PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Jakie są przyczyny wody w płucach u starszej osoby?

gru 16, 2022 | Choroby, Warto wiedzieć

Woda w płucach u starszej osoby to potoczna nazwa schorzenia, które prawidłowo nazywane jest płyn w jamie opłucnej. Ja przyczynę tego stanu można podać np. nowotwory i stan po operacjach. Czy woda w płucach u starszej osoby jest wyleczalna? Czy jest to groźny stan? Jakie są rokowania przy wodzie w płucu u starszej osoby?

Czym jest woda w płucach u starszej osoby?

Woda w płucach u osoby starszej jest najczęściej powikłaniem po nowotworze płuc, zapaleniu płuc czy gruźlicy, jednak przyczyn może być znacznie więcej. Osoby starsze często zmagają się z chorobami płuc, a także chorobami układu sercowo-naczyniowego, które także przyczyniają się do gromadzenia wody w płucach.

Objawy wody w płucach u starszej osoby

Objawy wody w płucach u osoby starszej zależą od przyczyny, a także od ilości płynu oraz czasu, który upłynął. Zdarza się, że bardzo duża ilość płynu, która narastała w przez długi czas nie daje tak nasilonych objawów, jak mała ilość płynu pojawiająca się nagle. Głównym objawem wody w płucach u starszej osoby jest duszność, z czasem pojawia się ból w klatce piersiowej. Starsza osoby częściej zmaga się z bólem jeżeli woda w płucach jest wynikiem nowotworu lub stanu zapalnego dróg oddechowych.

Woda w płucach u 80 latka

Woda w płucach u 80 latka, 70 latka i 60 latka może pojawić się w ok. 33% przypadków raka płuca, 16% przypadków gruźlicy płuc i do 21% przypadków bakteryjnych zapaleń płuc.

Leczenie wody w płucach u starszej osoby

Leczenie wody w płucach u starszej osoby zależne jest od charakteru płynu (przesiękowy, zapalny czy nowotworowy), powodu jego wystąpienia oraz objętości. Dlatego podstawowym zadaniem diagnostycznym jest ustalenie przyczyny tworzenia się płynu w opłucnej i wdrożenie leczenia nakierowanego na jej usunięcie. Ściągnięcie płynu z jamy opłucnej przynosi niemal natychmiastową ulgę u większości pacjentów. Docelowym założeniem jest wyleczenie choroby podstawowej. Jeśli za gromadzenie wody w płucach u starszej osoby odpowiedzialne jest zakażenie bakteryjne, stosuje się antybiotykoterapię, w przypadku niewydolności serca leczenie kardiologiczne, nowotworów – onkologiczne, itd. Dodatkowo u niektórych chorych stosuje się kinezyterapię.

Woda w płucu u starszej osoby – rokowania

Jakie są rokowanie przy wodzie w płucu u starszej osoby? W przypadku pojawienia się płynu w opłucnej rokowania zależą od rodzaju i zaawansowania choroby podstawowej. Jeśli przyczyną była infekcja, uraz lub zatorowość, możliwe jest całkowite wyleczenie. W przypadku wody w płucach u osoby starszej, która nie jest wynikiem nowotworu, rokowania są dobre, o ile przyczyna wysięku zostanie szybko zdiagnozowana.

Zobacz także: Suchy kaszel i kaszel mokry u seniora – kiedy jest powodem do niepokoju?

facebook