniora 70 i 60 plus

Nordic walking to fantastyczna forma gimnastyki dla seniorów ze względu na swoje bezpieczeństwo i wszechstronną pracę organizmu. Nordic walking to gimnastyka dla seniora, która jest kompleksowym treningiem całego ciała, poprawiający ogólną wydolność organizmu, zwiększający siłę mięśni ramion, obręczy barkowej, wytrzymałość, równowagę, koordynację ruchów. Nordic walking nie wymaga wcześniejszego przygotowania, jedyne co powinniśmy przygotować to odpowiednie kijki.

  Jak przygotować gimnastykę dla seniora po 60?

  Szykując gimnastykę dla seniora po 60 powinniśmy przede wszystkim brać pod uwagę jego możliwości oraz choroby, z którymi się zmaga. Nie oznacza to jednak, że osoby chore nie powinny podejmować żadnej aktywności fizycznej. Jeżeli chcemy ułożyć plan gimnastyki dla seniorów możemy skorzystać z ćwiczeń dostępnych w Internecie, ich różnorodność jest bardzo duża – ćwiczenia oddechowe dla seniorów, ćwiczenia dla seniorów na brzuch, ćwiczenia dla seniorów otyłych i ćwiczenia dla seniorów w wodzie.

  Gimnastyka dla seniora w domu

  Gimnastyka dla seniora w domu opiera się na wykorzystaniu przedmiotów z otoczenia i drobnych akcesoriów, np. hantli i gum do ćwiczeń. Jak ułożyć plan gimnastyki dla seniora w domu?

  • ćwiczenia dla seniorów na siedząco – senior może wykonywać je na krześle lub kanapie, mogą to być np. przysiady, prostowanie kolan, odwodzenie nóg;
  • ćwiczenia oddechowe dla seniorów – np. wdech i wydech, przelewanie wody przez słomkę, oddychanie leżąc;
  • ćwiczenia na równowagę dla osób starszych – np. chodzenie bokiem, przenoszenie ciężaru ciała z pięt na palce,
  • ćwiczenia rozciągające – np. wyciąganie rąk ku górze, przyciąganie nogi do pośladków.

  Pamiętaj, że każda gimnastyka dla seniora musi być poprzedzona rozgrzewką, aby rozgrzać zastane mięśni i uniknąć kontuzji.

  Zobacz także: Zajęcia dla seniora

  facebook