Demencja to schorzenie, w którego przebiegu u pacjenta dochodzi do postępującego obniżenia sprawności umysłowej oraz osłabienia funkcji poznawczych i wykonawczych takich jak pamięć, myślenie lub rozumienie. Demencja dotyka przeważnie osoby powyżej 65. roku życia. Demencja w przeciwieństwie do Alzheimera nie jest chorobą, a jej postęp jesteśmy w stanie wstrzymać lub spowolnić poprzez różnego rodzaju zajęcia oraz terapię.
Terapia zajęciowa dla osób z demencją
Terapia zajęciowa to doskonałe rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie, osób chorych psychicznie, a także tych, którzy mierzą się z traumami. Dlatego terapia zajęciowa jest także niezwykle popularna wśród pacjentów z demencją. Jakie rodzaje terapii dla osób z demencją warto rozważyć?
- Ergoterapia, czyli forma terapii zajęciowej wykorzystująca różne rodzaje aktywności i rekreacji jako środki terapeutyczne. Pacjenci ćwiczą wykonywanie codziennych czynności oraz prac domowych.
- Muzykoterapia polegająca na śpiewaniu, słuchaniu lub graniu różnego rodzaju piosenek. W ten sposób można dotrzeć do głębokich wspomnień osoby chorej, a także komunikować się z nią w zaawansowanych stadium demencji. Dodatkowo muzyka pozwala na wyrażenie uczuć.
- Arteterapia, czyli terapią sztuką. Najczęściej w tym rodzaju terapii wykorzystywane jest malowanie, rysowanie oraz projektowanie. Ta forma terapii wzmacnia pewność siebie oraz poczucie zadowolenia.
- Terapia behawioralna, która jest formą psychoterapii mającej na celu zmianę myśli, postaw i ocen, które wpływają na samopoczucie osoby z demencją. Terapia behawioralna może okazać się bardzo pomocna, gdy zachowania seniora są uciążliwe i obciążające innych.
Logopedia i fizjoterapia – zajęcia dla osób z demencją
Logopedia to doskonała forma zajęć dla osób z demencją, ponieważ w późniejszym stadium bardzo często u osoby starszej pojawiają się problemy z mową. Logopedia wspomaga proces wyszukiwania słów, wymowę oraz rozumienie języka. Fizjoterapia to forma gimnastyki pod okiem doświadczonego i wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Nie tylko pozwala na utrzymanie dobrej kondycji, ale także pomaga w redukcji różnego rodzaju bólu oraz ograniczeń. Ćwiczenia dla osób z demencją to doskonały pomysł spędzenia czasu, a także spożytkowania nadmiaru energii.
Zadania dla osób z demencją na utrzymanie sprawności mózgu
Dla osób z demencją najważniejsze jest ciągłe ćwiczenia mózgu, aby spowolnić lub całkowicie wstrzymać postęp zaburzeń. Doskonałym zadaniem dla osób z demencją są codzienne czynności, takie jak sprzątanie, robienie zakupów, spacer. Powinniśmy wzbogacać je o dodatkowy trening pamięci, np. poprzez zapamiętywanie listy zakupów. Doskonałym ćwiczeniem dla osób z demencją jest układanie puzzli. Ćwiczy skupienie, wyciszenie się, a także spostrzegawczość. Dla osób starszych dostępne są puzzle z mniejszą ilością części, ciekawszymi obrazkami oraz wykonane z grubszego kartonu. Ćwiczenia na demencje powinny skupiać się na poprawie pamięci i sprawności mózgu, dlatego możemy grać z seniorem w gry typu memory, rozwiązywać krzyżówki oraz sudoku. Doskonale sprawdzą się także innego rodzaju gry, jednak nie mogą być one zbyt skomplikowane, aby senior nie irytował się i nie zniechęcał. Doskonałym ćwiczeniem dla osób z demencją jest także rozmowa na temat przeszłości, filmów, muzyki, wydarzeń na świecie, to pozwoli nam na trening pamięci, a także budowanie więzi. Dobrym zajęciem dla osób z demencją jest także gra w karty lub warcaby.
Zobacz także: Ćwiczenia dla osób z Alzheimerem – jak zachęcić seniora do aktywności?