PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Ćwiczenia na równowagę dla osób starszych – jak walczyć z zaburzeniami równowagi?

sty 11, 2023 | Czas Wolny Seniora, Warto wiedzieć, Zajęcia dla Seniora

Zaburzenia równowagi u osób starszych to powszechny problem, który często jest bagatelizowany. Zaburzenia równowagi u seniorów są szczególnie niebezpieczne, ponieważ mogą zakończyć się poważnymi kontuzjami, np. złamaniem. Chociaż zaburzenia te wymagają zdiagnozowania i wprowadzenia odpowiedniego leczenia najlepszym sposobem na ich zredukowanie lub całkowite uniknięcie jest wykonywanie ćwiczeń na równowagę dla osób starszych.

Dlaczego warto wykonywać ćwiczenia koordynacyjne dla osób starszych?

Przyczyny problemów z równowagą u seniorów mogą być różne, dlatego w przypadku wystąpienia tych dolegliwości warto udać się do specjalisty. Pozwoli to na znalezienie przyczyny, a także sprawdzenie, czy nie ma przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń na równowagę dla osób starszych. Najczęściej przyczynami zaburzeń równowagi są:

  • bóle głowy,
  • zaburzenia lękowe,
  • obniżone ciśnienie krwi,
  • zaburzenia otępienne
  • oraz zapalenie błędnika.

Ćwiczenia na równowagę dla osób starszych angażują mięśnie posturalne i zwiększają ich siłę. Wśród ćwiczeń koordynacyjnych dla osób starszych wyróżnia się nordic walking oraz zajęcia grupowe. To nie tylko dobre ćwiczenia na równowagę, ale także okazja do spędzenia czasu wśród innych. Grupowe ćwiczenia na równowagę dla osób starszych pozytywnie wpływają nie tylko na jego kondycję fizyczną, ale także samopoczucie oraz nastrój, ponieważ wiele seniorów zmaga się z samotnością. Wystarczy tylko 10 minut wykonywania ćwiczeń na równowagę dla osób starszych, aby poczuć się lepiej.

Ćwiczenia równoważne dla osób starszych – przykłady

Ćwiczenia koordynacyjne dla osób starszych można wykonywać w domu, jednak jeżeli mamy problemy z równowagą warto wykonywać je pod nadzorem innej osoby, która pomoże nam w razie upadku. Jakie są przykłady ćwiczeń równoważnych dla osób starszych?

  • Krążenie biodrami w obie strony,
  • unoszenie kolana do przeciwległego łokcia – to ćwiczenie warto wykonywać podbierając się,
  • przenoszenie środka ciężkości z pięt na palce u stóp i z placów na pięty – tzw. bujanie się,
  • unoszenie kolan na przemian do góry.

Należ pamiętać, że ćwiczenia koordynacyjne dla seniorów należy wykonywać powoli, nie zapominając o oddechu. Każdy trening powinien składać się z 3 etapów – rozgrzewki, ćwiczeń na równowagę i rozciągania. W ten sposób senior zminimalizuje ryzyko kontuzji.

Joga – doskonałe ćwiczenia równowagi dla osób starszych

Joga dla seniorów to doskonały pomysł na ćwiczenia na równowagę dla osób starszych. Joga jest pomocna przy zapobieganiu zaburzeniom równowagi oraz w ogólnym utrzymaniu sprawności, elastyczności stawów, zdrowego kręgosłupa i dobrego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. W jodze istnieje wiele ćwiczeń równowagi dla osób starszych, które mogą znacząco poprawić koordynację i równowagę.


Zobacz także: Jakie ćwiczenia oddechowe dla seniorów wybrać?

facebook