PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Suchy kaszel i kaszel mokry u seniora – kiedy jest powodem do niepokoju?

paź 31, 2022 | Choroby, Warto wiedzieć

Przewlekły suchy kaszel u osoby dorosłej według przyjętych kryteriów to taki, który utrzymuje się dłużej niż 8 tygodni. W przeciwieństwie do krótko utrzymującego się kaszlu nie muszą być objawem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Jego przyczyny mogą być o wiele bardziej zróżnicowane.

Przyczyny suchego kaszlu u osoby starszej

Suchy i mokry kaszel u osób starszych najczęściej są objawami choroby – przeziębienia, zapalenia górnych i dolnych dróg oddechowych. Jednak przyczynami długo utrzymującego się i uporczywego kaszlu u dorosłego może być o wiele więcej:

  • Palenie papierosów – kaszel palacza często występuje u osób, które przez wiele lat zmagają się z tym nałogiem,
  • Zespół przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej stronie gardła – spowodowany jest chorobami nosa lub chorobami zatok przynosowych. Objawia się częstym odkrztuszaniem, ponieważ chory ma uczucie spływania wydzieliny po gardle.
  • Astma oskrzelowa – objawia się suchym kaszlem, który ma postać napadową i jest męczący dla osoby chorej. Najczęściej u osób chorych pojawia się suchy kaszel w nocy i nad ranem.
  • Refluks żołądkowo-przełykowy – powodem suchego kaszlu jest drażnienie początkowego odcinka drogi oddechowej poprzez treść żołądkową zarzucaną ze światła żołądka przez przełyk do gardła.
  • Uporczywy suchy kaszel u dorosłego mogą wywołać także różnego rodzaju leki stosowane w leczeniu dolegliwości kardiologicznych.

Suchy kaszel u osób starszych może mieć także podłoże psychogenne i może być sposobem maskowania depresji. Ile trwa suchy kaszel? W przypadku przeziębienia kaszel suchy może trwać od 5 do kilkunastu dni. Jednak jeżeli trwa powyżej 3 tygodni powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na osobę chorą.

Jak rozpoznać przewlekły suchy kaszel?

W celu rozpoznania przewlekłego suchego kaszlu powinniśmy dokładnie obserwować osobę chorą. Jeżeli nie ustępuje on po 8 tygodniach należy udać się do lekarza. Długotrwały uporczywy suchy kaszel u dorosłego to wskazanie do pilnej konsultacji lekarskiej. Suchy kaszel u seniora utrzymujący się przez dłuży czas jest niepokojący, jednak wystąpienie dodatkowych objawów może wskazywać na wystąpienie chorób powodujących taki stan. Nawracające poranne napady kaszlu oraz odkrztuszanie żółtawej, ropnej wydzieliny lub treści surowiczej może wskazywać na rozstrzenie oskrzeli. Ciągły mokry kaszel z krwiopluciem może wskazywać na gruźlicę. Ataki kaszlu z krwiopluciem mogą być także objawem zatoru w płucach.

Przyczyny mokrego kaszlu u osoby starszej

Mokry kaszel najczęściej jest objawem infekcji górnych dróg oddechowych, jednak jeżeli utrzymuje się dłużej i znacznie utrudnia normalne życie może być objawem poważnej choroby. Przewlekły mokry kaszel z utrudnionym odkrztuszaniem flegmy może być objawem mukowiscydozy – ciężkiej, genetycznie uwarunkowanej chorobą, w której następuje nadprodukcja śluzu o dużej gęstości. Mokry kaszel w nocy, który nasila się po przyjęciu pozycji leżącej, jest charakterystyczny dla chorób, które wiążą się z gromadzeniem wydzieliny w oskrzelach (np. ostrego zapalenia oskrzeli). Ile trwa mokry kaszel? Przyjmuje się, że mokry kaszel u seniora powinien minąć w ciągu 8 tygodni.

Domowe sposoby na suchy kaszel

Jeżeli zauważymy puls powyżej 100 u osoby starszej, który wiąże się ze złym samopoczuciem powinniśmy go jak najszybciej obniżyć. Jeżeli senior posiada leki przepisane przez lekarza powinniśmy pilnować, aby były przyjmowane o regularnych porach. Doraźnie wysoki puls u osoby starszej możemy obniżyć:

  • oddychając głęboko i powoli,
  • wyjściem na świeże powietrze,
  • wypiciem chłodnej wody,
  • wyciszeniem się i zrelaksowaniem.

Jak radzić sobie z nadmierną sennością u osób starszych?

Jeżeli mamy do czynienia z suchym kaszlem u osoby starszej, który jest objawem jednej z chorób osoba chora powinna przyjmować odpowiednie leki. Jednak jeżeli uporczywy suchy kaszel u dorosłego jest wynikiem przeziębienia możemy zastosować domowe sposoby na suchy kaszel. Co na suchy kaszel? Przy suchym kaszlu zaleca się wykonywanie inhalacji. Można użyć w tym celu soli fizjologicznej lub olejków eterycznych. Doskonałym sposobem na suchy kaszel u seniora jest także, powszechnie znany i stosowany, syrop z cebuli. Zawarte w niej substancje zapewniają oczyszczanie błon śluzowych dróg oddechowych i zmniejszają objawy ich nieżytu, dlatego doskonale sprawdzi się także jako sposób na mokry kaszel. Uporczywy suchy kaszel u dorosłego możemy także złagodzić za pomocą różnego rodzaju ziół. Możemy przygotować je w postaci naparu lub płukanki.

Co na mokry kaszel?

Mokry kaszel u osoby starszej najczęściej leczy się za pomocą leków wykrztuśnych i rozrzedzających wydzielinę. Należy pamiętać, aby syropów nie podawać w godzinach wieczornych, ponieważ mogą znacznie utrudnić zaśnięcie i wypoczynek. Na mokry kaszel nie możemy używać leków przepisanych na kaszel suchy, ponieważ tego rodzaju kaszlu nie możemy hamować. Wydzielina powinna być wykrztuszana. Na mokry kaszel u seniora doskonale sprawdzą się inhalacje.

Jak odróżnić kaszel suchy od mokrego?

Nie zawsze jesteśmy w stanie jednoznacznie określić czy kaszel jest mokry, czy suchy. Jak odróżnić kaszel suchy od mokrego? Kaszel suchy jest męczący, towarzyszy mu podrażnienie gardła i bolesność. Najważniejszą różnicą jest brak odkrztuszania wydzieliny. Kaszel mokry charakteryzuje się odrywaniem i odkasływaniem zalegającej wydzieliny, a swoją największą aktywność przejawia nad ranem, tuż po przebudzeniu.

Zobacz także: Obrzęk alergiczny i uczulenia skóry

facebook