PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Ćwiczenia dla osób z Alzheimerem – jak zachęcić seniora do aktywności?

lut 3, 2023 | Czas Wolny Seniora, Opieka Nad Seniorem, Warto wiedzieć

Choroba Alzheimera to choroba neurodegeneracyjna, która prowadzi do otępienia. Cierpią na nią głównie osoby po 65. roku życia. Choroba Alzheimera powoduje uszkodzenia w korze mózgowej, co w konsekwencji prowadzi do kłopotów z mową, pamięcią i myśleniem. Dlatego niezwykle ważne jest, aby dbać o sprawność mózgu przez cały czas. Doskonale do ćwiczenia pamięci sprawdzą się wszelkiego rodzaju gry, krzyżówki, sudoku i zagadki. Jakie ćwiczenia dla osób z Alzheimerem wybrać?

Terapia zajęciowa dla osób z Alzheimerem

Jeżeli zauważymy u seniora początki choroby Alzheimera powinniśmy zadbać o ćwiczenia dla jego mózgu, warto jednak pomyśleć o tym także wcześniej, kiedy da się jej całkowicie zapobiec. Dobrze dobrana terapia zajęciowa dla osób z Alzheimerem pomoże w uporaniu się z najcięższym objawem, którym jest agresja osoby starszej. Najczęściej przy Alzheimerze sprawdza się terapia sztuką oraz terapia sensoryczna. Nie oznacza to jednak, że inne formy terapii zajęciowej nie będą odpowiednie dla seniora z Alzheimerem. Jakie formy terapii zajęciowej dla osób z Alzheimerem wyróżniamy?

  • Arteterapia – w ramach niej pacjenci malują obrazy, wykonują rzeźby, a także tworzą muzykę, śpiewając i grając na instrumentach. Terapia sztuką jest skuteczna zwłaszcza w przypadku osób mających kłopoty z komunikacją werbalną, zmagających się z depresją, nerwicami, zaburzeniami lękowymi oraz u pacjentów niepełnosprawnych intelektualnie.
  • Ergoterapia – to terapia poprzez pracę. Podczas zajęć pacjenci wykonują prace manualne, na przykład garncarstwo, stolarstwo, wikliniarstwo lub krawiectwo. Ergoterapia pozwala na rozwinięcie zdolności manualnych oraz motoryki.
  • Estetoterapia – to terapia zajęciowa wykorzystująca kontakt z pięknem otoczenia i przyrody. Estetoterapia ma na celu przybliżyć pacjenta do dostrzegania piękna jakie możemy znaleźć w naturze.
  • Kinezyterapia – terapia poprzez ruch;
  • Socjoterapia – terapia poprzez gry i zabawy w gronie innych uczestników terapii;
  • Zajęcia relaksacyjne.

Jak dobrać odpowiednią formę zajęć dla chorych na Alzheimera?

Wybierając terapią zajęciową dla osób z Alzheimerem warto próbować różnych form zajęć. Nie należy poddawać się po jednym niepowodzeniu, ponieważ niektóre formy terapii zajęciowej mogą nie być odpowiednie dla naszego seniora. Znalezienie odpowiedniej formy zajęć może zająć chwilę, dlatego powinniśmy uzbroić się w cierpliwość, dodatkowo nie powinniśmy zmuszać seniora do uczestnictwa w zajęciach, ponieważ możemy uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego.

Rodzaje ćwiczeń dla osób z Alzheimerem

Chorego na Alzheimera możemy aktywizować poprzez różnego rodzaju zajęcia, może to być nawet najprostsze sprzątanie, spacery oraz ćwiczenia. Dla seniora z Alzheimerem doskonałą formą ćwiczeń będą także różnego rodzaju gry:

  • Warcaby,
  • Chińczyk,
  • Memory,
  • Karty do gry,
  • Układanie kolorowych kostek
  • I wiele więcej.

Możemy zachęcać seniora do grania w mało skomplikowane gry lub te, które zna z dzieciństwa. Wtedy nie będzie miał on problemu z rozumieniem zasad, a dodatkowo zabawa nie wywoła u niego frustracji.
Doskonałym rodzaje ćwiczeń dla osób z Alzheimerem jest układanie puzzli. Na rynku dostępne są specjalne puzzle dla seniorów, które posiadają większe i grubsze elementy, które są łatwiejsze do złapania. Układanie puzzli to dobra forma terapii Alzheimera, ponieważ puzzle wpływają bardzo korzystnie na naszą pamięć wzrokową i uczą logicznego myślenia. Dodatkowo pomagają w wyciszeniu się.

Ćwiczenia pamięci dla osób z Alzheimerem

Ćwiczenia pamięci dla osób z Alzheimerem powinny ćwiczyć zarówno pamięć krótko-, jak i długotrwałą. Ćwiczyć pamięć seniora możemy poprzez gry oraz zabawę, a także podczas rozmów. Jednym z popularnych ćwiczeń pamięci jest dopasowywanie dzieł do ich twórców, a także sławnych postaci do ich zawodów. Pamiętaj, że organizując zajęcia dla seniora musisz utrzymywać jego zainteresowanie, a także nie doprowadzić do znudzenia lub zniechęcania się. Warto zadbać o różnorodność zadań i przedstawienie ich w takiej formie, aby senior nie poczuł się jakby wrócił do szkoły. Ćwiczenia pamięci dla osób z Alzheimerem możesz wprowadzać także podczas codziennych spacerów, to doskonałe urozmaicenie.

Jak wprowadzić ćwiczenia dla osób z Alzheimerem do codzienności?

Ćwiczenia dla osób z Alzheimerem powinny zajmować od 30 do 45 minut dziennie. Jednak jeżeli senior nie ma ochoty tego dnia na ćwiczenia nie powinniśmy go zmuszać. Podczas wykonywania ćwiczeń dla osób z Alzheimerem powinniśmy zadbać o odpowiednie warunki – dobre oświetlenie, brak dodatkowych bodźców i ciszę. Chwalmy seniora za dobrze wykonane zadania, jego chęci oraz zaangażowanie.

Zobacz także: Łamigłówki dla seniora – jak zorganizować czas osobie starszej?

facebook