Obrzęk alergiczny i uczulenia skóry

Pora wiosenno-letnia to dla alergików ciężki okres. Objawy uczulenia są nie raz bardzo uciążliwe i ciężko je załagodzić. Nieleczona alergia potrafi mocno się rozprzestrzenić po organizmie i powodować inne powikłania chorobowe. Szczególnie należy uważać na obrzęki, które mogą prowadzić do silnych stanów zapalnych skóry. W takim przypadku odpowiednia pielęgnacja i higiena mają ogromne znaczenie w regeneracji obszaru dotkniętego chorobą.

 

Charakterystyka obrzęków i uczuleń alergicznych

Uczulenia widoczne na skórze zazwyczaj występują pod postacią: wysypki, pokrzywki, plam, strupów czy opuchlizny. Zwykle powodują świąd i pieczenie, skóra może być bardzo sucha i się łuszczyć. Przy ostrych stanach zapalnych mogą również pojawiać się ropnie. U osób starszych alergie i choroby skóry są następstwem procesów starzenia się tkanki. Dlatego też seniorzy są bardziej podatni na reakcje uczuleniowe po kontakcie z niekorzystnymi czynnikami występującymi w ich środowisku. Obszary ciała najbardziej narażone na zmiany chorobowe tego typu to: twarz, dłonie, przedramiona, dekolt i podudzia. Obrzęk alergiczny może nie wywoływać bólu, jednak opuchlizna lub inne zmiany chorobowe mogą atakować również błony śluzowe. Tym samym dodatkowy dyskomfort może być spowodowany łzawieniem i pieczeniem oczu, nieżytem nosa, wzrostem temperatury ciała czy bólem gardła.

 

Pierwsza pomoc i wsparcie leczenia

W momencie, kiedy uczulenie lub obrzęk nasilają się, poza leczeniem farmakologicznym wprowadzonym przez lekarza, można zastosować dodatkowe środki ochronne i przeciwzapalne. W przypadku ugryzienia lub użądlenia przez owada, dobrze sprawdzi się żel na ukąszenia do zastosowania miejscowego. Leki przeciwhistaminowe w postaci maści czy żelu powinny znajdować się w każdej apteczce alergika. Łagodzą one stany zapalne i zapobiegają pogłębieniu się obrzęku. Jeżeli opuchlizna nie ustępuje warto zastosować zimny kompres lub okład. Nie wolno też zapominać o odpowiedniej pielęgnacji skóry alergicznej i miejsc objętych stanem chorobowym. Do higieny nie należy stosować zwykłego mydła, które może powodować podrażnienia. Zaleca się używanie emulsji, pianek czy olejków, które pozbawione są szkodliwych substancji i mają PH 5,5. Do codziennej pielęgnacji świetnie sprawdzą się dermokosmetyki oraz kremy barierowe, zabezpieczające przed drażniącymi czynnikami. Pamiętajmy, że przy ostrych stanach zapalnych, kiedy dolegliwości bólowe nie ustępują, najlepiej skontaktować się z lekarzem. Domowe sposoby na złagodzenie stanów alergicznych to jedynie działania doraźne i wsparcie właściwego leczenia.

facebook