Starzenie się skóry jest procesem naturalnym, który zaczyna się już po 25 roku życia. Istnieje wiele sposobów na jego spowolnienie, m.in. stosowanie odpowiednich kosmetyków, wykonywanie masażu twarzy, stosowanie kremów z filtrem, picie dużej ilości wody oraz dbanie o dietę. Jednym ze sposobów zachowania młodego wyglądu skóry jest gimnastyka twarzy. Jakie ćwiczenia warto wykonywać?
Czym jest joga twarzy po 60 roku życia?
Gimnastyka twarzy, czyli facefitness, została zapoczątkowana w 1930 roku przez Evę Hoffmann. Jej zdaniem dzięki gimnastyce twarzy po 60 twarz staje się jędrna i napięta. Mięśnie twarzy są bezpośrednio przyczepione do skóry, dlatego jeżeli z czasem ulegają osłabieniu nasza skóra staje się wiotka, pojawiają się zmarszczki, worki pod oczami i fałdy na powiekach. Regularnie wykonywana gimnastyka twarzy po 60 pobudza produkcję kolagenu, czyli białka, które odpowiada za elastyczność skóry, właściwy poziom jej nawilżenia oraz regenerację uszkodzonych komórek. Ponadto, facefitness poprawia ukrwienie skóry, dzięki czemu staje się ona lepiej dotleniona i odżywiona.
Efekty jogi twarzy po 60 roku życia
Pierwsze efekty możemy zauważyć po około 4 tygodniach od rozpoczęcia wykonywania ćwiczeń. Jeżeli chcemy osiągnąć jeszcze lepszy efekt warto dodać także masaż twarzy, np. za pomocą rollera lub kamienia gua sha. Jakie efekty daje joga twarzy po 60 roku życia?
- Wygładzenie zmarszczek na czole, wokół oczu i warg;
- spłycenie bruzd nosowo-wargowych;
- podniesienie opadających policzków;
- zniwelowanie drugiego podbródka;
- zmniejszenie cieni i opuchlizny pod oczami;
- poprawa ogólnej kondycji skóry, która staje się gładsza, bardziej sprężysta, lepiej ukrwiona.
Gimnastyka twarzy po 60 – jakie ćwiczenia wykonywać?
Ćwiczenia na twarz powtarza się po 10 razy każde, ponieważ mięśnie twarzy można łatwo przetrenować. Na początku jogę twarzy po 60 roku życia wykonuje się codziennie po 7 minut, a gdy nasze mięśnie twarzy się już wzmocnią wystarczą 3 razy w tygodniu. Przed wykonywaniem gimnastyki twarzy po 60 wykonaj demakijaż oraz umyj dłonie. Po wykonaniu ćwiczeń nałóż pielęgnację na twarz – serum, krem i wykonaj masaż twarzy.
Zobacz także: Zestaw ćwiczeń dla seniorów w domu – jak zadbać o aktywność fizyczną seniora?
Gimnastyka twarzy po 60 – rozgrzewka
Przed rozpoczęciem wszystkich ćwiczeń, także tych na twarz należy je odpowiednio rozgrzać. Rozgrzewka przez gimnastyką twarzy powinna trwać około 1,5 minuty. Rozpocznij od delikatnego opukiwania twarzy opuszkami palców w kolejności: czoło, policzki, broda, nos i ponownie czoło. Następnie delikatnie podszczypuj skórę.
Gimnastyka twarzy po 60 – ćwiczenia
Przykładowe ćwiczenia podczas jogi twarzy:
- Połóż palce wskazujące nad brwiami. Lekko przyciśnij skórę palcami i jednocześnie unoś brwi jakbyś robiła zdziwioną minę. Dociskając palce stawiaj opór unoszącym się brwiom, aby odczuć napięcie.
- Połóż dół dłoni między brwiami, a górę (palce) na czubku głowy. Mocno dociśnij dół dłoni do przestrzeni między brwiami – to jedno powtórzenie.
- Palcami środkowymi bardzo delikatnie naciągnij skórę przy zewnętrznym kąciku w kierunku skroni. Zmruż oczy, ale nie zamykaj ich całkowicie.
- Zamknij usta i nałóż język na przednie zęby. Wytrzymaj 5 sekund trzymając zaciśnięte usta. Rozluźnij i powtórz ćwiczenie.
- Nabieranie powietrza i oklepywanie wzdętych policzków. Przy wypuszczaniu powietrza można wysuwać język.
- Otwieranie ust tak szeroko, jak tylko się da.
- Układanie ust w tak zwany „dziubek”.
Jak dobrać pielęgnację do twarzy 60 latki?
Na każdym etapie życia nasza skóra ma inne wymagania i potrzeby. Z czasem może zmienić się jej typ oraz rodzaj, dlatego będzie wymagała innej pielęgnacji i stosowania kosmetyków o innych właściwościach. Twarz 60 latki wymaga dużej dawki nawilżenia oraz natłuszczenia. Warto sięgać także po kosmetyki liftingujące. Nie zapominaj także o stosowaniu serum i kremów z odpowiednią dawką witamin, szczególnie witaminy C, E i A. Twarz 60 latki potrzebuje także regularnego złuszczania, czyli usuwania martwego naskórka oraz wykonywania peelingów. Dzięki temu skóra będzie zdrowsza, a nakładane kosmetyki będą się lepiej wchłaniały.
Zobacz także: Suplementy dla seniora – jak dobierać leki dla starszych osób?