PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Jakie ćwiczenia dla seniorów na kręgosłup wybrać?

gru 14, 2022 | Warto wiedzieć, Zajęcia dla Seniora

Ból kręgosłupa to powszechna dolegliwość nie tylko w przypadku seniorów, ale także młodszych osób, które spędzają dużą ilość czasu w pozycji siedzącej. Aby uniknąć problemów z kręgosłupem warto wykonywać ćwiczenia. Aktywność fizyczna w przypadku seniorów jest niezwykle ważna, ponieważ pozwoli im uniknąć wielu schorzeń i dolegliwości. Proponując ćwiczenia dla seniorów na kręgosłup warto wziąć pod uwagę ich sprawność oraz możliwości, a także choroby, z którymi się zmaga. Ćwiczenia na kręgosłup dla seniorów nie tylko sprawdzają się podczas rehabilitacji układu ruchu, ale także usprawniają pracę układu krążeniowo-oddechowego, pokarmowego, nerwowego i moczowego.

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy dla seniorów

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy dla seniorów powinna, tak jak w przypadku innych ćwiczeń, poprzedzać rozgrzewka. W ten sposób unikniemy kontuzji. Rozgrzewka powinna składać się z kilku prostych ćwiczeń: krążenia bioder, ramion, wspięcia na palce itp. Po rozgrzewce możemy przystąpić do wykonywania ćwiczeń na kręgosłup lędźwiowy dla seniora:

  • Senior powinien położyć się na plecach, a następnie przyciągać oba kolana do klatki piersiowej (lub jednego kolana na zmianę);
  • Senior powinien położyć się na brzuchu z wyprostowanymi nogami i rękami wyciągniętymi przed siebie. Bez zadzierania głowy, niech utrzyma ją w jednej linii z kręgosłupem skierowaną do dołu. Następnie senior powinien podnosić jedną rękę i przeciwległą do niej nogę do góry.
  • Senior powinien przyjąć pozycję klęku podpartego. Brzuch utrzymać lekko wciągnięty, a kręgosłup w jednej linii z głową. Następnie senior unosi jedną rękę do przodu, tak żeby tworzyła jedną linię z kręgosłupem. Kciuk dłoni ustawia do góry.

W Internecie dostępnych jest wiele ćwiczeń na kręgosłup lędźwiowy dla seniorów, dzięki którym możemy stworzyć plan treningowy.

Ćwiczenia dla seniorów na kręgosłup – odcinek piersiowy i szyjny

Ćwiczenia dla seniorów na kręgosłup powinny także uwzględniać tzw. koci grzbiet. W klęku podpartym senior może wykonywać także podnoszenie ręki i nogi po przeciwnej stronie. Kolejnym ćwiczeniem na kręgosłup dla seniorów jest ukłon japoński – senior powinien usiąść na piętach, schować głowę w ramiona i wyciągnąć ręce jak najdalej dotykając podłogi. Ćwiczeniem dla seniorów na kręgosłup jest także wykonywanie pompek na ścianie. Są one łatwiejsze do wykonania, a także znacznie mniej obciążające, co w przypadku seniorów jest niezwykle ważne. Powinniśmy pamiętać, że ćwiczenia na kręgosłup dla seniorów nie powinny obciążać stawów. Podczas gimnastyki dla seniora na kręgosłup możemy wykorzystać także akcesoria, takie jak: ciężarki, krzesło, guma oporowa.

Pływanie – doskonałe ćwiczenie dla seniorów na kręgosłup

Wizyta na basenie to doskonała rozrywka, a także dobre ćwiczenia dla seniorów na kręgosłup. Doskonale sprawdzi się u seniorów otyłych oraz zmagających się z innymi chorobami. Ćwiczenia dla seniora na kręgosłup w wodzie poprawiają kondycję fizyczną, rozwijają siłę mięśniową i usprawniają pracę serca. Oprócz tego ćwiczenia na basenie dla osób starszych poprawiają pojemność płuc i ruchomość klatki piersiowej. Pływanie to doskonała forma ćwiczeń dla seniorów na kręgosłup. Szczególnie polecane jest dla osób starszych, które zmagają się z bólami kręgosłupa. Woda relaksuje, a także delikatnie masuje, dodatkowo wpływa na rozluźnienie mięśni.

Jak wprowadzić ćwiczenia dla seniorów na kręgosłup do codzienności?

Jeżeli senior nie chce codziennie wykonywać ćwiczeń na kręgosłup możemy wprowadzić do jego codzienności rozwiązania, które pozytywnie wpłyną na jego kręgosłup:

  • Senior powinien podnosić ciężary, np. zakupy na lekko ugiętych nogach,
  • Stojąc powinien rozłożyć ciężar na obie nogi,
  • Podczas leżenia powinien korzystać z jednej poduszki, aby głowa znalazła się w równej linii z kręgosłupem.

Zobacz także: Jakiego psa dla starszej osoby wybrać?

facebook