PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Suplementy dla seniora – jak dobierać leki dla starszych osób?

lis 4, 2022 | Choroby, Warto wiedzieć

Suplementy to bardzo popularny element diety stosowany nie tylko przez osoby starsze. Są skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych oraz innych substancji, które wykazują efekt odżywczy lub inny fizjologiczny. Kiedy włączyć do diety suplementy dla seniora?

Przyczyny konieczności zażywania suplementów dla seniora

Po 65 roku życia u wielu osób występuje ograniczenie przyswajalności składników pokarmowy, które są wynikiem różnego rodzaju chorób:

  • choroby refluksowej przełyku,
  • przewlekłego zapalenia żołądka,
  • paradontozy,
  • dyspepsji,
  • uszkodzenia śluzówki.

Problemy z niedoborem niektórych witamin, minerałów i składników mogą być także wynikiem przyjmowania leków padaczkowych i moczopędnych. Suplementy dla seniora powinny być także włączone do diety osób, które mają nietolerancję laktozy, spożywają małą ilość ryb, ich dieta jest monotonna lub spożywają mało kalorii.

Jakie suplementy dla seniora wybrać?

Jednym z ważniejszych i najczęściej stosowanych suplementów dla seniorów jest witamina D3. Jej niedobór pojawia się szczególnie w sezonie jesiennym oraz zimowym, wtedy, kiedy dni są krótsze, a ilość słońca nie jest wystarczająca. Niedobory witaminy D3 wiążą się z wyższym ryzykiem m.in. osteoporozy, jak również nowotworów piersi, prostaty, jelita grubego oraz schorzeń układu sercowo-naczyniowego.

Kolejnym pierwiastkiem dostarczanym do organizmu powinien być wapń, który jest podstawowym składnikiem naszych kości. Głównie dostarczany przez mleko oraz produkty pochodne, dlatego osoby z nietolerancją laktozy powinny dodatkowo go suplementować. Wapń możemy dostarczać do organizmu poprzez suplementy dla seniora, a także roślinne zamienniki wzbogacane wapniem.

Odżywki dla seniora

Zapotrzebowanie na białko u seniorów jest wyższe niż u osób dorosłych, a jego niedobór jest coraz bardziej powszechnym problemem. Bez odpowiedniej ilości białka organizmowi trudniej jest walczyć z infekcjami, łatwiej powstają siniaki, krwiaki, odleżyny, gorzej goją się rany. Białko możemy dostarczać w produktach spożywczych: ryby, jaja, chude mięso, mleko i produkty mleczne, orzechy, ryż brązowy i pełnoziarniste pieczywo. Jeżeli nasz senior zmaga się z brakiem apetytu lub nie toleruje niektórych produktów możemy uzupełniać białko poprzez specjalne odżywki białkowe dla osób starszych. Na rynku dostępnych jest wiele odżywek dla seniora mających na celu uzupełnić niedobory białka, często wzbogacone są także o inne suplementy.

Na rynku dostępne są także odżywki dla seniorów, które mają za zadanie uzupełnić niedobory poszczególnych składników w organizmie. Przeznaczone są dla osób po operacjach, podczas pobytu w szpitalu, przy braku apetytu, małej mobilności oraz braku zdolności do samodzielnego jedzenia.

Leki dla seniorów 75 plus – zasady dawkowania

Osoby po 60 roku życia zmagają się z coraz większą ilością chorób oraz niedoborami witamin i innych składników, dlatego należy pilnować, aby ich dieta była odpowiednia, a niedobory uzupełniali za pomocą suplementów diety. Zdarza się jednak, że leki dla seniorów 75 plus stosowane są w takiej ilości, że mówimy o polipragmazji. Czym jest polipragmazja? To przyjmowanie większej liczby leków, niż jest to wskazane w kontekście chorób pacjenta. Kiedy mamy z nią do czynienia?

  • W przypadku prowadzenia terapii przez kilku specjalistów,
  • współistnieniu kilku chorób jednocześnie,
  • leczeniu objawów, bez wcześniejszego znalezienia przyczyny i postawienia właściwej diagnozy,
  • stosowanie przez pacjentów „na własną rękę” leków i suplementów dla seniorów dostępnych bez recepty.

Przyjmowanie zbyt dużej ilości leków dla osób starszych może prowadzić do interakcji lekowych — wszystkie substancje, które pacjent przyjmuje, mogą wzajemnie na siebie oddziaływać. Skutkuje to osłabieniem działania leków lub ich wzmocnieniem, a to może powodować zwiększenie efektów ubocznych.

    Jak bezpiecznie przyjmować leki dla osób starszych?

    Aby uniknąć przyjmowania zbyt dużej ilości leków dla osób starszych możemy przygotować listę przyjmowanych środków oraz dawek. Taki spis możemy w szybki sposób przekazać lekarzowi. Nie należy przyjmować leków bez recepty i suplementów diety bez potrzeby. Każde stosowanie nowego leku powinniśmy konsultować z lekarzem. Należy dokładnie czytać ulotki przyjmowanych leków, nawet tych bez recepty, aby poznać leki, na które mogą wpływać oraz skutki uboczne, które mogą powodować.

    Zobacz także: Brak apetytu u osób starszych – czym jest spowodowany?

    facebook