PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Ćwiczenia na płaski brzuch dla seniorów – zadbaj o zdrowie osoby starszej

sty 2, 2023 | Czas Wolny Seniora, Warto wiedzieć, Zajęcia dla Seniora

Ćwiczenia na brzuch dla seniora pomogą mu nie tylko w utrzymaniu sylwetki, ale także pomogą wzmocnić mięśnie, które odpowiadają za zdrowy kręgosłup i prawidłową postawę. Z wiekiem nasze mięśnie stają się słabsze, pojawiają się problemy z odpowiednią postawą, pochylaniem się do przodu i utrzymaniem równowagi. Jakie ćwiczenia na płaski brzuch dla seniorów warto wykonywać, aby cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem?

Dlaczego ćwiczenia na brzuch dla seniora to ważny element treningu?

Ćwiczenia wykonywane przez osobę starszą powinny być ogólnorozwojowe, nie należy pomijać treningu poszczególnych części ciała, w ten sposób utrzymamy seniora jak najdłużej w dobre kondycji, a codzienne czynności nie będą dla niego problemem. Dlaczego ćwiczenia na płaski brzuch dla seniorów są tak ważne? Wymodelowana sylwetka sprawia, że czujemy się bardziej pewni siebie. Dodatkowo mięśnie brzucha odpowiadają za stabilizację naszej postawy. Wpływają na prawidłową postawę, a to pozwala na zmniejszenie lub wyeliminowanie ryzyko chorób i uszkodzeń kręgosłupa. Dodatkowo silne mięśnie brzucha odpowiadają za prawidłową ruchomość odcinka lędźwiowego. Ćwiczenia na brzuch dla seniora są ważne, ponieważ to on stanowi ochronę dla naszych organów wewnętrznych. Mięśnie brzucha wspomagają także pracę żeber przy wdechu i wydechu.

Ćwiczenia na brzuch dla seniora – kiedy ich nie wykonywać?

Jeżeli chcemy wykonywać ćwiczenia na płaski brzuch dla seniorów warto skonsultować się ze specjalistą, który sprawdzi, czy nie istnieją ku temu przeciwwskazania. Kiedy nie należy wykonywać ćwiczeń na brzuch dla seniorów?

  • Poważne uszkodzenia serca,
  • Tętniak aorty,
  • Nieleczone nadciśnienie tętnicze,
  • Przyspieszone bicie serca w spoczynku.

Jakie ćwiczenia na płaski brzuch dla seniorów warto wykonywać?

Istnieje wiele ćwiczeń a brzuch dla seniorów, jednak należy je dostosować do ogólnej sprawności osoby starszej. Najlepsze ćwiczenia na brzuch to:

  • Brzuszki – w tym przypadku nie podnosimy się całkowicie, a jedynie unosimy delikatnie łopatki;
  • Skłony na krześle – siedząc, zakładamy ręce na głowę i szeroko rozstawiamy łokcie, a następnie wykonujemy skłony w bok, bez pochylania sylwetki do przodu;
  • Unoszenie bioder – kładziemy się na ziemi, a nogi uginamy pod kątem 90 stopni, następnie unosimy do góry biodra;
  • Nożyce – to ćwiczenie, które zna każdy. Wymaga dużego wysiłku, dlatego doskonale działa na wzmocnienie mięśni brzucha;
  • Podnoszenie nóg na krześle – siedząc na krześle podnosimy do góry zgięte nogi.

Istnieje wiele ćwiczeń na płaski brzuch dla seniorów. Warto przed rozpoczęciem nasze przygody z treningami skonsultować się z fizjoterapeutom lub trenerem, którzy pokaże nam jak prawidłowo wykonywać poszczególne ćwiczenia. Możemy także rozważyć zajęcia grupowe lub wizyty na siłowni.

Czego potrzebujesz do wykonania ćwiczeń na brzuch dla seniora?

Każda aktywność fizyczna wymaga odpowiedniego przygotowania. Niezwykle ważna jest odpowiednia odzież, która będzie przepuszczała powietrze, dzięki temu nie musimy martwić się odparzeniami. Warto także zaopatrzyć się w obuwie sportowe, dzięki temu nie będziemy zmagali się z bólami stóp. Nie zapominaj o butelce z wodą, dobrym pomysłem są butelki filtrujące, które możemy napełnić niemal w każdym miejscu. Mata do ćwiczeń na brzuch dla osób starszych doskonale sprawdzi się podczas wykonywania treningu na ziemi. Z czasem możemy trening na mięśnie brzucha dla seniorów wzbogacić o hantle lub gumy oporowe.


Zobacz także: Rehabilitacja osób starszych – powrót seniora do zdrowia

facebook