PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Rehabilitacja osób starszych – powrót seniora do zdrowia

gru 20, 2022 | Warto wiedzieć, Zajęcia dla Seniora

Osoby starsze, które zaczynają odczuwać u siebie skutki starzenia się rezygnują z wielu aktywności, a także ruchu, który jest dla nich szczególnie ważny. Dodatkowo w przypadku seniorów poważna choroba lub operacja prowadzą do ogólnego osłabienia organizmu i ograniczenia aktywności. W przypadku osób starszych rehabilitacja jest niezwykle ważna, ponieważ pozwala im na powrót do sprawności i lepsze samopoczucie.

Dlaczego rehabilitacja osób starszych jest ważna?

Starzejący się organizm powoduje pewne ograniczenia, z którymi na początku osoby starsze nie mogą się pogodzić, dlatego utrzymanie sprawności fizycznej jak najdłużej jest niezwykle ważna. Z wiekiem organizm wolniej się regeneruje, a także jest bardziej podatny na kontuzje. Rehabilitację osób starszych w domu możemy wykonywać samodzielnie wspierając się materiałami dostępnymi w Internecie. Pamiętajmy jednak żeby wziąć pod uwagę ograniczenia osoby starszej. Rozpoczynając rehabilitację osoby starszej powinniśmy ustalić cel naszych ćwiczeń:

 • Osiągnięcie zdrowia,
 • Powrót do samodzielnego funkcjonowania,
 • Usprawnienie,
 • Zmniejszenie dyskomfortu w chorobie,
 • Powrót do sprawności po chorobie lub kontuzji.

Rehabilitacja osób starszych ma przede wszystkim pomóc i usprawnić wykonywanie przez seniora codziennych czynności, takich jak wstawanie, ubieranie się, gotowanie, higiena i toaleta.

Rehabilitacja osób starszych – ćwiczenia

Sposób rehabilitacji osób starszych zależy od ich sprawności i ogólnego samopoczucia. Dla osoby sprawnej rehabilitacyjna geriatryczna może składać się z takich ćwiczeń jak:

 • Piesze wycieczki,
 • Pływanie,
 • Nordic walking,
 • Aerobik,
 • Jazda na rowerze.

Jeżeli chcemy profesjonalnie zadbać o zdrowie seniora warto wybrać się do rehabilitanta specjalizującego się w rehabilitacji geriatrycznej. Dobierze on rodzaj oraz intensywność ćwiczeń, a także podpowie jak wykonywać rehabilitację osoby starszej w domu.

Rehabilitacja osób starszych w domu

Rehabilitacja osób starszych w domu to dobre rozwiązanie dla seniorów mniej aktywnych, a także leżących. Podczas ćwiczeń w domu możemy wykorzystać różnego rodzaju sprzęty, jednym z nich jest rowerek stacjonarny, który doskonale sprawdzi się w rehabilitacji. Pamiętajmy jednak, że istnieją przeciwwskazania do jego używania. Podczas rehabilitacji osób starszych w domu możemy wykorzystać także drobny sprzęt – hantle, gumy oporowe i wałki. Ćwiczenia mogą być urozmaicone, warto stworzyć taki zestaw ćwiczeń, który będzie działał ogólnorozwojowo, a także pozwoli pozbyć się bólu, np. bólu kręgosłupa.

Rehabilitacja osoby starszej leżącej

Rehabilitacja osoby starszej leżącej jest niezwykle ważna, ponieważ pomaga w uniknięciu przykrych skutków długotrwałego przebywania w tej pozycji. Rehabilitacja osoby starszej leżącej składa się z ćwiczeń wykonywanych przez rehabilitanta oraz seniora. Jakie ćwiczenia wykorzystać w rehabilitacji?

 • Przenoszenie zgiętych kolan na prawą i na lewą stronę;
 • Unoszenie rąk do góry, a następnie przenoszenie ich na boki;
 • Zaciskanie ręki w pięść;
 • Powolne przyciąganie zgiętych kolan w kierunku klatki piersiowej;
 • Unoszenie ramion, wykonując wdech, oraz opuszczanie ich wraz z wypuszczeniem powietrza.

Wiele ćwiczeń osoba leżąca nie będzie w stanie wykonać sama bez pomocy rehabilitanta. Dodatkowo warto w tym celu zatrudnić specjalistę, który pokaże nam jak wykonać poszczególnie ćwiczenia, tak, aby uniknąć kontuzji i dyskomfortu.

Zobacz także: Jak umyć głowę osobie leżącej?

Czy rehabilitacja dla osób starszych ma sens?

Rehabilitacja kojarzy nam się z ćwiczeniami wykonywanymi po operacjach oraz urazach w celu przywrócenia pełnej sprawności. W przypadku osób starszych rehabilitacja może pomóc w powrocie do zdrowia, ale ma także na celu zachęcenie go do aktywności, aby jak najdłużej mógł sam wykonywać codzienne czynności.

Zobacz także: Łamigłówki dla seniora – jak zorganizować czas osobie starszej?

facebook