Osoby starsze, które zaczynają odczuwać u siebie skutki starzenia się rezygnują z wielu aktywności, a także ruchu, który jest dla nich szczególnie ważny. Dodatkowo w przypadku seniorów poważna choroba lub operacja prowadzą do ogólnego osłabienia organizmu i ograniczenia aktywności. W przypadku osób starszych rehabilitacja jest niezwykle ważna, ponieważ pozwala im na powrót do sprawności i lepsze samopoczucie.
Dlaczego rehabilitacja osób starszych jest ważna?
Starzejący się organizm powoduje pewne ograniczenia, z którymi na początku osoby starsze nie mogą się pogodzić, dlatego utrzymanie sprawności fizycznej jak najdłużej jest niezwykle ważna. Z wiekiem organizm wolniej się regeneruje, a także jest bardziej podatny na kontuzje. Rehabilitację osób starszych w domu możemy wykonywać samodzielnie wspierając się materiałami dostępnymi w Internecie. Pamiętajmy jednak żeby wziąć pod uwagę ograniczenia osoby starszej. Rozpoczynając rehabilitację osoby starszej powinniśmy ustalić cel naszych ćwiczeń:
- Osiągnięcie zdrowia,
- Powrót do samodzielnego funkcjonowania,
- Usprawnienie,
- Zmniejszenie dyskomfortu w chorobie,
- Powrót do sprawności po chorobie lub kontuzji.
Rehabilitacja osób starszych ma przede wszystkim pomóc i usprawnić wykonywanie przez seniora codziennych czynności, takich jak wstawanie, ubieranie się, gotowanie, higiena i toaleta.
Rehabilitacja osób starszych – ćwiczenia
Sposób rehabilitacji osób starszych zależy od ich sprawności i ogólnego samopoczucia. Dla osoby sprawnej rehabilitacyjna geriatryczna może składać się z takich ćwiczeń jak:
- Piesze wycieczki,
- Pływanie,
- Nordic walking,
- Aerobik,
- Jazda na rowerze.
Jeżeli chcemy profesjonalnie zadbać o zdrowie seniora warto wybrać się do rehabilitanta specjalizującego się w rehabilitacji geriatrycznej. Dobierze on rodzaj oraz intensywność ćwiczeń, a także podpowie jak wykonywać rehabilitację osoby starszej w domu.
Rehabilitacja osób starszych w domu
Rehabilitacja osób starszych w domu to dobre rozwiązanie dla seniorów mniej aktywnych, a także leżących. Podczas ćwiczeń w domu możemy wykorzystać różnego rodzaju sprzęty, jednym z nich jest rowerek stacjonarny, który doskonale sprawdzi się w rehabilitacji. Pamiętajmy jednak, że istnieją przeciwwskazania do jego używania. Podczas rehabilitacji osób starszych w domu możemy wykorzystać także drobny sprzęt – hantle, gumy oporowe i wałki. Ćwiczenia mogą być urozmaicone, warto stworzyć taki zestaw ćwiczeń, który będzie działał ogólnorozwojowo, a także pozwoli pozbyć się bólu, np. bólu kręgosłupa.
Rehabilitacja osoby starszej leżącej
Rehabilitacja osoby starszej leżącej jest niezwykle ważna, ponieważ pomaga w uniknięciu przykrych skutków długotrwałego przebywania w tej pozycji. Rehabilitacja osoby starszej leżącej składa się z ćwiczeń wykonywanych przez rehabilitanta oraz seniora. Jakie ćwiczenia wykorzystać w rehabilitacji?
- Przenoszenie zgiętych kolan na prawą i na lewą stronę;
- Unoszenie rąk do góry, a następnie przenoszenie ich na boki;
- Zaciskanie ręki w pięść;
- Powolne przyciąganie zgiętych kolan w kierunku klatki piersiowej;
- Unoszenie ramion, wykonując wdech, oraz opuszczanie ich wraz z wypuszczeniem powietrza.
Wiele ćwiczeń osoba leżąca nie będzie w stanie wykonać sama bez pomocy rehabilitanta. Dodatkowo warto w tym celu zatrudnić specjalistę, który pokaże nam jak wykonać poszczególnie ćwiczenia, tak, aby uniknąć kontuzji i dyskomfortu.
Zobacz także: Jak umyć głowę osobie leżącej?
Czy rehabilitacja dla osób starszych ma sens?
Rehabilitacja kojarzy nam się z ćwiczeniami wykonywanymi po operacjach oraz urazach w celu przywrócenia pełnej sprawności. W przypadku osób starszych rehabilitacja może pomóc w powrocie do zdrowia, ale ma także na celu zachęcenie go do aktywności, aby jak najdłużej mógł sam wykonywać codzienne czynności.
Zobacz także: Łamigłówki dla seniora – jak zorganizować czas osobie starszej?