PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Zalety muzykoterapii dla seniorów

maj 18, 2022 | Czas Wolny Seniora, Warto wiedzieć, Zajęcia dla Seniora

Muzykoterapia to terapia z wykorzystaniem muzyki stosowana podczas zajęć z dziećmi, osobami niepełnosprawnymi i seniorami. Celem zajęć z muzykoterapii dla seniorów jest poprawa koncentracji, samopoczucia i sprawności ruchowej. Wiele osób starszych nie radzi sobie ze zmianami fizycznymi i psychicznymi, które zachodzą w ich organizmach. Dodatkowo czują się samotne i niedoceniane. Zajęcia muzyczne dla seniorów pomagają im w uwolnieniu emocji, poprawie samopoczucia, a także pozwalają na kontakt z innymi osobami starszymi.

Czym jest muzykoterapia dla seniorów

Muzykoterapia to forma rehabilitacji fizyczno-psychicznej. Jej istota polega na poddaniu seniora działaniu określonej muzyki, która korzystnie wpływa na jego stan psychiczny, fizyczny i emocjonalny. Muzykoterapię dla osób starszych dzielimy na aktywną i receptywną. Muzykoterapia receptywna polega na słuchaniu określonego rodzaju muzyki. Muzykoterapia aktywna wymaga od seniorów zaangażowania fizycznego – m.in. gry na instrumentach czy tańca. Kolejnym elementem zajęć muzycznych dla seniorów może być komponowanie własnych utworów. Podczas zajęć, uczestnicy muszą stworzyć melodię, tekst oraz tytuł piosenki.

Warto wiedzieć: Pomysły na kreatywne spędzanie czasu z seniorem w domu

Zalety zajęć z muzykoterapii dla seniorów

Zajęcia z muzykoterapii dla seniora niosą ze sobą szereg korzyści. Zalety ćwiczeń muzycznych dla seniorów to:

  • Łagodzenie stanów lękowych i napięcia,
  • aktywizowanie emocji,
  • stymulacja funkcji pamięci,
  • polepszenie orientacji w przestrzeni,
  • pomoc w utrzymywaniu koncentracji,
  • łatwiejsze utrzymywanie pozytywnych relacji z otoczeniem.

Pomysły na zajęcia muzyczne z seniorami

Zajęcia z seniorami wymagają dopasowania wykonywanych ćwiczeń do sprawności fizycznej osób starszych. Zaletą muzykoterapii dla osób starszych jest także możliwość brania udziału w zajęciach przez osoby niepełnosprawne, ponieważ mogą one słuchać muzyki, a następnie rozmawiać z terapeutą o swoich odczuciach i emocjach. Zajęcia muzyczne dla seniorów mogą obejmować także grę na instrumentach oraz wymyślanie własnych utworów i melodii. Muzykoterapia może także łączyć się z inną formą terapii zajęciowej – choreoterapią, czyli terapią tańcem. Terapia zajęciowa dla seniorów pomaga im w poprawie sprawności fizycznej, psychicznej, emocjonalnej, a także kontaktach z innymi.

Zobacz także: Jakie są najczęstsze potrzeby osób starszych?

facebook