PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Jakie są najczęstsze choroby oczu u ludzi starszych?

sty 24, 2023 | Choroby, Warto wiedzieć

Większość osób po 60 roku życia skarży się na pogarszający się wzrok. Z wiekiem wzrok ulega pogorszeniu, wpływ na to mają czynniki genetyczne oraz fizjologiczne. W młodszym wieku nie zdajemy sobie sprawy jak ważne jest dbanie o nasze oczy. Jeżeli zauważamy pojawiające się problemy powinniśmy niezwłocznie udać się do okulisty. Ważne jest także zadbanie o nasz wzrok jeżeli dużo czasu spędzamy przed komputerem. Nie zawsze jednak mamy wpływ na pogorszenie się naszego wzroku, ponieważ jest on wynikiem choroby. Z jakimi chorobami oczu u ludzi starszych się zmagamy?

Najpoważniejsze choroby oczu u ludzi starszych

Najczęstszymi chorobami oczu u ludzi starszych są:

  • Jaskra,
  • Zaćma,
  • Prezbiopia
  • Oraz zwyrodnienie plamki żółtej.

Prezbiopia – zaburzenia wzroku u osób starszych

Prezbiopia to po prostu starczowzroczność, czyli problemy z widzeniem z bliskiej odległości. Nie jest uważana za chorobę oczu u ludzi starszych. Jest wynikiem naturalnych zmian fizjologicznych, które zachodzą w organizmie dorosłej osoby. Przyczyną prezbiopii jest utrata elastyczności soczewki naszych oczu. Proces ten postępuje przez całe życie, a jego skutki zostają zauważane najczęściej po 40 roku życia. Można opóźnić postęp tych zaburzeń wzroku u osób starszych poprzez dobór odpowiednich szkieł korekcyjnych.

Jaskra – poważna choroba oczu u ludzi starszych

Jaskra to choroba oczu u osób starszych spowodowana uszkodzeniem nerwu wzrokowego, który jest najczęściej wynikiem zbyt wysokiego ciśnienia w gałce ocznej. Jaskra to najczęściej choroba oczu u osób starszych, ponieważ zapadnięcie na nią rośnie wraz z wiekiem. Szczególnie narażone na jaskrę są m.in. osoby chore na cukrzycę, migrenowcy, osoby z problemami z ciśnieniem i narażone na stres. Charakterystyczne dla tej choroby oczu u osób starszych jest widzenie aureoli wokół źródeł światła, zaczerwienienie, bóle oka oraz zwężenie pola widzenia.

Zaćma – choroba oczu u osób starszych utrudniająca widzenie

Zaćma to choroba oczu u osób starszych, która pojawia się najczęściej po 50 roku życia. Charakterystyczne objawy to między innymi zamglony obraz, zaburzenia w ocenie odległości, zmiana koloru źrenicy z czarnego na szarobiały. Zaćma należy do chorób oczu u ludzi starszych, na którą nie mamy wpływu, nie możemy jej zapobiec. Jeżeli zaćma utrudnia nam codzienne funkcjonowanie powinniśmy rozważyć wykonanie zabiegu.

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD)

Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba oczu u ludzi starszych, która jest bezpośrednio związania z wiekiem (AMD – age-related macular degeneration). W późnych latach życia procesy fizjologiczne w komórkach nerwu wzrokowego ulegają zaburzeniu. Uszkodzenie plamki żółtej sprawia, że widzenie na wprost, ostrość obrazów oraz rozpoznawanie kolorów jest znacznie utrudniona. AMD to choroba oczu u seniorów, która jest bardzo niebezpieczna, ponieważ może prowadzić do całkowitej ślepoty.

Jak zapobiec występowaniu choroby oczu u ludzi starszych?

Zachorowanie na niektóre choroby oczu u osób starszych możemy całkowicie wykluczyć lub je opóźnić wprowadzając dobre praktyki do naszego codziennego życia:

  • Nie lekceważ objawów – nawet jeżeli w młodym wieku pojawią się u Ciebie problemy ze wzrokiem udaj się do specjalisty.
  • Kontroluj wzrok – jest to szczególnie ważne po 45 roku życia, warto przynajmniej raz w roku udać się do okulisty.
  • Zadbaj o swoją dietę – wybieraj produkty bogate w luteinę odpowiedzialną za ochronę naczyń włosowatych siatkówki (jarmuż, szpinak, borówka amerykańska, natka pietruszki, brokuły, cukinia), kwasy omega-3, cynk, karotenoidy i witaminy A, C i E.
  • Noś okulary – jeżeli posiadasz wadę wzroku noś okulary korekcyjne, w lato nie zapominaj o okularach z filtrem UV, a jeżeli dużo czasu spędzasz przed komputerem noś okulary z filtrem.


Zobacz także: Jakie ćwiczenia oddechowe dla seniorów wybrać?

facebook