PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Jakie ćwiczenia dla seniorów na krześle warto wykonywać?

sty 18, 2023 | Czas Wolny Seniora, Warto wiedzieć, Zajęcia dla Seniora

Seniorzy spędzają wiele czasu w ciągu dnia siedząc. Chociaż pozycja siedząca jest dominująca i wygodna może źle wpływać na ciało oraz kręgosłup. Nieergonomiczne pozycje powodują przykurcze, osłabienie mięśni i ból. Aby zwiększyć ilość ruchu w ciągu dnia, a także zadbać o prawidłową postawę, zwiększyć ruchomość stawów, wzmocnić mięśnie i zmniejszyć problemy z oddychaniem warto wprowadzić do codzienności ćwiczenia dla seniorów na siedząco.

Dlaczego ćwiczenia dla seniorów na krześle są ważne?

Bezruch i pozostawianie w jednej pozycji wzmaga bóle reumatyczne i zwyrodnieniowe, dlatego warto włączyć ćwiczenia na krześle dla seniorów do codzienności. Jakie są zalety ćwiczeń dla seniorów na siedząco?

  • Poprawa ruchomości klatki piersiowej,
  • Zmniejszenie lub wyeliminowanie problemów z oddychaniem,
  • Redukcja bóli kręgosłupa,
  • Zwiększenie ruchomości stawów barkowych, kolanowych i biodrowych.

Dodatkowo codzienna aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na samopoczucie seniora. Może być także doskonałą okazją do spotkań z innymi, np. podczas zajęć grupowych.

Przykłady ćwiczeń dla seniorów na siedząco

Ćwiczenia na siedząco dla osób starszych mogą być wykonywane na krześle lub miękkiej piłce. Do tego rodzaju ćwiczeń warto wykorzystać akcesoria w postaci hantli lub gum oporowych.

Ćwiczenia dla seniorów na krześle – odcinek szyjny

  • Splecione palce rąk kładziemy na potylicy i dociskami nimi delikatnie głowę do klatki piersiowej aż do wystąpienia pierwszego bólu. Ćwiczenie powtarzamy kilkukrotnie.
  • Zegnij głowę w prawo i dociągnij ją ręka do barku. Utrzymaj pozycję kilka sekund.

Ćwiczenia na krześle dla seniorów – nogi i ręce

  • Siedząc na krześle wyciągnij ręce najdalej jak potrafisz w górę. W kolejnych ćwiczeniach możesz trzymać książkę, wodę lub mały hantelek.
  • Złączy wyprostowane ręce przed sobą na wysokości klatki piersiowej, a następnie robią wydech rozłóż je szeroko na boki.
  • Usiądź na krześle i wyprostowaną nogę podnieś najwyżej jak potrafisz. Utrzymaj pozycję przez kilka sekund.

Jak często wykonywać gimnastykę na krześle dla seniorów?

Warto wprowadzić aktywność fizyczną do codzienności seniora. Jednak zadbajmy o ćwiczenia na całe działo, dlatego możemy w różnych dniach tygodnia wykonywać ćwiczenia na krześle, ćwiczenia na płaski brzuch i równowagę. Dobrym pomysłem będzie także terapia zajęciowa oraz zajęcia na basenie. Ćwiczenia na siedząco dla osób starszych można wykonywać nawet podczas oglądania telewizji, wtedy połączymy przyjemne z pożytecznym, a ćwiczenia nie będą dla seniora przykrym obowiązkiem.


Zobacz także: Jakie ćwiczenia oddechowe dla seniorów wybrać?

facebook