Decyzja o powierzeniu opieki nad bliską osobą nigdy nie jest łatwa, są jednak momenty, w których może okazać się koniecznością. Nie każda osoba chorująca na Alzheimera będzie wymagała specjalistycznej opieki, jednak w zaawansowanym stadium bliscy mogą nie dać sobie rady z opieką nad osobą starszą. Jak wybrać najlepszy dom opieki? Kiedy zdecydować się na umieszczenie chorego na Alzheimera w domu opieki?
Domy opieki dla chorych na Alzheimera – dlaczego warto?
Wiele osób zastanawia się czy warto umieścić bliską osobę w domu opieki. Czy uzyska ona niezbędna pomoc i będzie odpowiednio traktowana? Choroba Alzheimera to postępujące zaburzenia mózgu, przez które osoba chora ma problemy z pamięcią, zapomina wiele słów, nie rozpoznaje swoich bliskich i jest skołowana. Dodatkowo 40% osób cierpiących na tę chorobę jest agresywna. Tak wymagająca opieka jest dla wielu rodzin niemożliwa do zapewnienia, dodatkowo bliscy często nie mogą obserwować seniora przez cały dzień, dlatego decydują się na umieszczenie jej w domu opieki. Alzheimer wymaga także leczenia farmakologicznego, o którym muszą pamiętać osoby trzecie, ponieważ senior nie będzie sam przyjmował leków. Opieka nad osobą chorą często wymaga zmiany miejsca zamieszkania, zrezygnowania z pracy, obserwacji przez całą dobę, a także wiedzy medycznej. Większość osób nie może pozwolić sobie na takie obciążenie, dlatego domy opieki dla chorych na alzheimera są dobrym rozwiązaniem.
Ośrodek leczenia alzheimera – aktywność i terapia zajęciowa
Każdy dom opieki powinien posiadać ofertę aktywności skierowanych do osób z konkretnymi dolegliwościami. Powinien być indywidualnie dopasowany do potrzeb każdego pacjenta, a powinien też uwzględniać zajęcia grupowe. Podopieczni mogą spędzać razem czas, grać w gry i poświęcać czas na czytanie książek. To jedna z zalet domów opieki dla osób z Alzheimerem, ponieważ starsze osoby nie czują się samotne.
Zobacz także: Ćwiczenia dla osób z Alzheimerem – jak zachęcić seniora do aktywności?
Dom opieki dla osób z alzheimerem – wyżywienie
Podczas wyboru domu opieki dla osób z Alzheimerem niezwykle ważną kwestią jest także stan sanitarny obiektu oraz wyżywienie w ośrodku. Warto dopytać, czy posiłki są przygotowywane na miejscu, czy zamawiane z cateringu. Jak często jedzą seniorzy, o jakich porach i czy można uwzględnić alergie pokarmowe lub produkty, których senior nie lubi. To niezwykle ważna kwestia podczas wyboru dom opieki. Alzheimer to choroba, która wymaga odpowiedniego podejścia, a komfort seniora jest niezwykle ważny.
Ośrodek dla ludzi z Alzheimerem – architektura budynku
Dom opieki powinien być dostosowany do potrzeb osób starszych, które bardzo często mają problem z poruszaniem się. Podczas wizyty w ośrodku dla ludzi z Alzheimerem przyjrzyj się czy nie ma barier architektonicznych? Oczywiście najważniejszym pomieszczeniem jest pokój seniora. Czy jest zadbany? Przestrony? Czy senior ma do dyspozycji szafki i półki? Odpowiednio dobrany wystrój pokoi w ośrodkach dla ludzi z Alzheimerem znacząco wpłynie na samopoczucie i komfort.
Rodzaje ośrodków – Alzheimer
W Polsce dostępnych jest kilka rodzajów placówek, które świadczą usługi opiekuńcze nad chorymi na Alzheimera. Jakie są rodzaje ośrodków dla chorych na Alzheimera?
Dom dziennego pobytu
Domy dziennego pobytu przeznaczone są dla osób, które są sprawnie fizycznie, w początkowych fazach choroby Alzheimera. Zapewniają opiekę na kilka godzin w ciągu dnia, od poniedziałku do piątku. Opieka polega najczęściej na:
- grupowej terapii zajęciowej,
- treningach pamięci,
- usprawniających ćwiczeniach ogólnorozwojowych.
Domy pomocy społecznej (DPS)
To samorządowe placówki, które świadczą opiekę stacjonarną. Chory może zostać przyjęty na prośbę własną lub przedstawiciela ustawowego. Niezbędne jest skierowanie, które wydaje lokalny Ośrodek Pomocy Społecznej lub Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Jaki zakres usług świadczą DPS-y?
- Usługi bytowe oraz opiekuńcze,
- pomoc w dostępie do usług opieki zdrowotnej,
- usługi wspomagające (np. terapia zajęciowa).
Pobyt w DPS jest odpłatny: 70% kosztów pokrywa chory z emerytury lub renty. Pozostała część pokrywana jest przez rodzinę lub gminę.
Zakłady opiekuńczo-lecznicze
Przeznaczone są dla chorych, których stan zdrowia uniemożliwia funkcjonowanie w domu. Zakłady opiekuńczo-lecznicze świadczą usługi w zakresie:
- całodobowej opieki stacjonarnej,
- opieki lekarskiej, pielęgniarskiej i rehabilitacyjnej,
- opieki psychologicznej i psychiatrycznej,
- konsultacji specjalistów,
- zaopatrzenia w leki,
- zaopatrzenia w żywienie pozajelitowe i dojelitowe,
- zaopatrzenia w wyroby medyczne, np. pieluchomajtki.
Jak wybrać odpowiedni ośrodek dla osób z Alzheimerem?
Wybór odpowiedniego ośrodka dla osób z Alzheimerem nie jest łatwa, ponieważ rodzinom zależy na wyborze jak najlepszej placówki, aby ich bliski czuł się dobrze i miał opiekę na jak najwyższym poziomie. Czym się kierować podczas wyboru ośrodka dla osób z Alzheimerem?
- Rodzaj placówki – prywatna lub państwowa;
- Rodzaj opieki – dzienny, dobowy, całodobowy;
- Podejście opiekunów do podopiecznych;
- Empatia oraz szacunek;
- Sposób informowania rodziny oraz ilość przekazywanych informacji;
- Możliwość przynoszenia osobistych pamiątek, dostosowanie wyglądu do preferencji;
- Możliwość odwiedzin i rozmów z podopiecznymi przez rodzinę;
- Czy zmiany są konsultowane z rodziną;
- Obserwacja ogólnego stanu i samopoczucia osób przebywających w ośrodku;
- W jaki sposób personel zwraca się do podopiecznych.
Koszt pobytu w domu opieki dla chorych na Alzheimera
W domach opieki dla chorych na Alzheimera budowanych i prowadzonych przez państwo, koszty dzielą się w następujący sposób:
- 70% pokrywa renta/emerytura skierowanej do ośrodka osoby
- resztę opłaca rodzina
- gmina dopłaca ewentualny brak.
W przypadku prywatnych domów opieki dla chorych na Alzheimera oferta jest o wiele bogatsza, zawiera wiele elementów opieki i terapii. Pielęgniarze i lekarze są dostępni, a pracownie rehabilitacyjne i warsztatowe są świetnie wyposażone.
Zobacz także: Alzheimer a demencja