PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Dom opieki dla osób z demencją starczą – jak załatwić pobyt w ośrodku dla seniora?

mar 20, 2023 | Choroby, Opieka Nad Seniorem, Typy Opieki, Warto wiedzieć

Liczba osób starszych w naszym społeczeństwie rośnie, równocześnie zwiększa się także świadomość na temat odpowiedniej opieki nad seniorami, ich potrzebami i chorób, z którymi się zmagają. Demencja starcza to schorzenie, które dotyka głównie osoby po 65 roku życia. U osoby chorej dochodzi do postępującego obniżenia sprawności umysłowej oraz osłabienia funkcji poznawczych i wykonawczych takich jak pamięć, myślenie lub rozumienie. Wiele osób z czasem przestaje radzić sobie z opieką nad osobą z demencją, dlatego decydują się na umieszczenie bliskiego w domu opieki dla osób z demencją.

Kiedy warto podjąć decyzję o domu opieki dla osób z demencją?

W życiu osób starszych nadchodzi moment, w którym przestają być samodzielni. Niektórzy radzą sobie ze starością lepiej, inni gorzej. Wielu seniorów może liczyć na pomoc bliskich, jednak postępujące schorzenia, takie jak demencja starcza sprawiają, że bliscy nie są w stanie zapewnić seniorom wystarczającej opieki. W tym momencie warto pomyśleć o domu opieki dla osób z demencją.

Zobacz także: Opieka nad osobą z demencją starczą

Jak załatwić pobyt w ośrodku dla osób z demencją starczą?

Załatwienie pobytu seniorowi w ośrodku dla osób z demencją starczą nie należy do najprostszych, ponieważ Domy Pomocy Społecznej są przepełnione. Możemy zdecydować się na prywatną placówkę, jednak większości rodzin nie będzie na to stać. Osoba przyjęta do domu opieki dla osób z demencją starczą nie może samodzielnie funkcjonować ze względu na wiek, choroby lub niepełnosprawność, wymaga całodziennej opieki, która nie może być w inny sposób zagwarantowana. Największe szanse na miejsce w ośrodku dla osób z otępieniem mają osoby samotne. Koszt pobytu nie może przekraczać 70% dochodu seniora.

Ośrodki dla osób starszych z demencją – dokumenty

Jeżeli chcemy starać się o przyjęcie seniora do ośrodka dla osób starszych z demencją powinniśmy przygotować następujące dokumenty:

  • zaświadczenie o stanie zdrowia i potrzebie opieki,
  • decyzja ZUS o przyznaniu renty, emerytury lub zaświadczenie o dochodach,
  • oświadczenie seniora o woli przebywania w ośrodku,
  • oświadczenie rodziny o braku możliwości sprawowania opieki.

Z przygotowanymi dokumentami powinniśmy udać się do najbliższego ośrodka pomocy społecznej, w którym należy wypełnić stosowny wniosek.

Wniosek o przyjęcie domu opieki dla osób z demencją powinien zawierać:

  • skierowanie wypisane przez lekarza,
  • wywiad lekarski i pielęgniarski,
  • kartę oceny,
  • zaświadczenie o dochodach.

Zobacz także: Zajęcia dla osób z demencją – jak zachęcić osobę chorą do aktywności?

facebook