PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Łamigłówki dla seniora – jak zorganizować czas osobie starszej?

lis 14, 2022 | Czas Wolny Seniora, Warto wiedzieć

Zdolności naszego umysłu z czasem się osłabiają, jesteśmy jednak w stanie im przeciwdziałać poprzez ciągłe stawianie wyzwań przed naszym mózgiem. Mózg, tak jak całe ciało, wymaga treningu, aby jak najdłużej pozostał w dobrej kondycji. Jeżeli pozbawimy go regularnych ćwiczeń ulegnie osłabieniu. Niewiele osób wie, że mózg może się regenerować, więc jeżeli wdrożymy ćwiczenia nawet na późniejszym etapie możemy odzyskać utracone funkcje. Niezbędna w tym jest systematyczność i stawianie nowych wyzwań poprzez łamigłówki dla seniora i różnego rodzaju zagadki.

Jakie zagadki dla seniora wybrać?

Możliwości są nieograniczone. Łamigłówki dla seniora nie odbiegają znacząco od łamigłówek dla osób młodszych, ponieważ najważniejszym ich celem jest zaangażowanie i zmuszenie mózgu do wysiłku. Warto także pamiętać, że formą zagadek dla seniorów mogą być różnego rodzaju gry. Warta uwagi jest gra „Jak to wtedy było?”, która polega na opowiadaniu historii przed dziadków oraz babcie. Taka forma zabawy zachęca do przypomnienia sobie niektórych faktów z młodości i przekazaniu ich swoim wnukom. Warto zwrócić uwagę także na łamigłówki dla seniorów w postaci gier. Na rynku dostępnych jest wiele gier terapeutyczno-rehabilitacyjnych. Nie powinniśmy jednak rezygnować z popularnych rozwiązań – krzyżówek, sudoku i gier typu memo oraz państwa-miasta. Możemy także samemu zorganizować łamigłówki dla seniora, które nie wymagają dużego nakładu pracy oraz przygotowania. Pamiętajmy jednak, że ćwiczenia muszą mieć formę zabawy i być dla seniora przyjemne, inaczej szybko się znudzi i zniechęci. Jakie zagadki dla starszych wybrać?

  • Synonimy i antonimy – podanie po jednym wyrazie podobnym i przeciwnym znaczeniu;
  • Ciągi słowne – piszemy wyraz, a jego ostatnia litera jest pierwszą w literą kolejnego wyrazu;
  • Uzupełnianie popularnych powiedzeń – polskie przysłowia zna większość z nas, dlatego ich uzupełnienie nie powinno być problemem;
  • Tworzenie nowych słów ze słów wcześniej podanych – senior nie musi wykorzystywać wszystkich słów;

Pomysłów na łamigłówki dla seniora jest wiele, dlatego mamy nieograniczone możliwości w ich wymyślaniu.

Zobacz także: Pomysły na zajęcia z seniorami

Zagadki słowne, ćwiczenia pamięci dla seniorów

Pamięć seniora możemy ćwiczyć na wiele sposobów, nawet podczas codziennych spacerów, słuchania radia i oglądania telewizji. Warto także zachęcać osobę starszą do oglądania filmów. Możemy także ćwiczyć pamięć seniora przez naukę nowych rzeczy, np. pracy na komputerze. Jakie zagadki słowne i ćwiczenia pamięci dla seniorów możemy przygotować?

  • Znajdowanie trzeciego słowa, które pasuje do pozostałych 2,
  • Łączenie sylab, aby utworzyć cały wyraz,
  • Gra w Scrabble,
  • Coś w pobliżu na daną literkę,
  • Gra Taboo,
  • Usuwanie spacji pomiędzy poszczególnymi wyrazami w zdaniu i czytanie ich jak najszybciej.

Przygotowując zagadki dla starszych możemy skorzystać także z gotowych opcji, które są dostępne w Internecie lub w postaci książek.

Gra Scrabble

Zagadki logiczne dla seniorów

Zagadki logiczne to doskonały sposób na ćwiczenie umysłu, ale także zabawę, ponieważ zmuszają do myślenia, a odpowiedzi czasem mogą być zaskakujące. Wiele zagadek logicznych dla seniora znajdziemy w Internecie, ponieważ ich wymyślanie może stanowić spore wyzwanie. Przykłady zagadek dla seniorów:

  • „Mama Kasi ma pięć córek. Jeśli imiona jej córek to odpowiednio Klara, Karolina, Klaudia, Kinga, to jakie będzie imię piątej córki?”
  • „Krowa stała na granicy czesko-francuskiej. Do którego państwa należy?”
  • „Co traci głowę rano, a odzyskuje ją dopiero w nocy?”
  • „Ten śniegowy panicz, garnek ma na głowie. W miejscu nosa marchew, ulepił go człowiek!”
  • „Śpiewa, mówi i gra, każdy w domu je ma.”

Czy warto przygotowywać łamigłówki i zagadki dla seniora?

Rozwiązywanie zagadek i łamigłówek to nie tylko sposób na ćwiczenie mózgu, ale także świetna zabawa, która może być doskonałym pomysłem na spędzenie czasu z seniorem i nauki nowych rzeczy. Stały trening mózgu sprawi, że umysł będzie jak najdłużej sprawny, pomoże to także w uniknięciu chorób, z którymi często zmagają się osoby w podeszłym wieku, np. demencja i Alzheimer.

Zobacz także:  Zestaw ćwiczeń dla seniorów w domu – jak zadbać o aktywność fizyczną seniora?

facebook